Genel

Gündüz Uyumanın Vücuda Faydaları

Gündüz Uyumanın Vücuda Faydaları Nelerdir?

Gündüz Uyumanın Vücuda Faydaları

Uyumak hayatımızı doğru bir şekilde ilerletebilmek için en önemli gereksinimlerden biridir. Özellikle Gün içerisinde uygun zamanlarda bir kaç saat uyuyarak vücudumuzu dinlendirmek çok önemlidir. Gündüz Uyumanın Vücuda Faydaları adlı makalemizde uyumanın bizlere kattığı avantajlar hakkında bilgi vererek halk arasında kestirme yada şekerleme denen kavramın ne kadar önemli olduğundan bahsedeceğiz.

Gündüz Uyumanın Vücuda Faydaları Nelerdir?

Azaltılmış Stres ve Anksiyete

Sınırlı veya düşük kaliteli bir uyku gecesinden sonra, vücudunuz noradrenalin denilen bir stres hormonu üretir. Bu hormon yorgun ve uyuşukluk hissine katkıda bulunur. Ancak öğleden sonraları kestirmek, noradrenalin ve diğer stres hormonlarını dengeleyebilir, sizin ruh halinizi iyileştirebilir.

Zihinsel Performans

Yorgun hissettiğinizde kestirmek zihinsel performansınızı artırabilir. Hafıza gücü artarak normalden çok daha iyi düşünmenizi ve hatırlamanızı sağlayarak size kendinizi iyi hissettirir.

Sağlıklı Kalp

Harvard Halk Sağlığı Okulu’na göre, düzenli olarak kestirenlerin kalp hastalığından ölme olasılığının normalden çok daha düşük riskte olduğunu açıklamıştır.

Fiziksel Performans

Şekerlemenin fiziksel olarak da yararlı olduğu araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır. Yapılan bir çalışma, sınırlı bir uyku gecesinden sonra, öğle yemeği sonrası kestiren katılımcıların, kestirmeyenlere göre daha hızlı sprint süreleri kaydettiğini ortaya koydu.

Daha Az Yiyecek İçeceği

Öğle yemeğinden sonra yapacağınız şekerleme sizin abur cubur yemenizi önleyecektir. yapacağınız şekerleme sonrasında siz daha odaklı ve daha az stresli olacaksınız. Canınız abur cubur çektiğinde mücadele edecek gücünüz olacak.

Daha İyi Uyumak İçin İpuçları

Kafeinli Şekerleme

Bazı uyku uzmanları “kafein şekeri” yöntemini önermektedir. Bir fincan kahve ya da kafeinli bir soda içmeyi ve sonra hemen 10-15 dakika uyuyabilmeyi içerir. Amaç, kafein devreye girdiğinde aynı anda uyanmak, böylece odaklanmış, enerjik ve geri dönmeye hazır hissedeceksiniz!

Işık ve gürültüyü engelleyin

Uyku sürenizin gerçekte huzurlu olduğundan emin olmak için karanlık ve sessiz bir ortam oluşturmak için yardıma ihtiyacınız olabilir. Gün ışığını engellemek için bir göz maskesi ve rahatsız edici sesleri engellemek için bir çift kulaklık kullanın.

Az Uyuyun

Şekerlemeyi 10-20 dakika ile sınırlamak en iyisidir. Beş dakikalık kestirme pek bir fayda sağlamaz, çok uzun uyumak da gece uykuya dalmanızı zorlaştırabilir.

Doğru Zaman

Bir şekerlemenin faydalarını en üst düzeye çıkarabilir. Uzmanlar uyandıktan 6-7 saat sonra şekerleme yapmanın doğru zaman olduğunu belirtiyor.

Geceleri Uyuyun

Şekerleme yapmak faydalı olabilir, ancak bunun aslında uyku açığını gidermekten kaynaklandığını unutmayın. Yeterince uyumadıysanız şekerleme sizin daha iyi hissetmenize neden olur. Ancak bu avantajlardan yararlanmanın başka bir yolu var. Sadece geceleri daha fazla ve / veya daha iyi uyumak! Kendinizi daha iyi dinlenmiş hissediyorsanız, şekerlemeye ihtiyaç kalmaz.

Uyumak İçin Kendinizi Zorlamayın

Bazen, çabanıza rağmen, uyuya dalamayabilirsiniz. Önemli değil… Şekerlemenin faydalarının çoğunu 10-20 dakika sessizce dinlenerek elde edebilirsiniz. Yavaş, derin nefes almaya odaklanın ve kısa sürede tazelenmiş hissedeceksiniz!

Bir önceki yazımız olan Tuzlu Su İle Gargara Yapmanın Faydaları başlıklı makalemizde Ağız Yaraları Nasıl İyileşir?, Tuzlu Su İle Gargara ve Tuzlu Su İle Gargara Yapmanın Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu