Araç çubuğuna atla
İş Fikirleri ve İmkanlarıSektörel

Fasulye Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Ülkemizde tarım alanlarında en fazla üretimi yapılan ve tercih edilen ürünlerden biridir fasulye yetiştiriciliği. Farklı türleri olsa da genelde yetiştirme şartları ve imkanları genelde aynı şekildedir. Ülke olarak genel bir özellikte fasulye yetiştiriciliğine birçok bölgemizin elverişli olmasıdır.

Fasulye Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Ülkemizde tarım alanlarında en fazla üretimi yapılan ve tercih edilen ürünlerden biridir fasulye yetiştiriciliği. Farklı türleri olsa da genelde yetiştirme şartları ve imkanları genelde aynı şekildedir. Ülke olarak genel bir özellikte fasulye yetiştiriciliğine birçok bölgemizin elverişli olmasıdır. Taze fasulyeden kuru fasulye de elde edilebilmekte ve gelir olarak en önemli tarımsal gelirlerden bir tanesini oluşturmaktadır. Fasulye ekimi için bilmek gereken başlıkları şöyle sıralayabiliriz.

 

Toprak Yapısı ve İklim Şartları

Toprak Yapısı ve İklim Şartları
Toprak Yapısı ve İklim Şartları

Taze fasulye ılık iklimi seven bir bitkidir. Güneş ve suya ihtiyacı olan bir bitkidir. Ekmeden önce topraklar eşelenerek havalandırılır. Daha sonra sıra yöntemiyle aralarında mesafe bulundurarak delikler açılmalıdır. Seçici bir bitki olan taze fasulyede toprak ısısının 10 derece civarında olması gerekmekte. İlkbahar aylarında ekimine başlanması gerek bu ürün yine ilkbaharın sonu yaz mevsiminin başı gibi hasat edilmektedir.

 

Tohum Ekimi

Taze fasulye Yetiştiriciliğinde şitil denen tohumları aldıktan sonra açtığınız deliklere bir miktar koyarak üzerini kapatabilirsiniz. Tohum delikleri arasında 15-20cm gibi boşluklar bırakılarak dikilmelidir; çünkü fasulye ürün vermeye başladığında birbirleriyle iç içe girmezse verim daha yüksek olur. Fasulye tohumları da 2-3 cm derinliğe ekilmelidir. Ayrıca toprağı gübrelemek taze fasulyenin verimi açısından daha uygun olmaktadır.

 

Çapalama ve Sulama

Çapalama taze fasulye için önemli bir olaydır. Fasulye toprak yüzeyine çıktıktan ve 4-5 yapraklı hale geldikten sonra ilk çapalama yapılır, burada bitkiye zarar vermemeye dikkat edilmelidir. İlk çapadan iki üç hafta sonra çiçek açmadan ikinci çapalama yöntemi uygulanmalıdır ve daha sonra çapalama işleminden uzak durulmalıdır.

Taze fasulye suyu seven bir bitkidir. Özellikle sıcak ve kurak yerlerde bu ürünü ekiyorsanız daha fazla sulama ihtiyacı hissedebilir. Damla sulama tarzı sulamayla daha verimli daha tasarruflu işlemler yapabilirsiniz. Sulama aşamalarında da belli zamanları dikkate almanız gerekmektedir. İlk sulama fideler üç yapraklı hale geldiğinde yapılmalı, akabinde asıl sebze yaprağının görülmesiyle sulama yapılır. Daha sonra çiçeklenme sürecinin hemen öncesinde yapılan sulama olayının bir sonraki seferi ise ürün vermeye başladıktan on gün sonra olmalıdır. Son sulama olayı sebze haşatından bir ay kadar önce olmalıdır.

 

Hasat Dönemi

Hasat Dönemi
Hasat Dönemi

Hasat dönemini iyice takip ettikten sonra fasulyeler yetiştikten sonra hemen toplanmalıdır. Dalında baktığınız fasulyeler olgunlaşmışsa hemen toplayın ve ilk hasadı aldıktan sonra iki günde bir gidip olgunlaşsan fasulyeleri hasat edebilirsiniz.

Bazı bölgelerimizde fasulye yetiştiriciliği yapılırken tohumlar toprağın altından çıkıp yaklaşık bir on cm boyuna geldiğinde fasulyelerin hemen yanına, köklerine zarar vermeyecek şekilde ağaçlar saplanır, buna tutunan fasulyeler yükselir hem toplaması rahat olur hem de ezilme ihtimali azalır.

 

Para Kazandıran Bir Meslek midir

Fasulye yetiştiriciliğinde güzel para kazanma imkanı vardır. ülkemizde oldukça fazla talep gören bu sebze şuan oldukça pahalıdır. fiyatları 8-10 TL ye manavlarda satılmaktadır. Verimi de yüksek olduğu için tercih edebileceğiniz bir meslektir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı başlıklı makalemizde Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı, Kredi Notu Nedir ? Ne İşe Yarar? ve Kredi Notunuzun Değerlendirmesi Nasıl Yapılır ? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu