Araç çubuğuna atla
Sağlık

Hamilelik Döneminde Beyaz Saç Problemi Çözümü

Doktorların hamilelik döneminde saç boyamasını doğru bulmaması kadınların hamilelik döneminde beyaz saç problemi çözümünü daha da zorlaştırmaktadır.

Hamilelik Döneminde Beyaz Saç Problemi Çözümü

 

Anne adayının hamileyken yaşadığı en büyük problemlerden biri de beyaz saç problemidir. Kadınlar hamilelik döneminde daha çok duygusal olmaktadırlar. Birde karın büyümesi dış görünüşlerini etkilediği için onun dışındaki tüm etkenleri kendi içlerinde daha çok problem haline getirmektedirler. Bu yüzden hamilelik döneminde beyazlayan saçlar kadınlar için bir kabus haline gelebilmektedirler. Kadınlar hamile iken bebeklerine gösterdikleri önem gibi dış görünüşlerine de önem gösterdiklerini hepimiz bilmekteyiz. Doktorların hamilelik döneminde saç boyamasını doğru bulmaması kadınların hamilelik döneminde beyaz saç problemi çözümünü daha da zorlaştırmaktadır.

 

Saç boyaları kısa süreli etkilidir. Bu süreyi uzatmak için saç boyaları içerisinde kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Saç boyalarında kullanılan bu kimyasal maddeler saçtan cilde ciltten de kana karışmaktadır. Bu kimyasal maddeler de hamilelik döneminde bebeğe ciddi zararlar verebilmektedir. Bu yüzden hamilelik döneminde beyaz saç boyamak doktorlar tarafından yanlış bulunmaktadır. Saç boyamak zorunda kalmanız durumunda boyanın mümkün oldukça cilde ulaşmayacağı şekilde uygulanmasına dikkat ediniz.

Hamilelik Döneminde Saç Boyama Nasıl Yapılmalıdır ?

  • Hamilelik döneminde saç boyamayı düşünüyorsanız bile hamileliğin ilk 3 ayında yapmaktan kaçının. OTIS kuruluşunun yaptığı bir araştırma sonucunda insan üzerinde uygulanan saç boyası miktarının 100 katı bir hayvan üzerinde uygulanmış ve anomali tehlikesinin artmadığını açıklamış. Bu olumlu gelişmeyi açıklayan kuruluş aynı zamanda başka bir araştırmasında az da olsa bir riskin olduğunu açıklamıştır.
  • Saça boya uygulaması yapılacağı zaman uygulanan boya mümkün oldukça cilde ulaşmamalıdır. Eğer hamile kadın boyayı evde kendi uygulayacaksa ellerine kesinlikle eldiven takması gerekmektedir. Boya cilde temas etmemelidir. Kuaförde uygulanacaksa eğer kuafördeki uzmanlarında hamile bayanın cildine temas etmemesi için eldiven kullanması gerekmektedir.
  • Uzun süreli boyalarda bulunan fiksasyon maddeleri boyadan çok daha tehlikelidir. Bu yüzden uzun süre kalıcı boyalardan uzak durmak gerekmektedir. Mümkün oldukça kısa süreli boya tercih edilmelidir.
  • Bitkisel diye satılan boyalara da çok itimat edilmemelidir. Çünkü saç boyaları sağlık bakanlığı onayından geçmemektedir. Bitkisel kaynaklı saç boyalarında da bir çok yan etkili madde bulunabilmektedir.
  • Uzmanlar tarafından en çok önerilen ürün saf kınadır. Ancak piyasada saf kına diye satılan ürünlerin bir çoğunda ilave maddeler olduğu bilinmektedir.

 

Hamilelik döneminde saç boyatılması tavsiye edilmemektedir ancak hamilelik döneminde beyaz saç problemi sizin için ciddi bir olumsuz etki oluşturuyorsa belli kurallara uyarak saçlarınızı boyatabilirsiniz. Ancak boyatma esnasında mümkün oldukça dikkatli olmaya özen gösteriniz.

Bir önceki yazımız olan Sigarayı Bırakın, Hem Ömrünüzü Hem De Paranızı Biriktirmeye Başlayın başlıklı makalemizde Hem Ömrünüzü Hem De Paranızı Biriktirmeye Başlayın, Sigaranın Zararları ve Sigarayı Bırakın hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu