Sağlık

Göz Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Göz Alerjisinin Belirtileri Nelerdir? Göz Alerjisi Neden Olur?

Göz Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Göz alerjisi çok fazla rastlanan alerji türlerinden biri olarak bilinmektedir. Bu alerji çok fazla görüldüğü için insanlar tarafından çok ciddiye alınmaz ve kendi kendine geçmesi beklenir. Göz Alerjisinin Belirtileri Nelerdir? sorusuna gelecek olursak gözlerde yanma, kızarıklık, göz yaşarması gibi belirtileri vardır. Bu belirtiler uzun süre devam ederse mutlaka bir doktora baş vurun. Aksi takdirde gözlerinizde ciddi görme bozuklukları meydana gelebilir.

Göz Alerjisinin Nedenleri

Göz alerjileri çoğunlukla havada bulunan toksinler ve polenler sebebiyle oluşur. Özellikle mevsim geçişlerinde yaşanan gözlerde kaşıntı, kızarıklık ve göz sulanması gibi rahatsızlıklar polen kaynaklı olabilir. Diğer zamanlarda ise toz ve hayvan tüyü gibi maddeler benzer rahatsızlıklara sebep olabilir. Kontakt lens kullanan kişilerde lens ve lens solüsyonu kullanımında hijyene dikkat edilmemesi de alerji oluşumuna yol açabilir. Göz alerjisine benzeyen kaşıntı, kızarıklık, sulanma gibi belirtiler başka hastalıkların da belirtileri olabileceği için bu aşamada bir göz doktoruna başvurup şikayetlerinizin hangi sebepten kaynaklandığını iyice anlamakta fayda vardır.

Göz Alerjisinden Korunmanın Yolları

Göz alerjiniz tedavi edildikten sonra tekrarlanmaması için kendinizi koruyabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi göz alerjisi büyük ölçüde havada bulunan toksin ve polenlerden kaynaklanabiliyor. Bu nedenle özellikle bahar aylarında ortaya çıkan polenlerden korunmak için polen üreten ağaçların yoğun olduğu bölgelere gitmekten kaçınmanız gerekir. Aksi takdirde polenler gözün beyaz kısmında polenlere karşı oluşan reaksiyon sebebiyle gözlerinizde kaşıntı ve kızarıklık oluşması olasıdır. Bunun yanı sıra güneşle direkt teması önlemesi açısından yaz aylarında dışarı çıkarken güneş gözlüğü kullanmanız önemlidir. Alerji kaynaklı durumlarda genellikle doktorunuzun yazacağı damla veya hapı düzenli bir şekilde kullanarak alerjiden kurtulmak mümkündür. Diğer zamanlarda gözlerinizde rahatsızlık hissettiğinizde gözlerinizi bol miktarda soğuk suyla çalkalayarak zararlı maddeleri gözlerinizden uzaklaştırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yıkanırken Karbonat Kullanmanın Faydaları başlıklı makalemizde Karbonatın Faydaları, Yıkanırken Karbonat Kullanılır Mı? ve Yıkanırken Karbonat Kullanmanın Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu