Faydalı Bilgiler

Evde Çocuklarınızla Keyifli Zaman Geçirmenizi Sağlayacak Oyunlar

Birçok ebeveyn yoğun iş temposundan dolayı evde çocuklarıyla yeterince ilgilenemeyebilir ve çocuklarla oynayabileceğiniz eğlenceli oyunlar hakkında pek bilgisi olmayabilir. Unutulmamalıdır ki çocuklarımız bizim her şeyimiz ve geleceği için bazı önlemler almamız gerekir.

Evde Çocuklarınızla Keyifli Zaman Geçirmenizi Sağlayacak Oyunlar

Birçok ebeveyn yoğun iş temposundan dolayı evde çocuklarıyla yeterince ilgilenemeyebilir ve çocuklarla oynayabileceğiniz eğlenceli oyunlar hakkında pek bilgisi olmayabilir. Unutulmamalıdır ki çocuklarımız bizim her şeyimiz ve geleceği için bazı önlemler almamız gerekir. Bunlardan biri de çocuklarımızın küçükken ruh hallerine dikkat edip onlarla ilgilendiğimizi ve onların yalnız olmadığını göstermemizdir. Bunun için çeşitli yöntemler elbette söz konusudur.

Çocukların küçükken en fazla ihtiyacını hissettikleri uygulamalardan biri de oyun oynamaktır. Genellikle arkadaşlarıyla oyun oynayan çocuklar kimi zaman ailesiyle de bu oyunları oynamak isteyebilir. Sizlerde kendinizden biraz fedakarlık yaparak hem sizin eğleneceğiniz hem de çocuklarınızın eğleneceği oyunları oynayabilirsiniz. Uzmanlar tarafından tavsiye edilen oyunlar çocuklarınızın yaş ve zeka seviyelerine uygun olmalı ve eğlenebilecekleri ve eğitim amaçlı oyunlar olmalı. Birlikte oynanan oyunlar çocuklarınızın hem size daha yakınlaşmalarını hem de sizlere sıkıntılarını daha rahat paylaşmalarını kolaylaştıracaktır. Oyunlalar sırasında çocuklarınız becerilerine karşı sizde kendinizi yönlendirmelisiniz, yapmacık bir şekilde kaybetmekten ve ezici bir üstünlük kurarak kazanmaktan kaçınmalısınız. Oyunların başa baş geçmesi çocuklarınıza özgüven aşılaması açısından önemlidir.

Birkaç oyun örneğiyle karşınızdayız umarız beğenirsiniz ve çocuklarınızla kaliteli vakit geçirmenize yardımcı olur.

Saklambaç

En az iki kişiyle oynanan bu oyunda bir ebe bulunur ve gözlerini kapatarak saymaya başlar, diğer oyuncular saklanır ve ebe bunları bulmak zorundadır. Burada dikkat etmeniz gereken bir husus var. Çocuklarınızın zarar görebileceği ortamlar varsa oralara önlem almalı ve oralara gitmemeleri için onları uyarmalısınız. Birde saklambaç sırasında koşabileceği için etrafa koruyucu önlemler alabilirsiniz.

İsim Şehir Oyunu

İsim şehir oyunu yıllardan beri oynanan ve ailece zevk alınan oyunlardan biridir. İki kişiyle oynanabilen bu oyun çok sayıda aile üyesi tarafından da oynanabilmektedir. Burada yapmanız gereken herkese bir boş kağıt verilir. Sırasıyla isim, şehir, sanatçı, bitki, hayvan, eşya başlıkları atılır. Sırayla herkes bir harf söyler. Örneğin ‘’B’’ harfi söylenince bu harfe başlayan isim, şehir, sanatçı, bitki, hayvan, eşya isimleri yazılır. Belli bir süre belirlenir ve süre bittikten sonra herkes kalemleri bırakır. Örneğin ‘’B’’ harfle başlayan şehir herkes yazmışsa herkese 20 puan verilir; ancak aynı şehri yazanlara 10 puan verilir. Diyelim ki hiç kimse ‘’B’’ harfiyle bir hayvan bulamadı ve sadece bir kişi buldu. O bulana 40 puan diğerlerine 0 puan verilir. Daha sonra herkes kendi kategorisini puanını yazar ve tabloya ekler. Oyun bittikten sonra toplam puan hesaplanır ve birinci belli olur.

Evet Hayır

Çocuklarla oynayabileceğiniz eğlenceli oyunlardan biri de evet- hayır oyunudur. Bu oyun hem zevkli hem de basit bir oyundur. Burada çocuğunuza sorularak sorarak cevaplar alırsınız. Örneğin, bugün yemek yedin mi diye sorarsınız. Çocuğunuz evet ya da hayır derse yanar. Burada vereceği cevap yedim ya da yemedim olacak. Bu oyunda dikkat etmeniz gereken mesele çocukları zor durumda bırakmayacak ve onların yaşına hitap edebilecek sorular sormaktır.

Lego

Lego hem eğlenceli hem de eğitici bir oyundur. Küçük yaştan başlayabileceğiniz bu oyunda ilk etapta çocuklarınızla beraber sizle de oyun oynayabilir ve eksikliklerini gidermede yardımcı olabilirsiniz. Beraber yapacağınız tasarımlar onun açısından eğlenceli ve eğitici olacaktır.

Puzzle

Bu oyunda yine aynı şekilde hem eğlenceli hem de eğitici oyunlardan biridir sizin çocuklarınızla beraber bu oyunu oynamanız onları daha da cesaretlendirecek ve daha da eğlendirecektir. Puzzle çocuklarla oynayabileceğiniz eğlenceli oyunlardan bir tanesidir. Her yaş seviyesine uygun farklı parçalardan ve farklı şekillerden oluşan Puzzle modelleri mevcuttur.

Deve Cüce

Çocuklarla oynayabileceğiniz eğlenceli oyunlardan bir tanesi de deve cüce oyunudur. Okulda öğretmenler tarafından da oynatılan ve çocukların da çok sevdiği bu oyunu ailece de oynayabilirsiniz. Ne kadar kalabalık oluşanız daha zevkli olur bu oyun. Bu oyunda bir yönetici vardır ve yönetici deve dediğinde oyuncular ayağa kalkar, cüce dediğinde otururlar. Yanlış yapan elenir ve bir kişi kalıncaya kadar oyun devam eder. Son kalan kazanır. Bazen yöneticiliği çocuklara da vermeyi unutmayın.

 

Bir önceki yazımız olan Swift Kodu Nedir ve Bütün Bankaların Swift Kodları Nelerdir başlıklı makalemizde Swift Kodu, Swift Kodu Nedir ve Swift Kodu Nedir Banka Kodları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat
Araç çubuğuna atla