Araç çubuğuna atla
Hayvanlar Alemi

Evde Bakılabilecek Hayvanlar

Son dönemlerde kalabalık nüfuslar artık yerini yavaş yavaş ufak ailelere bırakmıştır, yalnızlığa doğru adım attığımız bu dönemlerde özellikle evcil hayvanlar bizler için önemli bir moral kaynağı ve arkadaş olmaya başlamıştır.

Evde Bakılabilecek Hayvanlar

Son dönemlerde kalabalık nüfuslar artık yerini yavaş yavaş ufak ailelere bırakmıştır, yalnızlığa doğru adım attığımız bu dönemlerde özellikle evcil hayvanlar bizler için önemli bir moral kaynağı ve arkadaş olmaya başlamıştır. Özellikle birkaç hayvan türü evde sizlere neşe kaynağı olabilecek ve gerek size gerekse de aile fertlerine moral olabilecek türlerdir. Bu yazımızda sizlere evde bakılabilecek hayvanlar ve türlerinden bahsedip sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Umarız bu sevimli hayvanlarla mutlu zamanlar geçirebilirsiniz.

 

Kedi

Kedi
Kedi

Günümüzde evde en çok beslenen hayvanlardan biri de kedidir. Hem sevimli hem de bakımı kolay olan bu sevimli hayvanlar ev içerisinde neşeli bir ortam oluşmasını sağlamaktadır. Kedi beslerken dikkat edilmesi gereken bazı meseleler vardır. Düzenli beslenmesi kendi kendini besleyemeyecek kediler için en önemli faktörlerden biridir. Bununla beraber temizliğine dikkat etmek hem sizin ve aile fertlerinin hem de kedinizin sağlığı için önemli meseledir. Son olarak ta sağlık kontrollerinin imkanınız ölçüsünde yerine getirilmesine dikkat etmelisiniz.

 

Köpek

Köpek
Köpek

Evde bakılabilecek hayvanlar arasında önemli bir yeri de köpekler almıştır. Bizlerin sadık dostu lan köpeklerin bazı türleri evde bakılabilecek türlerdir. Bazen küçük   ve sempatik olan bu köpekler bazen de iri ve heybetli olabilmektedir. Bakımları da kedilerde olduğu gibi önemlidir. Evde bakımı kolay olan bazı köpek cinsleri Malta Köpeği, Boston Terrier, Shih Tzu, Miniatür Schnauzer, Bulldog, Welsh Corgis, Shar Peis, Yorkshire Terrier, Mastiff, Dalmaçyalı türleri olarak tercih edilebilir.

 

Kuş

Kuş
Kuş

Son dönemlerin evde bakılabilecek hayvanlar arasında en popülerlerinden biri de kuş türleridir. Kafeslerde bakımı yapılan kuşların bakımı ve beslemesi kedi ve köpeklere göre hem daha rahat hem de daha uygun maliyetlerde yapılır. Suyunu ve yemini eksik etmeyi ihmal etmeyeceğiniz kuş türlerini temizliğine de dikkat edilmelidir. Kafesleri belli zaman dilimlerin de temizlenmeli, banyoları da uygun şartlarda yapılmalıdır. Her kuş eve beslenemez. Evde beslenemeyecek kuşları alıp ta onları mahkum etmekten de uzak durulmalıdır. Birkaç tür özellikle son dönemlerde popüler olmuştur. Özellikle muhabbet kuşları, sultan kuşları, papağanlar en çok beslenen kuş türleri arasındadır. Bu kuşları da beslerken farklı türleri aynı kafeste bulundurmamalısınız.

 

Balık

Balık
Balık

Akvaryumda beslenen balık türleri genel olarak süs balıklarıdır. Eve huzurlu bir ortam getirildiğine inanılan balık türlerinde bakımı ve akvaryumun temizliği önemlidir. Özellikle akvaryum temizliğinde balıkların hayatta kalması için dikkat edilmelidir. Su değişikliği yapıldığında balıkları dinlenmiş ve soğuk olmayan suya koymak gerekmektedir. Akvaryum motorlarını sürekli kontrol edip çalıştığından emin olmalısınız. Bazı türler öteki türlere göre daha hırçın ve saldırgan olabilmektedir. Bunları akvaryuma koyarken öteki balıklar le aynı akvaryuma koymak gerekmektedir. Balıklar hareketli ve kıvrak hayvanlar olduğu için onlara zarar verecek parçaların akvaryuma konmamasına özen gösterilmelidir. Balıkları beslerken de beslenme şartlarını uygun şekilde yerine getirmeli, fazla yem vermekten kaçınılmalıdır.

 

Hamster

Hamster
Hamster

Her ne kadar ülkemizde evde bakılabilecek hayvanlar arasında çok az bir yeri olsa da dünya genelinde evde bakılan önemli hayvanlardan bir tanesidir. Bakımı masrafsız ve kolay olan bu türler kafeslerde beslenmek ve bazen rahat edebilmesi için kafesten çıkarılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kedi Bakımı Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar başlıklı makalemizde Kedi Bakımı Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar, Kedi Bakımı Hakkında Bilinmesi Gereken Meseleler ve Kedi Bakımı Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Hususlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu