Araç çubuğuna atla
Genel

Erteleme Hastalığından Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Erteleme Hastalığından Nasıl Kurtuluruz? Erteleme Hastalığından Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Erteleme Hastalığından Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Erteleme Hastalığından Kurtulmanın Yolları Nelerdir? Yorgunluk ve bitkinlik insanı sürekli farklı bir ruh haline sokarak her şeyi ertelemesine sebep oluyor. Yapmamız gereken bir işi devamlı ötelemek Erteleme Hastalığına kapıldığımızı gösterir. Erteleme hastalığı modern çağın modern hastalıklarından biri olarak sürekli bizi yapacağımız işlerden alıkoyuyor. Erteleme hastalığı yapılacak olan ödev, iş vakti gelince insan beyni içinde tetikleniyor ve yapmamak için bahaneler uyduruyor. Bu bahaneler yorgunluk, halsizlik, henüz vaktinin olduğu gibi durumlar. Yani normalde halsiz, yorgun olmayan kişi bunları kendine geçerli bahaneler olarak sayıp işi yapmaktan vazgeçiyor. Asıl problem işin sürekli olarak ertelenmesi kişi işi yapmamak için sürekli bahaneler uyduruyor.

Erteleme Hastalığından Kurtulmanın Yolları

Procrastination İngilizce olan bu kelime (sürüncemede bırakmak) anlamına geliyor bu durum tıp dünyasında bir hastalık olarak kabul ediliyor. Hastalık olarak kabul edilen procrastination tedavisi olan bir hastalık. Bu hastalıktan kurtulmak zor gibi görünse de zamanla halledilebilecek bir sorun. Erteleme hastalığı olan kişiler bu hastalıktan en çok rahatsız olan kişiler. Kişi ertelemenin sorun olduğunun farkında fakat bundan bir türlü vazgeçemiyor. Ev hanımı olanlar ev işlerini, öğrenci ödevini, çalışan işini, öğretmen okulu öteliyor. Aslında mesela meslek yada öğrenci olmak değil tüm mesele kişinin kendi beyninde olanlar. Örneğin bu hastalığa sahip birine kızıp yapmadığı işin ne kadar basit olduğunu anlatıyoruz ve oda bunu kabul ediyor. Yapmadığı iş çok zor olduğu için değil yapmamak için kendi kendine bahane üreterek bu bahanelerin geçerliliğini kendi iç dünyasında kabul ediyor.

Erteleme Hastalığından Kurtulmanın Yolları

Bu hastalığın nedenleri arasında, aslında hastalığı yaşayan kişilerin sahip oldukları olumsuz özellikler yer almıyor. Mükemmeliyetçilik, motivasyon eksikliği, kişiye uygun olmayan proje veya iş seçimi, yani öğrenilmiş çaresizlik adı verilen, ‘’ben zaten bu işi yapamam’’ düşüncesi gibi sorunlar, aslında direkt bireyden değil, çevrenin doğrudan etkilerinden dolayı kaynaklanıyor.

Bu hastalık sizde varsa, tüm sorumluluk üzerinizde değil. Yaşadığınız çevre, size verilen görevler ve sorumluluklar bazen zorlanarak, bir işi yapmaya mecbur bırakılmanız, zaten o işi yapmak istememenize sebep olur. Motive olamadığınız için, işi yapsanız bile, ortaya çıkan sonuç pekte işe yaramaz. Bu hastalıktan kurtulmak için neler yapmanız gerekiyor?

Erteleme Hastalığından Kurtulmanın Yolları

Yapmanız Gereken İşi Parçalara Ayırın

Bir işi yapmadan önce sizi zorlayacağını düşünüyorsanız ilk yapmanız gereken o işi parçalara ayırmaktır. Verilen iş 1 hafta içinde hazır olacaksa ve toplamda 6 saatte bitecek bir işse son güne kadar bekletmeyin ve işi 3 parçaya ayırın. Başlamak bitirmenin yarısıdır bunu asla unutmayın. İşe başlayın ve en az 1-2 saatinizi ayırın. Bir kaç saat uğraştığınız bir işi emekleriniz boşa gitmesin diye asla yarıda bırakmazsınız. Amacınız işinizi bir günde bitirmek olmasın. Kendinizi bir günde bitirmeye odaklarsanız işi yapmamak için türlü bahaneler üretirsiniz. Başlamak dediğimiz gibi başarmanın yarısıdır bu yüzden en kolaydan başlayın. Kolaydan başlarsanız işin sürekli rahat ve kolay olacağını düşünür ve daha iyi yaparsınız.

Tam gün çalışmayın sıkıldığınız anda bırakın çünkü amacımız işi bitirmek değiş o işe başlamak. İnsan beyni 40 dakika boyunca odaklanarak bir işi yapmaya fokusludur bu yüzden ilk 40 dakika çok önemlidir. İlk aşamayı hallettikten sonra kendinizi ödüllendirin sevdiğiniz bir şeyi yiyin veya için. Mümkünse çalışırken telefonunuzu kendinizden uzak tutun çünkü telefon dikkatinizi en kolay dağıtacak alettir.

 

Erteleme Hastalığından Kurtulmanın Yolları Nelerdir? Ertelemekten Kurtulma Yolları

  • İşe mutlaka başlayın başlamak bitirmenin yarısıdır.
  • Düzenli çalışın ve sıkılınca işi bırakın.
  • işinizi bölümlere ayırın ve en kolayla başlayın.
  • Çay, kahve gibi sevdiğiniz ve yemekten mutlu olduğunuz şeyleri tüketin.
  • İşe başlarken telefonunuzu kendinizden uzak tutun.
  • En verimli olduğunuz saati bulun ve işinizi o saate yapın.
  • Mutlaka uykunuzu alın.
  • İşinizi neden yapmanız gerektiğine dair sebepler bularak bu sebeplerle kendinizi motive edin.
  • İşiniz aklınıza geldiği an kalkıp yapın asla sonra yaparım, birazdan kalkar hallederim demeyin.

 

Bir önceki yazımız olan Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız Belirtiler başlıklı makalemizde Evcil Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız 5 Ölüm Belirtisi, Evcil Köpekler Neden Ölürler Köpekler Neden Ölür ve Köpekler Neden Ölür hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu