Araç çubuğuna atla
Hayvanlar Alemi

Evde Süs Balıkları Bakımı Hakkında Önemli Bilgiler

Birçok insan günümüzde evde süs balıkları bakımı yapmakta ve kendilerini daha huzurlu ve daha keyifli hissetmektedirler. Her ne kadar eğlenceli olsa da evde süs balıklarına bakmak sanıldığı kadar kolay olmayabilir.

Evde Süs Balıkları Bakımı Hakkında Önemli Bilgiler

Birçok insan günümüzde evde süs balıkları bakımı yapmakta ve kendilerini daha huzurlu ve daha keyifli hissetmektedirler. Her ne kadar eğlenceli olsa da evde süs balıklarına bakmak sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Hem balıkların sağlığı hem de evinizde daha güzel bir görüntü için bu süs balıkları hakkında bazı konulara hakim olmak gerekmektedir.

 

Balıkların Beslenmesi Nasıl Olmalıdır

Bu konu oldukça merak edilen konulardan bir tanesidir. Özellikle yemler akvaryumun kenarında olduğu için eve gelen misafirler ve arkadaşlarınız balıkların acıktığını düşünüp sizlerin bilgisi olmadan kendilerine yem verebilmektedir. Bu yüzden yemleri mümkünse akvaryumdan uzak tutup özellikle çocuklarında ulaşamayacağı bölgelerde, kuru ve serin yerlerde tutmak gerekmektedir. Balık sayınız çok fazla değilse yem alırken fazla fazla almaktan kaçınmalı ve yemlerin daha taze bir şekilde verilmesine özen gösterilmelidir.

Yemler günde iki veya üç kere balık sayısına göre verilmelidir. Yemler ufalanarak verilirse daha yerinde olur. Yem verirken tek tek verip yemin bitmesine dikkat edilmelidir. Fazla yem vermek hem balıkların rahatsız olmasına hem de akvaryumun kirlenmesine sebep olmaktadır. Birde yem dışında farklı şeylerin balıklara verilmemesi daha uygun olacaktır.

 

Akvaryumun Temizlenmesi Nasıl Olur

Akvaryumun Temizlenmesi Nasıl Olur
Akvaryumun Temizlenmesi Nasıl Olur

Akvaryumun temizlenmesi balık bakımının önemli noktalarından bir tanesidir. Motorlarla oksijen gelen akvaryumun içinde balık dışkılarının dışarı çıkmaması ve suyun bir süre sonra yosunlaşması sonucunda sular kirlenir ve akvaryumun temizlenmesi daha da güç hale gelir. Akvaryumda su değişimi yapılırken tüm suların bir anda değil de yavaş yavaş değişmesi gerekmektedir. Su sürekli ve üçte bir oranında değiştirilmelidir. Değiştirirken suların dinlenmesi ve çok soğuk olmaması dikkat edilmesi gereken hususlardandır.

Akvaryumun içerisine belli aralıklarda parazit ve klor önleyici damlalar kullanılmalıdır. Suyun tamamı bir anda değiştirilirse ve soğuk olursa balıklar şok geçirip ölebilir. Eğer akvaryum temizlenecekse de dinlendirilmiş suyu bir fanusun içine koyup balıkları onun içine yerleştirin, akvaryum iyice yıkanıp temizlendikten sonra yine dinlendirilmiş, soğuk olmayan ve klorsuz su ile akvaryumu doldurun.

 

Balık Bakımında Dikkat Etmemiz Gereken Önemli Meseleler

Balık Bakımında Dikkat Etmemiz Gereken Önemli Meseleler
Balık Bakımında Dikkat Etmemiz Gereken Önemli Meseleler

Her balık aynı ortamda beslenemez. Bu yüzden balık tercih ederken aynı ortamda uyumlu balıkların bir arada olmasına dikkat edilmelidir. Bazı balıklar hırçın ve saldırgan olduğu için durgun balıklarla aynı ortamda olmaları onlara zarar vermelerine sebep olabilmektedir.

Evde süs balıkları bakımı yaparken akvaryumun içindeki objelere de dikkat etmek gerekmektedir. Burada balıkların solunumu için faydalı bitkilerle ortamı zenginleştirebilirsiniz. Özellikle balıklara zarar verebilecek keskin, delici, sivri objelerin akvaryumda yer almamasına özen gösterilmelidir.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir hususta akvaryumun büyüklüğü ve motor bakımı meselesidir. Büyük ve sayısı çok olan balıkları ufak akvaryumlara hapsetmek zararlı olacağından daha büyük akvaryumlar tercih edilmelidir. Bununla beraber akvaryumun boyutuna ve işleyeceği suya göre uygun motor seçiminde bulunmak gerekmektedir.

 

Balık Sağlığı Nasıl Olmalıdır

Evde süs balıkları bakımında önemli diğer bir noktada balıkların sağlığı meseledir. Aslında dikkat edilirse düzenli bir bakımı olursa sağlık problemleri çok yaşanmamaktadır. Özellikle yaralanmalar ve birbirlerini hırpalamamalarına özen göstermeli ve bu konuda dikkatli davranılmalıdır.

    Süs balıklarının bakımı çokta zor olmayan ve keyifli bir uğraştır. Günlük beslenmesine ve temizliğine dikkat edildiği müddetçe kolay kolay bir problem yaşamazsınız.

Bir önceki yazımız olan Sadık Dostlarımız Köpeklerin Bakımı Nasıl Olmalı başlıklı makalemizde Sadık Dostlarımız Köpeklerin Bakımı Nasıl Olmalı, Sadık Dostlarımız Köpeklerin Beslenmesi Nasıl Olmalı ve Sadık Dostlarımız Köpeklerin Sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu