Araç çubuğuna atla
Faydalı Bilgiler

Evde Çocuk Bakacaklara Önemli Güncel Tavsiyeler

Çocuk bakmak hiçte sanıldığı kadar kolay bir durum değildir bu yüzden evde çocuk bakacaklara önemli güncel tavsiyeler yazımızı mutlaka okuyun. Sadece yemeğini vermek ve altını değiştirmek ve oyun oynamak çocuklarla ilgilenmek için yeterli şartları taşımamaktadır.

Evde Çocuk Bakacaklara Önemli Güncel Tavsiyeler

Çocuk bakmak hiçte sanıldığı kadar kolay bir durum değildir bu yüzden evde çocuk bakacaklara önemli güncel tavsiyeler yazımızı mutlaka okuyun. Sadece yemeğini vermek ve altını değiştirmek ve oyun oynamak çocuklarla ilgilenmek için yeterli şartları taşımamaktadır. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken hususlar söz konusudur. Gerek anneler için gerekse de çocuk bakıcıları için vereceğimiz örnekleri bir kenara not etmeniz faydalı olacaktır.

 

Beslenme

Beslenme
Beslenme

Bir çocuğun gelişimini tamamlaması ve sağlıklı bir birey olabilmesi için beslenme konusuna mutlaka dikkat edilmelidir. Belli zaman aralıklarında bir beslenme planı çıkararak onun sağlığı için önemli olan gıdaları vermelisiniz. Hazır ve gdo lu ürünlerden uzak durmaya çalışın ve sevmediği yiyeceklerde çokta ısrar etmeyin. Kendisi için faydalı olduğunu düşündüğünüz yiyecekleri eğer başka besinlerle karışmasında bir sıkıntı olmayacaksa başka besinlerle karıştırarak verebilirsiniz. Evde çocuk bakacaklara önemli güncel tavsiyeler arasında beslenme konusuna oldukça dikkat etmelisiniz. Çocuğunuzu ne çok yedirmeli nede aç bırakmalısınız. İstiyor diye her zararlı yiyecek çocuğa verilmemeli, uzmanından aldığınız beslenme listesini mutlaka uygulayın.

 

Güvenlik

Güvenlik
Güvenlik

Çocuklar yapısı gereği hareketli canlılardır. Bu yüzden güvenlik konusunda daha dikkatli olunmalıdır. Evde çocuk bakacaklara önemli güncel tavsiyeler arasında güvenlik önlemlerinde çocukların kesici, delici ve yanıcı maddelerden uzak durmasını sağlamalısınız. Bunları kendisine anlatmaya çalışmalı ve mümkün olduğunca ulaşamayacağı yerlere bırakmalısınız. Bunun yanında temizlik içi kullanılan kimyasal ürünler üst dolaplara bırakarak çocuklarınızın ulaşamayacağından emin olun. Dikkat edilmesi gereken bir başka husus ilaçlar konusudur. Ailelerin en çok sıkıntı çektiği meselelerden olan ilaçları çocukların görmeyeceği yerlere bırakmalısınız. Buzdolabında saklamamalısınız. Birçoğumuzun evinde ne işe yaradığını bile bilmediğimiz ilaçlar duruyor. Gereksiz ilaçları da düzgün bir şekilde imha etmelisiniz. Dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir tanesi de sivri köşeli ürünleri evde mümkün olduğunca uzak tutmak. Alacağınız mobilyaların köşelerinin daha oval olmasına dikkat edin. Özellikle kolonların kenarlarını bir usta aracılığıyla daha oval bir hale getirebilirsiniz. Son olarak ta belirteceğimiz güvenlik önleminde oyuncaklar önemli yer almaktadır. Her çocuğa yaşına uygun oyuncalar almak zorundasınız. Bu kurala mutlaka uyun.

 

Sağlık

Sağlık
Sağlık

Çocukların gelişimi büyüklere göre göre daha tam hazır olmadıkları için bünyeleri daha zayıf olabilmektedir. Bu yüzden sağlığına dikkat etmelisiniz. Aşıları zamanında ve düzenli takip ettirerek başlayacağınız sağlık çalışmanızda daha sonra düzenli ve uzman hekimin önerdiği aralıklarla kontrole götürmelisiniz. Evde çocuk bakacaklara önemli güncel tavsiyeler arasındaki sağlık maddesi en önemli hassasiyetlerden birini içermektedir. Evinizin temiz olmasına dikkat edin ve kıyafetlerinin de temiz olmasına özen gösterin çocuklar dışarıda oynamak ister elbet, buna izin verin ancak temizliğine iyice özen gösterin. Gelirken ve giderken ellerini yıkaması önemli bir meseledir. Eğer doktorunuz önermemişse asla dışarıda oynamasına engel olmayın. Dışarıdaki güneşte, oksijende çocuğunuzun gelişimi için önemlidir. Doktorunuzun ve eczacınızın vermediği ilaçları sakın hasta olunca vermeyin. Beslenme meselesinde zaten vermemeniz gereken şeyleri anlatmıştık. Birde güvenlik meselesinde olduğu gibi burada da oyuncak konusuna dikkat etmelisiniz. Sağlık bakanlığının şartlarını taşımayan oyuncakları çocuklarınızdan uzak tutun.

 

Gelişim ve Sosyalleşme

Gelişim ve Sosyalleşme
Gelişim ve Sosyalleşme

Evde çocuk bakacaklara önemli güncel tavsiyeler arasında gelişim ve sosyalleşmede bulunur. Çocuğunuzun gelişimi ve sosyalleşmesi de evde çocuk bakacaklara önemli pratik tavsiyeler arasında yerini almaktadır. Çocuklarınızla oyun oynamayı ve onunla ilgilenmeyi ihmal etmeyin, ancak oynayacağınız oyunlar onun yaşına uygun olmalı ve onu eğlendirecek ve yeteneklerini kazandırabilecek oyunlara yönelmeniz yararınıza olacaktır. Arkadaş seçiminde özen gösterin. Gelişimi için anne baba arasındaki diyaloğa özen gösterin ama samimi olun davranışlarınızda. Çocuklar fark etmeseniz de yapmacılığı anlayabilmektedir arkadaş edinmesine ve sokakta uygun şartlarda ve koşullarda oynamasına izin verin. Yanlış yaparken yaptığı yanlışları kendisine anlatın ve yapmaması için uyarın. Tabi kırıcı ve sert olmadan, ama kararlı olduğunuzu da gösterin. Yapmasını istediğiniz olumlu davranışları sizler yaparak ona örnek olun. Birlikte sosyal aktiviteler yapın ve asla çok fazla baskı yaparak onları bunaltmayın. Baskının fazlası olmamalı ancak çok gevşek de bırakmamalısınız. Çocuğunuza yapamayacağı kapasitede iş yüklemeyin. Özellikle küçük yaştaki çocukları tablet, bilgisayar ve televizyona hapsetmemelisiniz. Günümüzde birçok insan iş yaparken ya da çocukları rahat durmazken hemen telefon tabletle onu oyalamaya çalışıyor, ama bu onun beyin gelişimi ve sosyalleşmesini kötü yönde etkiyecektir.

 

Eğitim

Eğitim
Eğitim

Evde çocuk bakacaklara önemli güncel tavsiyeler arasında değineceğimiz konu eğitim konusudur. Çocukların eğitimi ilk olarak evde başlamaktadır; ancak bu sözü yanlış anlayıp ta daha ufak yaşta çocukları eğitimin içine hapsetmemelisiniz. Belli bir olgunluğa ulaştıktan sonra uzmanların tavsiye ettiği eğitimlerle başlamalısınız. Alacağınız oyuncakların hem eğlendirici hem de zekasını geliştirebileceği oyunlar olmasına dikkat etmelisiniz. Bu demek olmuyor sadece eğitim oyuncakları alalım; çünkü çocukların eğlenmeye de ihtiyacı vardır. Film konuşa dikkat etmelisiniz. Şu an günümüzde filmler daha çok kötü örnekler oluşturabilecek tarzda hazırlanmaktadır. Çocuklarınıza eğitici filmler izletin ve hayal dünyasında şiddeti ve yanlış işleri yapabileceği filmleri uzak tutun. Okul döneminde de derslerini takip edin ve onun ödevlerini yapmaktansa nasıl yapması gerektiğini öğretin kendisine. Okul döneminde de yeteneklerini geliştirebilecek faaliyetler uygulayabilirsiniz, tabi bu yapabilecek kapasitedeyse ve çokta zorlamadan kendisini. Çocuklarınızın kendisini ifade etmesine ve sıkıntılarını size anlatmasına izin verin. Çevre ile olacak diyalogların ve hangi şartlarda ne yapması gerektiğinin önemini belirtiniz. Kendisinin başına gelebilecek olayları onlara anlatın ve bu konuda dikkatli olmasını öğretin. Hangi olayda nasıl davranması gerektiği hakkında ara sıra hatırlatacak şekilde bilgiler sunun ve çocuğunuzu sokakta dış kötülüklerden korumak için yalnız bırakmayın. Çocuklarınıza vücudunu tanıtın, nerelere dokunulmaması gerektiğini bilsin. Dokunulduğunda veya başına bir şey geldiğinde nasıl davranması gerektiği hakkında bilgiler verin

Bir önceki yazımız olan Swift Kodu Nedir ve Bütün Bankaların Swift Kodları Nelerdir başlıklı makalemizde Swift Kodu, Swift Kodu Nedir ve Swift Kodu Nedir Banka Kodları hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu