Faydalı BilgilerYemek

Evde Kefir Nasıl Yapılır?

Evde Kefir Nasıl Yapılır?

Evde Kefir Nasıl Yapılır?

Bildiğiniz gibi probiyotikler vücudu bir çok zararlı organizmadan koruyan ve sindirim sisteminin düzenli ve doğru çalışmasını sağlayan besinlerdir. İnsan hayatının devamlılığı ve sürekliliği için probiyotikler en şart ve temel besinlerdendir. Gün içindeki koşuşturmaca ve yorulmadan kaynaklanan eksiklikleri probiyotikler tamamlar. Kefirde probiyotik bakımından en zengin besinlerden biridir. Bu yazımızda kefir hakkında bilgi verip Evde Kefir Nasıl Yapılır? sorusunun cevabını vereceğiz.

Kefir bildiğiniz gibi Kafkasya kökenli bir süt ürünüdür. Yapılan araştırmalar neticesinde dünyada en az kansere yakalanan insanlar Kafkasy’dan çıkmaktadır. Bu durumun temel nedeni olarak bol probiyotik içeren kefir gösterilmektedir. Kefir üretimi ve tüketimi Kafkasya’da o kadar çoktur ki neredeyse her öğünde kefir tüketebilirler.

Durum böyle olunca son bir kaç yılda tüm marketler raflarını kefirle doldurmaya başlamışlardır. Kefirin faydalarını duyan insanlar sürekli kefir almaya ve tüketmeye başlamışlardır. Kefir tüketimi son 5 yılda ülkemizde neredeyse 10 kat artmıştır. Fakat biz sizlere bu yazımızda marketten kefir almak yerine evde nasıl kefir yapacağınız hakkında bilgi vereceğiz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 litre süt  (Çiğ süt aldıysanız mutlaka kaynatın ve soğumasını bekleyin)
  • 50 gram kefir mayası
  • 1 adet cam kavanoz
  • Plastik süzgeç

Yapılışı

  • Öncelikle sütünüzü oda sıcaklığına getirin ve 50 gram kefir mayasını sürün içine koyup ağzını kapatın. Kapağın plastik olmasına mutlaka dikkat edin.
  • Bu şekilde bekleyen kefiri oda sıcaklığında 1 gün bekletin. Kefir 1 gün içerisinde oluşan bir üründür. Bunu anlamak için kavanozu titretin yoğurt gibi katı bir kıvama geldiyse kefir olmuş demektir.
  • Hazır olan kefiri plastik süzgeçle farklı bir kabın içine süzün. Süzdükten sonra kefir mayası süzgecin üst tarafında kalacaktır. Bu mayayı en geç 24 saat içinde tamamen tüketin. Aksi taktirde çok bekleyen bu maya bakterilerle dolar ve ciddi zarar verebilir.
  • Mayayı tekrar kullanmak istiyorsanız klorsuz su ile güzelce ve tekrar tekrar yıkayın daha sonra tekrar sütün içine koyun. Mayayı kullanmayı düşünmüyorsanız yıkadıktan sonra cam bir kavanozun içine koyun ve tekrar dolaba kaldırın.
  • Kaldırdığınız bu mayayı dilediğinizde çıkarıp tekrar kullanmak mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Limonun Mükemmel Faydaları başlıklı makalemizde Limon Ne İşe Yarar?, Limon Neden Tüketilir? ve Limonun Faydaları Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu