Araç çubuğuna atla
Gezi

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Gezilecek İlgi Çekici Beş Noktası

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin diğer bölgelerimiz gibi gezilecek önemli noktaları bulunmaktadır. Bazen tarihi bazen dini bazen de doğal olan bu bölgelere ziyaretçi akını çok fazla olmaktadır.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Gezilecek İlgi Çekici Beş Noktası

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin diğer bölgelerimiz gibi gezilecek önemli noktaları bulunmaktadır. Bazen tarihi bazen dini bazen de doğal olan bu bölgelere ziyaretçi akını çok fazla olmaktadır. Sıcak yerler olması dolayısı ile yılın büyük çoğunluğunda uğrak mekanlar haline gelen bu bölgeler ziyaretçilerini hem memnun ediyor hem de tekrar gelmeleri için cezbediyor. Bizlerde Güneydoğu Anadolu Bölgesinin öne çıkan beş mekanını yazımızda sizlere sunacağız.

Balıklıgöl

Şanlıurfa’nın en önemli mekanlarından olan bu bölge, il sınırlarının merkezinde bulunur ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en uğrak tarihi ve doğal mekanlarından biri olmuştur. Hz. İbrahim dönemine dayanan bu bölge kalenin etrafında bulunmaktadır. Ayrıca Balıklıgöl’e gelirken kaleyi, çevresindeki tarihi camileri ve Hz. İbrahim’in ateşe atıldığı mancınıkları görme imkanını kullanabilirsiniz. Etrafında ki sıra geceleri konakları da bu bölgeyi gezerken hem eğlenmenizi hem de farklı kültürleri tanımanızı sağlayacaktır.

 

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı
Nemrut Dağı

Adıyaman il sınırları içerisinde bulunan Nemrut Dağı, bölgenin en önemli güzellikleri ve turistik merkezlerinden bir tanesidir. 2015 metre yüksekliğindeki dağda dönemin Komagene kralı tarafından Tanrılara minnet amacıyla yapılan heykeller ve mezarı bulunmaktadır. Heykeller çok büyük boyutlarda olup insan ve hayvan figürleri tasvir edilmektedir. Güneşin doğuşunun harika manzarası da ayrıca buraya gelen ziyaretçilerin gelme amaçları arasında yer almaktadır.

 

Zeugma Antik Kenti ve Müzesi

Zeugma Antik Kenti
Zeugma Antik Kenti

Kent Gaziantep’in Nizip ilçesine 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. Büyük İskender döneminde kurulan bu kent Bizans döneminde geçit-köprü anlamına gelen Zeugma ismini almıştır. Gaziantep merkezde bu kentin kalan eşyaları müze olarak sergilenmekte ve taşlardan yapılan motifler ve sütunlar ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktadır. Son parçaları da yurt dışından getirilerek tamamlanan müzede Çingene Kızı motifi en çok bilinen parçadır.

 

Deyrulzafaran Manastırı

Deyrulzafaran Manastırı
Deyrulzafaran Manastırı

Birçok farklı dine ev sahipliği yapan Mardin ili sınırlarında bulunan bu manastır Süryaniliğin önemli eserlerinden bir tanesidir. Gerek yerli gerekse de yabancı birçok turisti ağırlayan bu mekan Güneydoğu Anadolu Bölgesinin dini motifli bir mekanıdır. Manastır hala aktif olup hem ziyaretçilerin gezdirilmesine imkan sağlamakta hem de Süryani halkın ibadetini yapmasına olanak sağlamaktadır.

 

Midyat

Midyat
Midyat

Midyat, Mardin’e bağlı bir ilçedir. Eşsiz manzarası birçok insanın buraları gezmesine imkan sağlamaktadır. Gerek yerleşim yapısıyla gerekse de kültürleriyle birçok insanın beraber yaşadığı bu ilçe büyük turist akınına uğramaktadır. Hem batıdan hem de doğudan birçok tur firması tarafından buralara geziler düzenlenerek buranın kültürleri tanıtılmaya çalışılmaktadır. Bir tepenin yamacına kurulan bu şehir eşsiz güzelliği ve tarihi yapısı ile gelenleri büyülemektedir. Birçok televizyon filmi ve dizilerin çekilmesine de ev sahipliği yapan bir bölgedir.

Bir önceki yazımız olan İç Anadolu Bölgesinin Gezilebilecek Beş Doğal Güzelliği başlıklı makalemizde İç Anadolu Bölgesinin Gezilebilecek Beş Doğal Güzelliği, İç Anadolu Bölgesinin Gezilebilecek Doğal Güzelliği Ihlara Vadisi ve İç Anadolu Bölgesinin Gezilebilecek Doğal Güzelliği Kapadokya hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu