Araç çubuğuna atla
Faydalı Bilgiler

Her Hastanede Olan Kokunun Sebebi Nedir?

Her Hastanede Olan Kokunun Sebebi Nedir?

Her Hastanede Olan Kokunun Sebebi Nedir

Her Hastanede Olan Kokunun Sebebi Nedir? Bugüne kadar hastanelere gidip de o kokuyu almayan yoktur sanırım. O koku diyorum çünkü hepimiz tam olarak neden bahsettiğimi biliyor. Girdiğimiz her hastanenin koridorundan aynı koku gelir ve içeri girdiğimizde yine hastane kokusu diye şikayet ederiz. Aslında o koku demek yerine hastane kokusu daha doğru olur. Türkiye’de hatta belkide dünyada hangi hastaneye giderseniz hastane kokusu gelir bu kokunun sağlığımıza bir etkisi olmasa da her nefes alış verişte hissederiz. Peki bu koku nedir? Sürekli her gidişimizde burnumuza gelen bu kokunun kaynağı nedir? Bu yazımızda hastane kokusunun neden geldiğini ve o maddenin ne olduğu hakkında bilgilendirme yapacağız.

Her Hastanede Olan Kokunun Sebebi Nedir

Hastanelerden gelen kokunun kaynağı İyodoform adında bir maddedir. Aslında dezenfektan olarak kullanılan İyodoform hastanelerin temizlik malzemeleri ile beraber kullanılan bir maddedir. Temizlik sırasında diğer kimyasal temizleyicilerle karıştırılan bu madde hastanenin kokmasına neden olur. Peki tam olarak nedir bu İyodoform içerisinde iyot, hidrojen ve tabii ki karbon atomunu barındıran bir tür dezenfektandır. Bu maddenin yanıklar, yaralar, çürükler ve deri enfeksiyonlarda mikroorganizmaların üremesini engelleyen güçlü bir etkisi bulunmaktadır. Bu etki sayesinde bir çok enfeksiyon yaşamını sürdüremez ve yok olur. Hastaneler enfeksiyonun madeni olduğu için burada kullanılması oldukça doğaldır. Bu maddenin etki mekanizmasını şu şekilde açıklamak mümkündür; deri üzerinde uygulandığında iyot salınımına sebep olur ve bu sayede bir çok bakteriyi yok eden bir madde haline gelir. Bu durumdan dolayı antiseptik olarak kullanılır ve antiseptik olarak iş yapabilen asıl madde içerisinde bulunan iyottur.

Ülkemizde ki hastanelerde teknolojinin de ilerlemesiyle bu maddeyi kaldırmak için çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Aslında kaldırma işlemi yıllar önce başlamıştı. Kullanım oranı her geçen yıl biraz daha azalıyor. Artık bu maddeden daha iyi antiseptik ve dezenfektanlar mevcut. Bunun yanı sıra iyodoform ilaç üretiminde de kullanılabilen bir madde. Hastanedeki kokunun sebebi büyük çoğunlukla iyodoformdan dolayı oluyor. Fakat hastane çok karışık ortam olduğu için farklı ilaçların kokusu bir birine karışıyor.

Bir önceki yazımız olan En Etkileyici Motivasyon Sözleri başlıklı makalemizde En Etkileyici Motivasyon Sözleri, En Etkileyici Motivasyon Sözleri Nelerdir? ve Kendi Kendini Motive Etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu