Sağlık

Hastane Enfeksiyonu Nedir?

Hastane Enfeksiyonu Nedir?

Hastane Enfeksiyonu Nedir?

Hastane Enfeksiyonu Nedir? Hastane enfeksiyonlarından biri olan MRSA yılın her döneminde bir çok insanın yakalandığı bir hastalık çeşididir. MRSA bakterisi vücuda yerleştikten sonra sepsis, zatürre, deri absesi gibi çok ciddi sağlık sorunlarına neden olur. MRSA, kanla taşınan bakteriyel enfeksiyonların 1 numaralı sebebi olan bir tür dayanıklı staf bakterisidir. Her yıl yaklaşık 1,2 milyon insan staf enfeksiyonu belirtisi ve MRSA tedavisi olmak için hastanelere koşuyorlar. Bu tür bir hastalıktan korunmak için çok dikkatli olmalı ve özellikle hastane, sağlık ocağı gibi alanlarda maskesiz dolaşmamalıyız.

Hastane Enfeksiyonu Nedir?

Hastane Enfeksiyonu (MRSA), metisiline dirençli staphylococcus aureus, deri, bağ dokusu ve bazen kemik, kalp ve kan damarlarının enfeksiyonuna neden olan bir bakteri çeşididir. Bir çok stafilokok enfeksiyon, enflamasyonlu apseleri açmak ve boşaltmak için antibiyotik ve/veya hafif cerrahi kombinasyonla tedavi edilebilirken, bazı MRSA enfeksiyonları halk sağlığını daha ciddi bir şekilde tehdit eder.

Hastane Enfeksiyonu (MRSA) antibiyotiklere direnç sağladıkları için kan içinde hızlıca üreyip yayılabiliyorlar. Hastane Enfeksiyonu (MRSA) kalp ve akciğerler gibi hayati önemi olan organlara ulaştığında veya damar yoluyla kan akışını etkilemeye başlarsa bu durum oldukça sakıncalıdır. Hastanelerde tedavi edilen tüm kan dolaşımı enfeksiyonlarının yaklaşık %20’si MRSA staph bakterilerinin bulaşması sonucu meydana gelir. İlk aşamalarında kanla bulaşan enfeksiyonları önlemek uzmanlar için en büyük endişe kaynağı olmaya devam eder.

Gereğinden Fazla Antibiyotik Kullanmayın

Antibiyotik direncinin artık acil bir küresel mesele olduğu düşünülmektedir. Antibiyotikler sadece bir enfeksiyonu tedavi etmek için kesinlikle gerekli olduğunda alınmalıdır. Antibiyotikler sık sık veya uzun süreli kullanılırsa, bazı stafilokok enfeksiyonlarının tedavisinde etkili olmazlar ve MRSA enfeksiyonunu geliştirme için daha büyük bir risk faktörü oluşturabilir. Yaşlılar MRSA geliştirmek için en yüksek risk altında görülmektedir. Antibiyotik direnci her yaştaki insanı ve tüm ulusları etkileyebilir, böyle durumlarda doktorlar antibiyotik seçiminde çok titiz davranılmasını önerirler.

Hastane Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Vücudun en büyük organı olan deri, stafil ve MRSA enfeksiyonlarına en duyarlı olanlardan biridir. Stafilokok enfeksiyonları geliştiren çoğu sağlıklı insan, öncelikle ciltlerindeki semptomları fark eder. Neyse ki, çoğu deri stafilokok enfeksiyonu tedavi edilebilir ve ilerlemez, ancak bazı hastalarda mutasyona uğrayıp ilerleyebilir. Deriyi etkileyen MRSA semptomları şunları içerebilir:

Küçük, kırmızımsı kabarcıkların döküntüsü. Stafilokok enfeksiyonları çeşitli tipte döküntülere neden olabilir. Bulaşıcı olan ve büyük kabarcıklara neden olan impetigo olarak adlandırılır. Bir diğeri bacaklarda veya ayaklarda en sık görülen ve ülserlere neden olan selülit denir. Son olarak, stafilokokal haşlanmış cilt sendromu, bebekleri etkileyerek, ham deriyi açığa çıkarabilecek kabarcıklara sebep olur.

Hastane Enfeksiyonundan (MRSA) kaynaklanan döküntüler iltihaplı sivilceler gibi görünebilir. Bazı yumrular kabuklu tabakalar oluştururlar, beyaza dönerler, sıvı sızdırırlar, diğerleri ise şişebilir, kırmızıdır ve irin dolu dolgunluğa yol açarlar. Stafilokok cilt enfeksiyonu geçirirken aynı zamanda ateşlenme yaygındır. Hastane Enfeksiyonu cildin ötesine uzandığında, vücuda daha derine nüfuz eder ve kanla bulaşan bir enfeksiyon haline gelir, hastane enfeksiyonlarının belirtileri aşağıdaki gibidir.

  • Bulantı
  • Kusma
  • İshal
  • Dehidratasyon
  • Baş dönmesi gibi gıda zehirlenmesi belirtileri.
  • Soğuk algınlığı
  • İştah kaybı
  • Düşük tansiyon
  • Mide rahatsızlığı veya kas ağrıları güçsüzlüğü gibi ateş belirtileri.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerin Otizmli Olduğunu Anlamanın Yolları Nelerdir? başlıklı makalemizde Bebeklerin Otizmli Olduğunu Anlamanın Yolları Nelerdir?, Beklerin Otizmli Olduğu Nasıl Anlaşılır? ve Otizm Spektrum Nedir Nasıl Anlaşılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu