Tarih

Hiç Yaşamamış Hayatımızı Etkileyen Kahramanlar

Yaşamamalarına Rağmen Hayatımızı Etkileyen İnsanlar

Hiç Yaşamamış Hayatımızı Etkileyen Kahramanlar

Hiç Yaşamamış Hayatımızı Etkileyen Kahramanlar kimlerdir? Dünya üzerinde pek çok tarihi kişilik yaşamış ve bunlar hayatımıza yön vermişlerdir. Bu insanların yaptıkları günümüze kadar gelmiş ve bir çoğumuzu etkilemiştir. Fakat yaşamayan ve sadece masallarda, hikayelerde olanlarda hayatımızı derinden etkilemişlerdir. Bu insanlar kimlerdir?

Noel Baba

Bilhassa Avrupa toplumlarında gerçekliği kabul edilen insanlardan biride Noel Babadır. Noel Baba çocukların daha uslu olması için uydurulmuş bir yalandan ibarettir. Yılbaşı günlerinde farklı bir diyardan geyikleri ile beraber yola çıkan Noel Baba yıl boyunca uslu duran çocuklara hediyeler dağıtan efsanevi bir karakterdir. Noel Baba gibi bir çok efsane uydurulmuş ama hiç birine bu kadar inanılmamıştır. Kırmızı yeleği beyaz sakalları ile ev ev dolaşan Noel Baba her çocuğun yılbaşında beklediği efsanevi bir kahramandır.

Barbie

Barbie sadece batılı toplumların değil bir çok ülkenin tatlı kahramanı haline gelmiştir. Özellikle küçük kız çocuklarının hayali hep barbie gibi olabilmektir. Genç bir kadın olan Barbie sembolik bir öneme shiptir. Genç kızları nasıl bir hayat tarzına sahip olmaları gerektiğini çizgi filmlerde anlatan barbie her genç kızın hayalidir. Oldukça rahat ve tırnak içinde “modern” yaşayan Barbie genç kızlar için ideal ve beğenilen kız tipidir. Aslında bir oyuncaktan başka bir şey olmayan barbie bir çok toplumu ve bu toplumlar içinde yaşayan genç kızları etkilemiştir.

Robin Hood

Avrupa’nın bizlere bir diğer hediyesi tabi ki Robin Hood’dur. Robin iyilerin ve yoksulların dostu zenginlerin düşmanı bir masal kahramanıdır. Zenginden alıp fakire veren bu kahraman özellikle batılı toplumları çok etkilemiştir. Her ülke kendi Robin Hood’unu yaratmaya çalışmış fakat hiç biri masaldaki kadar efsane olmamıştır. Bu kahraman insanların içine öylesine işlemiştir ki herkes Robin Hood’un gerçekte var olduğuna inanmıştır.

Şirinler

Küçük mavi yaratıkların gerçek olmadığı kesindir fakat. Şirinler çizgi filmi başlarken anlatıcının ”iyi bir çocuk olursanız şirinleri görebilirsiniz” sözü tüm çocukları derinden etkilemiştir. Her çocuk o yaşlarda şirinlerin gerçekliğinden o kadar emin olmuştur ki yıllarca şirinleri görmeyi beklemiştir. Şirinlerin gerçek olmadığı belli bir yaşa gelindikten sonra anlaşılan bir durumdur. 5-6 yaşlarındaki her çocuk şirinlerin var olduğuna inanır.

Hiç Yaşamamış Hayatımızı Etkileyen Kahramanlar Kimlerdir?

Kovboylar

Bu konu tabi ki erkeklerin ilgi alanına girmektedir. Bilhassa 50-70 yaş aralığındaki insanların çocukluk hikayelerini dinlersek kovboyculuk oynadıklarını ve en güçlü kovboy olmak için her şeyi yaptıklarını duymak mümkündür. Eski dönemlerde kovboy filmleri televizyonlarda sık sık verilir ve herkes tarafından beğeni ile izlenirdi. Çizgi romanlarda ve filmlerde kovboyların yaşam tarzları ve hayatları sıklıkla yer almaktaydı. Elinde parlak bir silahı olan , erkeksi, adaletin koruyucusu, çocuk ve kadınları koruyan efsanevi kahramanlar. O yaşlarda olan her çocuk kendini televizyonda gördüğü kovboyun yerine koyar ve masum insanları korurdu. Bu durum çocukların benliklerine o kadar yerleşmişti ki her çocuk kovboy şapkası istemekteydi. Kovboy şapkasına ve kıyafetlerine sahip olan çocuklar mahallenin en havalı çocuklarıydı. Hatta kırsal kesimde yaşayan çocuklar kendilerine samandan kovboy şapkası, tahtadan silahlar yaparak oyun oynarlardı. Bu karakterler gerçek olmamasına rağmen bir çok insanın çocukluğunu derinden etkilemişti.

MarlBoro Erkeği

Bu yazıyı okuyan erkekler muhtemelen yazıyı okuduktan sonra hangi türden sigara içtiklerini tekrar gözden geçireceklerdir. Marlboro erkeği kampanyasında önce “Erkek Adam” filtreli sigara içmezdi, filtreli sigarayı sadece kadınlar içerdi çünkü erkeklerin içmesi ayıptı. Malrboro sigara reklam kampanyasının amacı erkeklerin de filtreli Marlboro sigara içmesini sağlayarak sigara satışlarını patlatmaktı. MarlBoro tarafından düzenlenen bu kampanya ile beraber erkeklerde filtreli sigara içemeye başladılar. Gelmiş geçmiş en iyi reklamları yapan MarlBoro bu sayede sigara satışlarını 3 katına çıkarmış ve sigara içmeyenler bile sigara içerek kampanyaya destek vermişlerdir. Bu dönemlerde reklamlarda çıkan MarlBoro erkeklerinin hep gerçek hayatta var olduklarına inanılmıştır.

Rosie The Riveter

Bu konunun neredeyse tamamı kızları ilgilendiren bir konu. Rosie the Riveter belki bilinen bir isim değil fakat bu resmi 60 yaş üstü kadınların %90’ı biliyor. Rosie the Riveter kadınlara istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz dedi ve onlar Rosie’yi dinleyerek her şeyi yaptı. Savaş döneminde evde oturan, çalışma yaşına gelmiş neredeyse tüm kadınlara fabrikalarda çalışma konusunda motivasyon desteği sağlamıştır. II. Dünya savaşının en önemli gelişmelerinden biri bu motivasyonu sağlayan kadındır. Bu motivasyondan sonra o güne kadar sadece erkeklerin yaptığı tüm işleri kadınlarda yapmaya başlamış ve yaptıkları işlerde başarılı olmuşlardır. Bu sayede kadınlar iş hayatında yer bulmuşlardır.

 

Bir önceki yazımız olan Göğüs Vurgunu İle İdam Yöntemi Nedir? başlıklı makalemizde Farklı İdam Yöntemleri Nelerdir?, Göğüs Vurgunu İle İdam Yöntemi Nedir? ve İdam Nerede Uygulanır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu