DekorasyonFaydalı Bilgiler

Halı Nasıl Temizlenir?

Halı Nasıl Temizlenir? Halı Nasıl Silinir? Halı Silme Yöntemleri Nelerdir?

Halı Nasıl Temizlenir?

Halı Nasıl Temizlenir? Türkiye’de ev eşyalarının içinde en olmazsa olmazı kesinlikle halıdır. Halı renk renk, desen desen her evde bulunan dekorasyon ürünlerinden bir tanesidir. Halılar gün boyu üzerine bastığımız ve sıklıkla kirlenen ürünlerin başında gelir. Ayak altında olmasından dolayı kirlenme ihtimali en yüksek eşyalarımızın başında gelir. Kahve, çay, su dökülebilir cam açıksa dışarıdan gelen tozlar yüzünden kirlenebilir, çocuklar oyun oynarken kirletebilir gibi. Halılarımızın kirlenmemesi olası bir durum olmadığı için kirlenen halıların nasıl temizlenmesi gerektiği hakkında bir kaç ipucu vereceğiz.

Halılara dökülen sıvı gıdalar temizlenmediği takdirde zamanla ciddi ve geçmeyen lekelere yol açabilir. Kirlenen halılar her ev hanımını rahatsız eder fakat leke kalan halılar çileden çıkarır. Halılar yün, ipek, akrilik gibi kumaş türlerinde yapıldığı için bazıları ciddi ve geçmeyen lekeler tutarken bazılarının lekeleri hemen silinir. Örnek verecek olursak yün bir halınıza kahve veya kan döküldüğünde hemen temizlenmemesi durumunda ciddi lekeler bırakır bu lekeler zamanla yün halıya işler ve bir daha asla temizlenmez. Yün halılar üzerinde çamaşır suyu kullanılamadığı için lekeler asla çıkmaz. Fakat bir akrilik halıya kan, oje gibi sıvılar dökülürse aylar sonra bile temizlemek mümkündür çünkü; akrilik halı su ile karıştırılmış çamaşır suyundan etkilenmez ve rahatça temizlenebilir.

Halı Nasıl Temizlenir? Nasıl Silinir?

Halılar daha öncede bahsettiğimiz gibi türlerine göre silinmelidir. Yün halıları mutlaka leke dökülür dökülmez sabun veya deterjanla halının dokusunu bozmayacak bir bez yardımı ile silmeniz gerekiyor. Diğer tür halılarda ise ılık suya bir su bardağı çamaşır suyu eklenerek halı iyice temizlenir. Halı temizlemenin bir diğer yöntemi de karbonat ve sirkeyi karıştırarak yavaş yavaş halıya dökerek iyice işlemesini bekledikten sonra bir bez yardımı ile silinir ve temizlenir. Halı silerken en dikkat etmeniz gereken husus halının türüdür. Halınızın türünü bilmiyorsanız dört kenarın ikisinde halıda yün, ipek veya akrilik olup olmadığı mutlaka yazar buradan bakarak halınızın ne türde olduğunu öğrenmeniz mümkündür.

Halı Silerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Üzerine bir şey dökülen halı mümkünse hemen deterjan ve sabunla silinmelidir. Aksi takdirde lekeler kalıcı hale gelir
  • Halı silinirken elinizdeki fırça veya bezi asla bastırmayın yavaş yavaş ovalayın.
  • Halınızda yün varsa kesinlikle çamaşır suyu kullanmayın
  • Halınızı mümkünse her gün kontrol edin
  • Halınızı sildikten hemen sonra camları açın ve kurumasını sağlayın. (halı ıslak kalırsa kokar ve küflenir)

Bir önceki yazımız olan Sabıka Kaydı Silinir Mi? başlıklı makalemizde Sabıka Kaydı Nasıl Silinir?, Sabıka Kaydı Silinir Mi? ve Sabıka Kaydı Silmek İçin Ne Yapmak Gerekiyor? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu