Faydalı BilgilerSağlık

Güneş Yanığına En Hızlı Çözümler

Güneş Yanığı En Hızlı Şekilde Nasıl Geçer?

Güneş Yanığına En Hızlı Çözümler

Güneş yanıkları özellikle yaz aylarında bir çok insanın karşılaştığı sorunlardan biridir. Bazıları güneşten çok etkilenmezken bazıları aşırı etkilenir ve günlerce o yanığın acısını çekerler. Güneş Yanığına En Hızlı Çözümler ve güneş yanığından dert yananlarda çözüm aramak için bir çok yöntem denerler ve bazıları olumlu sonuç verirken bazıları hiç bir işe yaramaz. Cildimizin yoğun güneş ışınlarına maruz kaldığı yaz aylarında yanması ile sıklıkla görülen bu rahatsızlığa Güneş Yanığı denir. Güneş yanıkları deriye nüfuz ederek kızarmasına ve yanmasına sebep olur. Bu durum güneşin açısına göre değişiklik gösterebilir. Yani bazı güneş yanıkları çok rahatsızlık verse de bazıları pekte can acıtmaz. Fakat güneş yanıkları yaz aylarında uzun süre güneş görmemiş sırt, kol, omuz, boyun bölgesinde meydana geldiğinde ve bu bölgeler güneşe uzun süre maruz kaldığında ciddi sorunlara yol açabilir.

Güneş yanığı tedavisi de bu yanıkların sonucu uygulanan yöntemlerdir. Güneş yanığının etkisini pek çok yöntemle azaltmak mümkündür. Bu yöntemler genelde doğal yollarla halledilebilir yöntemlerdir. Güneş yanığı uzun süre tedavi edilmezse deride iz ve yaralara sebep olabilir. Bu durumda ciddi cilt hastalıklarına neden olur. Hepinizin merak ettiği gibi bu yazımızda sizlere güneş yanığından korunmanın ve güneş yanığından etkilenen bölgelerin nasıl iyileştirileceği hakkında bilgi vereceğiz. Evde bitkisel karışımlar hazırlayarak güneş yanıklarının etkisini azaltmak mümkün. Tabi bu durum güneş ışınlarının yakma derecesine bağlı. Güneş ışınları ne kadar çok zarar verdiyse evde uygulanan yöntemler de o kadar farklılaşır.

Güneş Yanığının Belirtileri Nelerdir?

Güneş yanığı her insanda farklı belirtilerle görülebilir bir yanık türüdür. Bunun yanı sıra güneş ışınlarına maruz kalma süresi de çok önemlidir. 15 dakika güneş ışınlarına maruz kalan biri ile 1 saat kalanlar arasında ciddi fark bulunmaktadır.

 • Derinin aşırı gergin ve sıcak olması
 • Bulantı ve kusma gibi sorunlar
 • Deride kızarıklık
 • Titreme, Ateş
 • Boyun tutulması ve hareketsizliği
 • Gözlerin hassaslaşması
 • Damakta kuruluk ve susuzluk hissi
Güneş Yanığının Belirtileri Nelerdir?
Güneş Yanığının Belirtileri Nelerdir?

Güneş Yanığına En Hızlı Çözümler Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

Genellikle güneş ışınlarına maruz kalan kişilerin vücut ısıları aşırı yükselir. Vücut ısısı ortalama 48-52 saat arasında geçen bir durumdur. Fakat kızarıklık bir kaç gün kalabilir ve dokunulduğunda acı verebilir. Bu tür durumlarda vücut sürekli nemlendirilmelidir. Çünkü yanan bölgede su oranı çok düşer ve kurur. 4-5 saatte bir yanmış olan bölgeye nemlendirici krem sürmek iyi gelir.

 • Güneş yanığı olan bölge sürekli olarak kaşınır. Bu bölgeye sürekli nemlendirici sürün ve çok kaşıntı olsa bile dokunmamaya çalışın. Yanık olan bölge sürekli kaşınırsa deride geçmeyen yaralar oluşmasına sebep olabilir.
 • Yanan bölgede ciddi bir su kaybı olacağı için sürekli su tüketmek ve vücuda sıvı desteği sağlamak çok önemlidir. Aksi takdirde iyileşme süreci gecikebilir.
 • Yanık olduktan hemen sonra sürekli ılık hatta soğuk su ile duş almak gerekmektedir. Yanık olan bölge bu şekilde soğutulmalı ve temiz bir bezle sürekli olarak ıslatılmalıdır.
 • Yanık eğer çok ciddiyse bölgede su toplaması oluşabilir. Su toplanan yeri steril bir iğne ucu ile patlatabilir ve temizleyebilirsiniz. Deriyi kendiniz soymaya kalkışırsanız yanık olan bölgede kalıcı cilt yaralarına sebebiyet verebilirsiniz.

Güneş Yanığına En Hızlı Çözümler Nelerdir?

Aloe Vera: Aloe vera bitkisi güneş yanıklarını hafifletmek için kullanılan en etkili bitkilerden biridir.  Cildi nemlendiren ve iltihap önleyici bir özelliğe sahip olan aloe vera bitkisi güneş yanıklarında mutlaka kullanılmalıdır. Aloe vera jeli, kızarıklık, kaşıntı ve cildin tahriş olmuş bölgelerini azaltarak daha çabuk iyileşmesini sağlar. Bunun yanı sıra aloe vera bitkisi yanıktan sonra deri soyulmasının önler ve derilerin kendiliğinden pul pul dökülmesini sağlar. Cildinizi nemlendirmek için yanık bölgeye günde 4-5 defa aloe vera sürebilirsiniz.

Bal: Bal cilt üzerinde büyük bir etkiye sahiptir aynı zamanda sıklıkla yanıkların etkisini hafifletmek için kullanılan doğal bir yöntemdir. Yanıkların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olan çok güçlü anti-enflamatuar ve antibakteriyel özellikleri içinde barındırır. Balı doğrudan güneş yanığına uyguladığınız takdirde iyileşme sürecini hızlandırırsınız. Bal ile aloe vera jelini karıştırırsanız çok daha faydalı olacaktır. Bal ile yoğurdu karıştırarak da kullanmak güneş yanıklarına iyi gelmektedir. Bu yöntemi günde 2 defa uygulayın ve balın tamamen kurumasını bekleyip öyle yıkayın.

Hindistan Cevizi Yağı: Bu yağ güneş yanıklarının etkisini azaltmak için kullanılabilir. Özellikle bu yağı aloe vera jeli ile karıştırıp uygularsanız çok daha iyi sonuçlar elde edersiniz.

Salatalık: Salatalık, güçlü antioksidan ve anti-enflamatuar etkisi sayesinde güneş yanıklarını hafifletmek için kullanılan bir yöntemdir. Burada önemli olan salatalığın soğuk bir şekilde püre haline getirilmesidir. Salatalığı püre haline getirdikten sonra güneş yanığı olan bölgeye uygulayın ve o şekilde uyuyun. Sabaha yanık acısı ve kızarıklık geçmiş olacaktır.

Yoğurt: Yoğurt kullanımı güneş yanıklarında bilinen ve kullanılan en eski yöntemlerden biridir. Yoğurdu yanık olan bölgeye sürerseniz yanık etkisini bir kaç saat içinde kaybedecektir. Yoğurt uygulanan bölgedeki deri daha rahat ve daha kolay bir şekilde vücuttan ayrılır. Yoğurdu günde iki kez uygulayarak 1-2 gün içinde güneş yanığının etkisinden kurtulmak mümkündür. Ayrıca yoğurt bal ve aloe vera jeli ile karıştırılırsa çok daha güçlü etkiye sahip olur.

Patates: Patates içerisinde çok fazla vitamin ve mineral içerdiği için bir çok yanık tedavisinde kullanılır. Patates yanık izleri için mükemmel bir ilaç niteliğindedir. Bir patatesi dilimleyin ve etkilenen cilt bölgesine bir kaç dilim koyarak bekletin. Bunun yanı sıra patatesi rendeleyerek te uygulamak yanık izlerine iyi gelmekte ve ateşi düşürmektedir.

Güneş Yanığının Ağrısını Azaltan Çözümler

Zerdeçal: Zerdeçal yanık etkisini azaltmaya yaran bir baharattır. Sade uygulamak yerine zerdeçalı bal ve aloe vera jeli karıştırıp uygulamak doğru bir yöntemdir. Bu yöntemle yanık izlerinden ve kızarıklıklardan rahatça kurtulmak mümkündür. Bir miktar zerdeçalı yoğurt ile karıştırıp yanık olan bölgeye uygulayın göreceksiniz ki bir kaç saate bir şeyiniz kalmayacak.

Çay: Çay aslında güneş yanıklarından çok yanık etkilerini azaltmakta kullanılır. Güneş yanığından sonra baş ağrısı ve göz yanması rahatsızlıkları ile karşılaşırsanız gözlerinizin üzerine çay koyun ve 10 dakika bu şekilde bekleyin. Bu yöntem ağrılarınızı hafifletecektir.

Elma Sirkesi: Elma sirkesi bir çok alanda kullanılan tam bir şifa kaynağıdır. Elma sirkesini direkt uygulamak yerine vücuda zarar vermemesi için biraz su ile seyreltmek en doğru olan yöntemdir. Elma sirkesini hem uygulayıp hemde bu su ile masaj yaparak yanık etkilerinden kurtulmak mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Varis Nedir Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde Varis Nasıl Oluşur?, Varis Nedir Nasıl Geçer? ve Varis Tipleri Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu