DekorasyonFaydalı Bilgiler

Eşya Detoksu Nedir?

Eşya Detoksu Nedir? Eşya Detoksu Nasıl Yapılır?

Eşya Detoksu Nedir?

Eşya Detoksu Nedir? Aynı insanlar gibi evlerin de detoksa ihtiyacı vardır. Zamanla birçok ev gereksiz, kullanılmayan, tamir edilmeyen, eskimiş yığınla eşya ile dolup taşar. Sizde şöyle evinize, dolaplarınıza, çekmecelere bir göz atın sizinde mutlaka işe yaramayan onlarca eşyanız ortaya çıkacaktır. Bu yazımızda evinizdeki gereksiz eşyalardan kurtulma yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızı okuduktan sonra kalkın ve ciddi bir eşya detoksu yapın.

Kullanmadığınız halde atmaya kıyamadığınız ya da nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız eşya detoksu hakkında tüm yazdıklarımızı okuyun. Ayıklamaya başladıkça ne kadar rahatladığınızı göreceksiniz. Temizlik esnasında fazla ve işe yaramaz eşyalarla uğraşmayacaksınız.

Eşya Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır?

  • Bir anda bütün kullanılmayan eşyalardan kurtulmak büyük bir adım olacaktır. Bunun için adım adım ilerlemek daha doğru. Bütün odaları aynı anda yapmak yerine her gün farklı bir odayı detokslayarak işinizi daha basit hale getirmiş olursunuz.
  • Banyo temizliği ile başlayabilirsiniz. Kullanma tarihi geçmiş kozmetikler, deterjanlar, eskimiş lifler, saç ve makyaj fırçalarından kurtulun. Hevesle aldığınız fakat cildinize uyum sağlamamış olan kremler ya da beğenmediğiniz kozmetikleri arkadaşlarınızla değiştirebilir veya bir tanıdığınıza hediye edebilirsiniz.
  • Ev tekstil ürünleri de tahmin ettiğinizden fazla yer kaplarlar. Hiçbir ailenin onlarca havlu ve nevresim takımına ihtiyacı yoktur. Eskimiş, yıpranmış olan tekstilleri atarak dolaplarınızı hafifletebilirsiniz. Sağlam olan fakat kullanmaktan sıkıldığınız parçaları da ihtiyacı olanlara vermek için koli yapın. Bulunduğunuz şehirde bu işi yapan gönüllü dernekler ve belediyelerin numaralarına internet üzerinden ulaşmak mümkündür.

Eşya Detoksunun Zor Kısmı Kıyafetler

Eşya detoksu yaparken en zorlanılan alan kıyafetlerin ayrılmasıdır. İnsanların çoğu bugün yarın giyerim diyerek dolaplarında yüzlerce kıyafet biriktiriyorlar. Bu durum dolapların bir çöp yığını haline gelmesine sebep oluyor. Yapmanız gereken şey tüm kıyafetleri çıkarıp son iki yıldır bir kez bile giymediğiniz kıyafetleri bir kenara ayırmak. Ardından size küçük gelen defolu olanları da ayrılmış olanların yanına koyun göreceksiniz ki onlarca kıyafet hiç bir işe yaramamasına rağmen dolabınızda yer kaplıyor. Dolabınızı boşalttıktan sonra ne kadar rahatladığınızı göreceksiniz. Bu sayede fazla eşyalardan kurtulup yenileri için yer açmış olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Halı Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizde Halı Nasıl Silinir?, Halı Nasıl Temizlenir? ve Halı Silme Yöntemleri Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu