Araç çubuğuna atla
Sektörel

Fibonacci Nedir? Nasıl Kullanılır?

Fibonacci nedir yazımızla beraberiz. Fibonacci dizisi, 1170 - 1250 yılları arasında yaşayan bir İtalyan matematikçi olan Leonardo Pisano (Leonardo Pisano veya Fibonacci olarak da bilinir) olarak adlandırılır. Fibonacci, bir çift damızlık tavşana dayanan bir problemi göstermek için aritmetik diziyi kullanmıştır

Fibonacci Nedir? Nasıl Kullanılır?

 

Fibonacci nedir yazımızla beraberiz. Fibonacci dizisi, 1170 – 1250 yılları arasında yaşayan bir İtalyan matematikçi olan Leonardo Pisano (Leonardo Pisano veya Fibonacci olarak da bilinir) olarak adlandırılır. Fibonacci, bir çift damızlık tavşana dayanan bir problemi göstermek için aritmetik diziyi kullanmıştır. “Bir yılda kaç çift tavşan üretilecek, tek bir çiftle başlayacak, eğer her ay her bir çift, ikinci aydan itibaren üretken hale gelen yeni bir çifti taşıyor?” Sonuç sayısal olarak şöyle ifade edilebilir: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34 …

 

Fibonacci sayıları, çeşitli doğal nesneler ve fenomenlerde sıklıkla gözlemlendikleri için biyologlar ve fizikçiler için ilgi çekicidir. Örneğin, ağaçlarda ve yapraklarda dallanma paternleri ve bir ahudududa tohumların dağılımı Fibonacci sayılarına dayanmaktadır. Fibonacci sayıları, çeşitli doğal nesneler ve fenomenlerde sıklıkla gözlemlendikleri için biyologlar ve fizikçiler için ilgi çekicidir. Örneğin, ağaçlarda ve yapraklarda dallanma paternleri ve bir ahudududa tohumların dağılımı Fibonacci sayılarına dayanmaktadır.

 

 Fibonacci’nin Borsa’da Kullanılması

 

Borsa ve forex sitemlerinde Fibonacci retracement aracını kullanmanın en iyi yollarından biridir. Potansiyel destek ve direnç seviyelerini belirlemek ve Fibonacci retracement seviyelerine uyup uymadıklarını görmek. Eğer Fibonacci seviyeleri zaten destek ve direnç seviyeleri ise ve onları diğer birçok Trader’ın izlediği diğer fiyat alanlarıyla birleştirirseniz, o zaman bu alanlardan sıçrayan fiyatların oranı daha yüksektir.

 

 Fibonacci’ni Çok Daha Farklı Alanlarda Kullanılması

 

Fibonacci dizisi, doğal dünya genelinde sıkça görülen ve insan çabalarının birçok alanına uygulanan bir oran (yaklaşık 1: 1.6) olan altın oranla ilgilidir. Hem Fibonacci dizisi hem de altın oran, diğer şeylerin yanı sıra, mimariye, web sitelerine ve kullanıcı ara yüzlerine yönelik tasarımı yönlendirmek için kullanılır. Bir başka uygulama olan ‘Fibonacci şiir’, satır başına hece sayısının ilerlemesinin Fibonacci’nin modelini izlediği bir delildir.

Bir önceki yazımız olan Enerji Kimlik Belgesi Nedir başlıklı makalemizde Enerji Kimlik Belgesi, Enerji Kimlik Belgesi Nedir? ve Enerji Kimlik Belgesinin avantajları hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu