Araç çubuğuna atla
Hayvanlar Alemi

Evdeki Kedi, Köpek Kokusunu Gidermenin Yolları

Evdeki Kedi, Köpek Kokusunu Gidermenin Yolları

Evdeki Kedi, Köpek Kokusunu Gidermenin Yolları

Evdeki Kedi, Köpek Kokusunu Gidermenin Yolları Son yıllarda hayvan beslemek ve hayvanlara karşı duyarlılık eski dönemlere göre artmış durumda. Özellikle kedi ve köpeklerin yoğun olarak beslendiği evlerde, evcil hayvan beslemenin çok güzel yanları olsa da bazı durumlar bu durum bir işkence haline gelebiliyor. Olumlu yanlarının başında en iyi arkadaşımız olmaları geliyor tabi ki . Ev arkadaşımız, oyun arkadaşımız her şeyimizi bazen tek bir hayvanla paylaşıp onunla mutlu olabiliyoruz. Fakat bu güzel ve sevimli arkadaşların yaydığı kokular bazen çok can sıkıcı bir hal alabiliyor. Özellikle evde baktığımız hayvanların tuvalet ihtiyaçlarını giderdiği alan kokudan geçilmiyor. Bu koku zamanla yayılarak çok kötü bir hal alıyor. Biz zamanla kokuya alışıyoruz fakat eve gelen misafirlerimiz kötü kokuyu hemen fark ediyorlar.

Özellikle köpekler yapıları gereği çok fazla koku yayarlar. Bu kokular zamanla tüylerine de geçer ve tüyler evin her tarafına yayılarak kötü kokuya sebep olur. Kedilerinde durumu buna benzerlik göstermektedir. Bu yazımızda sizlere kedi ve köpeklerin eve yaydıkları kötü kokuların giderilmesi hakkında bilgi vereceğiz.

Evdeki Kedi, Köpek Kokusunu Gidermenin Yolları

Kuru Şampuan İle Koku Giderme Yöntemi:

Köpek ve kedi temizliğinde sıklıkla uygulanan yöntemlerden biride kuru şampuandır. Kuru şampuan ile temizlik yaparken dikkat etmeniz gereken konu bunu sürekli yapmamaktır. Kuru şapuan deride kaşıntıya ve kızarıklığa sebep olabilir. Bu yüzden 10 günde bir defa yapmak yeterli olacaktır. Kuru şampuan kullananlar günlük temizliği ıslak mendille genel temizliği de kuru şampuanla yapmalıdırlar. Bu yöntemle köpek ve kedi cildini temizlemek için; tüylerin üzerine bolca şampuan dökülmeli ve tarakla güzelce taranmalıdır. Kuru şampuan tüm kötü kokuyu aldığı gibi tüylerin daha canlı ve parlak görünmesini de sağlayacaktır.

Islak Mendille Koku Giderme Yöntemi:

Islak mendil yada ıslak havlular içlerinde kimyasal barındırmadığı için kedi ve köpekleri temizlemenin en uygun yöntemlerinden biridir. Islak mendil yada ıslak havlu ile köpeğinizi her gün temizlerseniz herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Düzenli temizlik köpeklerde ve kedilerde kokunun azalmasını ve tüylerine işlemesini engelleyecektir. Bu temizlikte önemli olan üstten silmek yerine köpek ve kedilerin derilerine nüfuz edecek şekilde silmek gerekmektedir. Bazı kedi ve köpeklerin cildi hassas olduğu için çok bastırmak deriyi tahriş edebilir ve döküntülere neden olabilir. Bu durumda yapmanız gereken kaliteli ıslak mendil yada pamuklu ıslak havlu kullanmaktır. Pamuk abartılmadan deriye temas ettirilirse köpek ve kedi derisine zarar vermez. Bu temizlik havlularını yada köpek silmek için kullanacağınız ıslak mendili pet shoplardan temin edebilirsiniz. Islak mendil biraz masraflı olabileceği için pamuklu bir havlu kullanmak daha mantıklıdır. Bu havluyu her defasında yıkayarak tekrar kullanmak mümkündür.

Düzenli Beslenme İle Koku Giderme Yöntemi:

İnsanlar gibi hayvanlarında yedikleri dışkılarından kötü koku gelmesine neden olur. Kedi ve köpek besleyenler onların sağlığı için düzenli beslenmelerini sağlamak zorundadırlar. Düzenli beslenen hayvanlar daha sağlıklı olur ve birçok problemden uzak bir yaşam sürdürürler. Köpeklerinizin ve kedilerinizin düzenli beslenmenin yanı sıra kaliteli beslenmeye de ihtiyaçları vardır. Eğer evcil hayvanınıza gereken besin takviyelerini sağlarsanız hiçbir problemle karşılaşmazsınız.

Aylık Temizlik İle Koku Giderme Yöntemi:

Köpek ve kedilerin yıkanması veterinerler tarafından çok tavsiye edilen bir durum değildir. Fakat koku ileri derecede rahatsız ediyorsa bu duruma bir son vermek için ayda yada iki ayda bir defa yıkamak gerekecektir. Bu yöntemi uyguladıktan sonra kedinin yada köpeğin %100 kurutulması gerekmektedir. Aksi takdirde hayvan üşütebilir, bitlenebilir ve hastalanabilir. Köpekler ve kediler ıslak kaldıklarında vücut dirençleri düşer ve hastalanırlar. Bu yüzden idrarları ve dışkıları daha fazla kokuya neden olabilir. Köpek ve kedilerinizi kış aylarında yıkamanızı çok tavsiye etmiyoruz illa yıkamanız gerekiyorsa yıkadıktan sonra iyice kurutmak gerekiyor. Kurutmak için kurutma makinesi kullanabilir yada kalorifer kenarında bekletebilirsiniz. Eğer bu durumu titizlikle uygularsanız hayvan hem hastalanmaz hemde kötü koku yayılmaz.

Yaşam Alanlarını Temizleyerek Koku Giderme Yöntemi:

Özellikle evde yaşayan hayvanların konforu çok önemlidir. Kedi ve köpekler uyudukları bölgeleri siz ne kadar temizlerseniz temizleyin kokuturlar. Bu yüzden düzenli olarak 10 günde bir yaşam alanlarını temizlemeniz gerekmektedir. Yaşam alanı temizlenmeyen hayvanın günlük temizliği ne kadar düzenli yapılırsa yapılsın hiçbir değişiklik olmayacaktır ve hayvan sürekli olarak kötü koku yayacaktır. Bu yüzden köpeklerin ve kedilerin yuvalarını, kulübelerini ve kulübe içinde bulunan örtü, yastık gibi sürekli duran malzemeleri değiştirmeniz yada yıkamanız gerekmektedir. Bu sayede evcil hayvanınıza daha konforlu bir yaşam sunmuş olursunuz. Böylece hayvan kokmaz ve sağlıklı bir şekilde yaşar.

Bir önceki yazımız olan Köpek Tüyleri Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizde Köpek Temizliği, Köpek Tüyleri Nasıl Temizlenir? ve Köpek Tüyü Temizlerken Nelere Dikkat Edilmedilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu