Araç çubuğuna atla
Sağlık

Göz Sağlığını Bozan Durumlar Nelerdir?

Göz Sağlığını Bozan Durumlar Nelerdir?

Göz Sağlığını Bozan Durumlar Nelerdir?

Göz Sağlığını Bozan Durumlar Nelerdir? Gözler her insan için belkide en önemli organdır. Organlarımızın önemini saysak hiç birini bir diğerinden önde tutamayız fakat gözler tüm organlardan daha başkadır. Dünyaya açılan kapılarımız, gözlerimizdir. Bu yüzden gözlerimize iyi bakmamız ve korumamız gerekiyor. Gözümüzü dış etkenlerden koruyoruz peki ya kendimizden koruyor muyuz? Gözlerimizin sağlığına ne kadar önem veriyoruz daha iyi görmek için, ilerleyen yaşlarda gözlerimizin bozulmaması için ne yapıyoruz. Bu yazımızda sizlere göz sağlığımızı tehdit eden durumları anlatacağız umarım faydalı olur ve göz sağlığınızı bozan şeylerden bir parça olsun uzak kalırsınız.

Göz Sağlığını Bozan Durumlar Nelerdir?

Televizyon ve Bilgisayar Başında Çok Vakit Geçirmek: Dünya geliştikçe bizlerde tablet, televizyon ve telefon gibi cihazlar sayesinde dünyanın gelişimine en yakından tanıklık ediyoruz. Evlerimizde bulunan televizyonlar, ceplerimizdeki telefonlar, odalardaki bilgisayarlar bunların hepsi göz sağlığımızı tehlikeye atan cihazlar. Uzun süre bakılan bu cihazlar yaydıkları ışınlarla göz sağlığımızı tehdit ediyor. Genç yaşlarda sadece yakma, kızarıklık gibi belirtilerle karşımıza çıkan bu cihazların yaydıkları ışıklar ilerleyen yaşlarda çok daha büyük problemlere yol açabilirler. Bu tür elektronik aletlerden uzak durmayı uzak durmak mümkün değilse daha az kullanmayı tercih edelim.

Kontrolsüz Gözlük Kullanımı: Bir çok kişi kendi kafasına göre bir gözlük alır ve takar. Bu durum en başlarda masum gibi görünebilir. Örneği güneş gözlüğünün bir sakıncası yokmuş gibi gelir. Fakat gerçek şu ki güneş gözlüğü de olsa numaralı gözlükte olsa doktor kontrolü olmadan gözlük kullanımı gözün sağlığını bozar. Mevcut bozuklukları geri dönülemeyecek şekilde arttırır. Doktor kontrolünden geçmeden gözlük kullanmak kesinlikle sakıncalı bir durumdur.

Sigara İçmek: Sigara içmek göz sağlığına zarar veren en önemli durumlardan biridir. Günümüzde ne yazık ki sigara içmeyen insan çok az. Bunun yanı sıra insanların çoğu sigara içmek ile göz sağlığı arasında ki ilişkiyi de bilmiyor. Sigara gözün çevresinde bulunan, içinde bulunan ve retinada bulunan kılcal damarlara zarar vererek göz sağlığına zarar veriyor. Zarar gören kılcal damarlar da bir noktadan sonrasında görme yetkisinde gerileme başlıyor. Eğer sigaranın kılcal damarlar üzerinde bulunan bu tahribatının önüne geçilmez ise ve sigara tüketiminden vazgeçmezsek bir zaman sonra gözlerimizi kaybedebiliriz.

Uykusuz Kalmaz: Bazı insanlar işlerimizden ötürü uykusuz kalır bazıları ise yaz tatilinde sadece uyumak istemediğimiz için uykusuz kalır. Fakat uykusuz kalmak gözlerimize zarar veren durumların başında yer alır. Öyle ki tıpkı sigara kullanımında olduğu gibi uykusuz kalmak gözümüzün içinde bulunan kılcal damarlara zarar vererek gözün yapısını bozuyor. Bu tahribat kendini dikenleşme ve gözde kanlanma olarak göstererek gözlerimizde sorun olduğunu hemen hissettiriyor. Bu yüzden ve bu gibi sebeplerden dolayı düzenli bir şekilde uyumak, gözlerimizi dinlendirmek göz sağlığımız için çok önemlidir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Uçuk Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde Doğal Yöntemlerle Uçuk Giderme, Ruj Arı Sütü Bal ve Sarımsak İle Uçuk Giderme Yöntemleri ve Uçuk Nasıl Geçer? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu