Faydalı BilgilerSağlık

Evde Yetiştirilebilecek Tedavi Edici Bitkiler

Evde Yetiştirilebilecek Tedavi Edici Bitkiler

Evde Yetiştirilebilecek Tedavi Edici Bitkiler

Evde Yetiştirilebilecek Tedavi Edici Bitkiler Hepimiz bazı durumlarda kullanmak için tedavi edici bitkilere ihtiyaç duyarız. Sürekli aktarlardan almak yerine bu bitkileri evde de yetiştirmek mümkündür. Bazı durumlarda dışarıdan satın aldığımız bitkilere güvenemez ve kullanmaktan çekiniriz. Daha ucuza mal etmek için bazı satıcılar kurumuş bitkilerin içine farklı otlar koyarak bu bitkilerin özelliğini kaybetmesine sebep olurlar. İşte bu tür durumlardan korunmak için rahatça tüketebileceğiniz bitkileri evde üretmek en doğrusudur. Size evde yetiştirebileceğiniz bitkiler hakkında bilgi vereceğiz.

Aloe Vera: Güneş yanıklarının iyileşmesini sağlayan aloe vera bitkisi bir çok alanda kullanılan tedavi edici bitkilerden biridir. Güneş yanıklarının yanı sıra çürükler, morluklar gibi kol ve bacak bölgesinde meydana gelen yaraların iyileşmesinde etkin rol oynar. Aloe vera çiçeğinin içinde bulunan jel el ve yüz bakımı için de kullanılmaktadır.

Aloe Vera

Fesleğen: Evde çok rahat yetişen fesleğen ağrı kesici bitkilerden biridir. Cam kenarında güneş görerek evde yetiştirilebilen fesleğen bitkisi baş ağrılarını gidermek için kullanılır. Fesleğen yapraklarını ezerek ağrıyan bölgeye bırakırsanız ağrınızın hafiflediğini fark edebilirsiniz. Ağrı kesici olmasının yanı sıra fesleğeni bir kutuya koyup üzerine sıcak su ekledikten sonra ayaklarınızı bir kaç saat içinde bekletirseniz hem ayaklarınız rahatlatır hemde stresi alır.

Fesleğen

Lavanta: Anti inflamatuar bir bitki olan lavanta yüzde meydana gelen lekelerin giderilmesi için kullanılır. Bir tutam lavantayı sıcak suda 15 dakika bekletip o su ile yüzünüzü yıkarsanız ve bu durumu düzenli olarak tekrarlarsanız yüzünüzdeki lekelerin zamanla kaybolduğunu görebilirsiniz.

Nane: Taze nane yaprakları ile yapılan çay anksiyete, şişkinlik, sinirlilik ve mide kramplarını hafifletir. Nane evde en kolay yetişebilen bitkilerden biridir. Özellikle yaz aylarında yapraklarını toplayıp nane çayı yapmak mümkündür.

Maydanoz: Bağışıklık sistemini güçlendiren maydanoz hem kuru olarak hemde taze olarak tüketilen bir bitkidir. Yemeklerde, salatada ve sade olarak yenilebilen maydanoz evde kolayca yetiştirilen bitkilerden biridir.

Kekik: Çok güçlü bir antioksidan ve antiseptik içeren kekik güzel kokulu bir bitkidir. Yemeklerde, salatalarda kullanılan kekiğin çayını yapmakta mümkündür. Kekik evde yetiştirilen bitkilerden biridir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Çürük Kremi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Çürük Kremi Nasıl Yapılır?, Çürükler Nasıl Geçer? ve Vücut Çürüğü Nasıl Geçer? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu