Faydalı BilgilerGenelİş Fikirleri ve İmkanlarıSektörel

Finansal Okuryazar Olmak

Finansal Okuryazarlık Nasıl Olur? Finansal Okuryazarlık Nedir?

Finansal Okuryazar Olmak

Ülkemizde yaşayan insanların büyük bir kısmı asgari ücretli olup finansal anlamda büyük problemler yaşamaktadırlar. Finansal problemler gün geçtikçe büyümekte ve geçim sıkıntıları her aileyi büyük oranda etkilemektedir. Dar gelirli insanların aylık geçimini sağlamak için borcu borç yöntemi ile kapatmak için kredi kartı kullanmaları onları daha zor bir durumun içine sürüklemektedir. İşte tüm bu kısıtlı gelirleri giderlerle eşit seviyede tutabilmek için Finansal Okuryazar Olmak önemlidir. Finansal okuryazarlık eğitimi dünyanın bir çok yerinde verilmeye başlandıysa da henüz tam anlamıyla oturan bir sistem değildir. Finansal okuryazarlığın önemi kişinin bilinçli harcama yapmasını sağlamak daralmaya değil tasarrufa gitmesini öğretmektir. Örneğin siyah bisiklet yaka tişörtü olan biri aynı tişörtün V yakasını da almak istiyor kişinin ikinci üründen vazgeçmesi bir daralma değil tasarruf olarak nitelendirilir.

Finansal Okuryazarlığın Türkiye ve Dünya Gündemindeki Yeri

Finansal okuryazarlık şuan dünyanın bir çok ülkesinde olsa bile temelleri ABD ve İngiltere’de atılmıştır. Kapitalist sistemin ana vatanı olan bu iki ülke tüketim toplumunun cenneti olarak görülebilir. Bu ülkelerde tüketimi durdurmak imkansızdır ama en azından yavaşlatmak bir çare olabilir düşüncesiyle finansal okur yazarlık dersleri verilmeye başlanmıştır. Gelir adaletsizliğinin hat safhada oluğu bu iki ülkede geliri düşük insanlara paralarını nasıl kullanmalarını gerektiğini öğretecek olan bu sistem az yiyenin aha az yemesi için çabalamaktadır. Dünya ülkelerine yayılan finansal okuryazarlık zaman içerisinde ülkemize de gelmiş ve bu konu hakkında eğitimler verilmeye başlanmıştır.

Türkiye’de bazı kurslar finansal eğitim dersleri vermeye başladı bu kurslar tamamen ücretsiz olup kursu alan kişilere finansal okuryazarlık sertifikası verilmektedir.

Finansal Okuryazar Olmak Finansal Okuryazar Olabilir Miyim?

Finansal okuryazarlık eğitimleri ülkemizde bazı kurslar tarafından verilmekte ve hala eğitimlere devam etmektedir. Finansal Okuryazar olmak isteyenler bu kurslara başvurarak eğitimini tamamlayıp sertifika alabilirler.

  • Finansal okuryazar olmak için bu işe öncelikle kendinizi eğiterek başlamalısınız. Öncelikle aylık gelir ve gider dağılımınızı hesaplayarak gider ve gelirin dengede olup olmadığına bakmalısınız.
  • Finansal okuryazarlığın diğer bir adı tasarruftur aslında tasarruf edebiliyor ve kendinizi müsrif olarak görmüyorsanız finansal okuryazar olabilirsiniz.
  • Aylık gelirinizin tamamını kullanmak sizi maalesef bir finansal okuryazar yapmaz bu yüzden gelirinizin bir kısmını kendi geleceğiniz için biriktirerek bir köşeye ayırmanız gerekmekte
  • Aylık giderlerinizin tamamını not etmeniz gerekiyor müsriflik yapmamanız tasarruf etmeniz çok önemlidir.
  • Gelir giderinizi kontrol ederek not ederek boşa harcama yaptınız mı? yaptıysanız nereye yaptınız? neden yaptınız? gibi tek tek not etmeniz gerekiyor.
  • En önemli finansal okuryazarlık kurallarından biri buna ailenizi de dahil etmektir eşinizi, çocuklarınızı, anne ve babanızı dahil ederseniz durum sizin için çok daha kolaylaşacaktır.

Finansal okuryazarlık sizin ve ailenizin geleceği için çok önemlidir bu işi resmiyette yapıp belge almasanız bile daha mutlu bir hayat için yazdıklarımızı dikkate almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız Belirtiler başlıklı makalemizde Evcil Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız 5 Ölüm Belirtisi, Evcil Köpekler Neden Ölürler Köpekler Neden Ölür ve Köpekler Neden Ölür hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu