Araç çubuğuna atla
Faydalı Bilgiler

Giysilerde Oluşan Tüylenme Nasıl Temizlenir?

Giysilerde Oluşan Tüylenme Nasıl Temizlenir?

Giysilerde Oluşan Tüylenme Nasıl Temizlenir?

Giysilerde Oluşan Tüylenme Nasıl Temizlenir? Örme ya da dokuma kumaşlardaki iplik yapılarından kaynaklı, giysilerde tüylenme görülür. Çoğu zaman birkaç kez giyilen ya da ilk kez yıkanılan kazakta tiftiklenme ya da tüylenme olduğunu görmek can sıkıcı bir durumdur. Yepyeni kazak tüylenme ve tiftiklenme ile kısa sürede çok eski bir kazak gibi görünür ve verdiğimiz paraya üzülürüz. Tüylenmeler genelde sürtünme sonucu meydana gelen hadisedir. Kıyafetlerin palto gibi başka giysilerle temas eden bölümlerinde, pantolon ağ ya da arka kısmında, kol ve dirsek bölümlerinde sürtünme daha çok olduğu için tüylenme ya da tiftiklenme de bu bölgelerde daha çok olur.

Kıyafetlerin Tüylenmemesi İçin Ne Yapmak Gerekir?

Tüylenme sorununu tamamen ortadan kaldırmak maalesef mümkün değildir. Fakat kullanım ve yıkamada dikkatli olmanız halinde, tüylenme sorununu yavaşlatmış olursunuz. Paltoların içinde bulunan etiket bölümleri ya da fermuarlar diğer giysilerinize temas ettiğinde o bölgede daha çok tüylenme meydana gelir. Çantalar da sürekli değdikleri kısımlarda tüylenmeye sebep olur. Kullanımda bu tarz şeylere dikkat edebilirsiniz.Yıkama esnasında tüylenme sorununu geciktirmek için makineyi çok doldurmayın, deterjanı da az koymayın. Deterjan, yıkama esnasında giysilerde kayganlık bırakır ve sürtünmeyi azaltır. Yünlüler için sıvı deterjan kullanmaya ve yünlü programda yıkamaya özen gösterin.Günlük hayatta giysilerimiz üzerimizdeyken dikkatli davranmak tabi ki zordur. Kısacası tüylenme kumaşın ipliğiyle alakalı bir şey olduğu için olması da kaçınılmazdır. Kazak, pantolon, etek ve paltolarda ki tüylenen yerleri temizleyebilir ve yeni gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Giysilerde Oluşan Tüylenme Nasıl Temizlenir?

Tüylenen giysileri temizlemek için en çok kullanılan yöntem jilet ile temizlemektir. Bu işlemi uygularken çok dikkat etmek gerekir. Giysinin sert ve düz bir zemine pürüzsüz bir şekilde bırakılması gerekir. Elinizle giysinin temizlenecek kısımlarını gerdirerek yukarıdan aşağı doğru jiletle temizleyin. İkinci yöntem ise koli bandı kullanarak kıyafet temizlemektir. Kaliteli ve güçlü yapışkanı olan koli bandını yapıştırıp çekerek giysi üzerindeki tüylerin büyük kısmını temizleyebilirsiniz. Fakat tüylenme eskiyse, topaklanmış ve tiftiklenmişse koli bandıyla temizlemek zor olacaktır. Özellikle yünlü giysileri temizleme işleminde koli bandı yöntemi daha çok tercih edilir. Koli bandı ve jiletleme dışında giysilerdeki tüylenmiş yerleri temizlemek için özel ürünler satılmaktadır. Tüy temizleme aleti, kazak tüyü alma makinesi, kazak tüy ve tiftik temizleme aleti adıyla satılan ürünlerden birini temin ederek giysilerinizin eski görüntüsünden kurtulabilirsiniz.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Sütlü İngiliz Çayı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde İngiliz Çayı, Sütlü Çay ve Sütlü İngiliz Çayı Nasıl İçilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu