Araç çubuğuna atla
Genel

Evliyken Alınan Krediler Boşanma Sonrasında Ne Olur

Evliyken alınan krediler boşandıktan sonra nasıl ödenir konusu hep merak edilmiştir. Boşanmanın doğurduğu hukuki sonuçlardan biri de mal paylaşımıyla birlikte borç paylaşımıdır. Evlilik boyunca çiftler birlikte hareket ettikleri için ekonomik olarak da ortak hareket ederler.

Evliyken Alınan Krediler Boşanma Sonrasında Ne Olur?

Evliyken alınan krediler boşandıktan sonra nasıl ödenir konusu hep merak edilmiştir. Boşanmanın doğurduğu hukuki sonuçlardan biri de mal paylaşımıyla birlikte borç paylaşımıdır. Evlilik boyunca çiftler birlikte hareket ettikleri için ekonomik olarak da ortak hareket ederler.

Mal Rejimi Nedir?

Çiftlerin evlilikleri süresince sahip oldukları malları nasıl kullanacağı, harcamaların nasıl olacağı ve boşandıktan sonra sahip oldukları malların eşler arasında paylaşımın nasıl yapılacağını düzenleyen hukuk kuralları vardır ve bu kurallara mal rejimi denilir. 1 Ocak 2002 yılında yürürlüğe giren 4721 sayılı medeni kanun nezdinde eşler arasındaki ekonomik ortaklık sonucu ortaya dört mal rejimi çıkmaktadır. Bunlar; mallara katılma rejimi, mal ayrılığı rejimi, paylaşmalı mal ayrılığı reijimi ve mal ortaklığı rejimidir.

 

Kullanılan Kredi Borcu Hangi Eşe Kalır?

Evliyken alınan krediler hangi eşe kalır. Boşandıktan sonra eşlerden birinin kullanmış olduğu kredinin borcu diğer eşi etkilememektedir. Banka kredinin ödemesini borçlu olan eşten tahsil etmektedir. Eşinin çekmiş olduğu krediyle alakalı diğer eşin maaşına haciz koyma, borç tahsil etme gibi bir durum söz konusu değildir. Fakat çekilen krediden diğer eşin bilgisi yoksa banka yasal süreci başlatabilir. Bu süreç sonunda karara göre banka borçluyu değiştirme hakkına sahiptir. Örneğin; eşiniz adına kredi çektiniz ve bu krediden eşinizin bilgisi yoksa boşandığınızda borç size devredebilir.

Boşandıktan sonra eşlerden birinin kredi borcu var ise aşağıdaki durumlar yaşanabilir,

a)Eşlerden birinin bankaya olan kredi borcu diğer eşe ödeme zorunluluğu getirmez.

b)Kullanılan ortak mülke diğer eşin borcu nedeniyle haciz gelebilir.

c)Gelen hacize karşı fatura ibraz edilirse istihkak davası açılabilir.

d)Çekilen kredi eş için bile olsa borçlu kişi yasal kişidir.

e)Kredi nedeniyle borçlu hale gelen eş parayı eşinin harcadığını ispatlayabilirse bankaya ödemiş olduğu miktarı mahkeme kararıyla geri alabilir.

 

Krediyle Alınan Evin Satışı

Konut kredisi kullanılarak alınan ev borç bitmemiş olsa bile evin kalan kredi borcuyla birlikte satılabilir. Kredi borcu her ne kadar yasal kişiye kalmış olsa da bu evin satışı durumunda diğer eşin evli oldukları süre boyunca ödedikleri kredi kadar bir alacak hakkı doğar. Eğer kredi borçlusu evi alıyorsa diğer eşe ödenen kredi kadar bedeli vermek zorundadır. Bu tür durumlarda eşin çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın kararlar alınır.

 

Bir önceki yazımız olan Banka Kredi Notumu Ücretsiz Nasıl Öğrenirim 2019 başlıklı makalemizde Banka Kredi Notum, Banka Kredi Notumu Ücretsiz Nasıl Öğrenebilirim ve Banka Kredi Notumu Ücretsiz Nasıl Öğrenirim hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu