Araç çubuğuna atla
Biyografiİş Fikirleri ve İmkanları

Hikayeleşmiş Başarı Öyküleri

Hikayeleşmiş Başarı Öyküleri

Hikayeleşmiş Başarı Hikayeleri

Hikayeleşmiş Başarı Öyküleri insanların hepsi başarmak isterler fakat; bir çoğu başarmak için ayağı kalkmaz. Sizde ayağa kalkmaya kararlıysanız sizden önce kimler neyi nasıl başarmış bunları okumakta fayda var. Bazıları sıfırdan bazıları ufak bir sermaye ile başarı hikayesi yazmış bu insanları tanıyınca ve hikayelerini okuyunca sizinde içinizde bir umut ışığı yanacak. Umarım bu hikayeleri okuyan biri yıllar sonra tekrar gelip okuduğunda başarmış ve kendi hikayesini yazmış biri olarak okur.

Hamdi Ulukaya Yoğurt Kralı Hikayeleşmiş Başarı Öyküleri

Erzincan’ın küçük bir köyünde doğan Hamdi Ulukaya ABD yoğurt piyasasını alt üst eden adam olarak tanınıyor. Ailesi onu okutmak için köyde yoğurt üretimi yapıyordu Ulukaya bir gün Amerika’ya gitti ve buradaki yoğurtları çok lezzetsiz buldu. Daha sonra kredi çekerek bir mandıra satın aldı. Açtığı mandıra ile 5 yılda ABD’de yoğurt sektöründe adını duyurdu ve 2012 yılında yılın girişimcisi ödülünü aldı.

Hamdi Ulukaya Yoğurt Kralı
Hamdi Ulukaya Yoğurt Kralı

93 Yaşında Dünyanın En İyi Suşi Şefi Olmak

Bugün dünyanın en iyi suşi şeflerinden biri olan Jiro Ono’nun restoranına gitmek için 6 ay öncesinden rezervasyon yapmanız ve 15 dakikalık bir yemek için 350 dolar ödemeniz gerekiyor. Peki Jiro Ono bugünlere nasıl geldi? Henüz 7 yaşındayken alkolik babası tarafından terk edildi. 9 yaşında ailesine bakmak için çalışmak zorunda kaldı. Bir suşi restoranına çırak olarak girdi ve patronu tarafından darp edildi. Buna rağmen işini bırakmadı ve dört elle işine sarıldı. Daha sonra işinin ustası oldu ve onlarca suşi restoranının sahibi oldu.

Juri Ono
Juri Ono

Bir Atacı Takas Edip Eve Dönüştüren Adam

2006 yılında 26 yaşında bir genç olan Kanadalı Kyle Macdonald, sahip olduğu ufak bir atacı takas ede ede sonunda ev sahibi olmayı başardı. Yaklaşık 1 yıl boyunca 14 farklı takas gerçekleştiren MacDonald, bir filmde oynaması karşılığında Kanada’nın Saskatchewan eyaletinde 2 katlı bir çiftlik evinin sahibi oldu. Yani 14. takasın sonunda bir filmde rol alması istendi ve bunun karşılığında kendisine bir ev hediye edildi. Kanadalı bu genç küçücük değersiz bir şeyle çok büyük servet elde etti.

Kyle Macdonald
Kyle Macdonald

Eski Terzi Çırağı Zaranın Yeni Sahibi

Amancio Ortega Gaona, İspanyol moda girişimcisi ve Zara, Pull&Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho ve Uterqüe gibi hazır giyim markalarını içine alan S.A. (Inditex) Industria de Diseño Tekstilin kurucusu ve kurucu ortağıdır.

Fakirlik nedir en iyi bilenlerden biri olan Ortega Gaona, devasa bir servet sahibi oldu. Kendi karakter özelliklerini, alçak gönüllüğünü, açık sözlülüğünü korumayı başarmış bir girişimci. Gazetecilerden uzak durmasıyla bilinen Amancio Ortega yüzünü yıllarca saklamış ve gazetecilere beyanat vermemiştir. 2017 yılı itibariyle dünyanın en zengin 2. kişisi ve İspanya’nın da en zengin adamı olmuştur. Kendisi ve yakın çevresi her zaman gazetecilere beyanat vermekten uzak durmuşlardır.

Eski Terzi Çırağı Zaranın Yeni Sahibi Amancio Ortega
Eski Terzi Çırağı Zaranın Yeni Sahibi Amancio Ortega

1967 Yılında Kırdığı Hız Rekoru Hala Geçilemeyen Burt Munro’nun Hikayesi

Motosiklet dünyasında bir duayen isim olarak görülen Burt Munro, eski model bir motosikleti hayatı boyunca geliştirerek saatte 300 km hız yapmasını sağladı. Hikayesi ” Efsane Adam” filmine de konu olan Burt Munro’nun rekoru 53 yıldır kırılamadı.

Burt Munro
Burt Munro

Eren Bali Milyar Dolarlık İnternet Şirketi Kuran Türk Girişimci

Dünyanın en büyük online eğitim sitesi olan Udemy Türk girişimci Eren Bali’ye ait. Malatya doğumlu olan Eren Bali köy okulunda ve birleştirilmiş sınıflarda okudu. Okul yıllarında matematik dehası ile bir çok ödül aldı. İlerleyen yaşlarda Mit’ten teklif aldı daha sonra Harvard’dan teklif aldı fakat bu teklifleri geri çevirdi ve hayalinin peşinden gitmek istedi. Slikon vadisinde bir proje gerçekleştirdi ve 57 farklı şirket bu projeyi reddetti. Daha sonra kendi kurduğu Udemy eğitim sitesi ile milyar dolarlar kazandı.

Eren Bali Milyar Dolarlık İnternet Şirketi Kuran Türk Girişimci
Eren Bali Milyar Dolarlık İnternet Şirketi Kuran Türk Girişimci

Nasaya Uzay Aracı Yapan Eren Özmen Hikayeleşmiş Başarı Öyküleri

1981’de Türkiye’den Amerika’ya İngilizce öğrenmek için giden Eren Özmen okulu bitirdikten sonra bir şirkete girdi ve burada muhasebeci olarak çalışmaya başladı. 1988 yılında Sierra Nevada adında bir şirkete girdi ve işine burada devam etti. Şirkete çok büyük katkı sağlayan Eren Özmen eşi ile beraber 20 çalışanı olan bu şirketi satın aldı. Şirketi eşi ile geliştiren Eren Özmen şu sıralarda şirketinde nasaya uzay aracı yapmakla meşgul.

Nasaya Uzay Aracı Yapan Eren Özmen
Nasaya Uzay Aracı Yapan Eren Özmen

Bill Gates’in Başarı Hikayesi Hikayeleşmiş Başarı Öyküleri

Microsof’un kurucusu olan Bill Gates, bu günlerde iş hayatındaki yaşayan en ilham verici liderlerden biri. Fakat Bill Gates’in grafiksel kullanıcı ara yüzü ve faresi olan bir bilgisayar yaratmaya dair fikrini, başka bir firmaya sunduğu zaman reddedilmişti. Bill Gates şirketlere kendini kanıtlamak isterken bazıları suratına kağıt fırlatarak kovmuştu fakat o vazgeçmedi. Vazgeçmeyen Bill Gates 39 yaşında dünyanın en zengin adamı oldu.

Bill Gates
Bill Gates

Dünyanın Sayılı Zenginlerinden Biri Jeff Bezos’un Hikayesi

Jeff Bezos şuanda dünyanın en zengin adamlarından biri. Peki bu adam ne yaptı da bu kadar zengin oldu. Üvey babası tarafından büyütülen Jeff Bezos  çok küçük yaşlarda güneş enerjisi ile çalışan tava ve robot yaptı. Sürekli araştırdı ve çalıştı daha sonra evinin garajında Amazonu kurdu ve asla geriye bakmadı. Jeff Bezos 139 milyar dolarlık bir servetin sahibi oldu.

Jeff Bezos
Jeff Bezos

Richard Branson’ın Başarı Hikayesi Hikayeleşmiş Başarı Öyküleri

Richard Branson sıfırdan başlayıp kendi kendini yücelten ve kendisi için her şeyi başarmış bir adamdır. Avukat bir anne babanın evladı olan Richard Branson küçük yaşlardan beri hep öz güven sahibi olmuştu. Henüz 17 yaşındayken dergi çıkaran Richard Branson ilk parasını kazanmıştı bile. Yaşı ilerledikçe oda ilerledi ve her zaman daha çok zandı şuanda değeri milyar dolarlar olan 5 tane şirketin tek sahibi.

Richard Branson
Richard Branson

Warren Buffet’ın Başarı Hikayesi

Warren Buffet İlk hissesinin daha 11 yaşındayken aldı.16 yaşında geldiğinde 53 bin dolar para kazandı kazandı. 2013 yılında günde 37 milyon dolar kazanarak bir rekora imza attı. Warren Buffet şuanda 83 milyar doların sahibi.

Warren Buffet
Warren Buffet

Elon Musk’ın Başarı Hikayesi Hikayeleşmiş Başarı Öyküleri

Uzaya kendi yaptığı Tesla’yı gönderebilecek kadar çılgın işler yapan Elon Musk’ı bir çok insan muhtemelen tanıyordur. Elon Musk orta direk bir ailenin çocuğu. Annesi diyetisyen, babası ise makine mühendisiydi. Ancak oldukça zor bir çocukluk geçiren Musk, Güney Afrika’dan Kanada’ya okumaya gitti. Burada kendi çabaları ve azmiyle Paypal’ı kurdu. Daha sonra bu şirketi satıp Tesla ve SpaceX gibi çılgın projeleri hayata geçirdi.

Elon Musk
Elon Musk

Steve Jobs’ın Başarı Hikayesi

Bunca başarı hikayesinin içinde bize bunları yazma ve okuma imkanı veren adamı yazamamak vefasızlık olurdu. Apple’ın kurucusu olan Steve Jobs’ın bilgisayarların ve telefonların bugünlere bu teknoloji ile gelmesinde büyük bir payı bulunmaktadır. Hayatının her bir karesi farklı ilham kaynağı olan Steve Jobs’ı bir çok insan tanır. Steve Jobs Suriyeli göçmen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi ve ailesini tanımadan yaşadı. Steve Jobs öz annesini 30 yaşını geçtikten sonra tanıma fırsatı bulmuştu. Steve Jobs’un 750 dolar civarında olan volkswagen marka bir adet minibüsü vardı. Bu minübüsü satarak Apple markasını kurdu. Apple büyüyünce Steve Jobs kendi kurduğu Apple şirketinden kovuldu. Daha sonra Apple markasına geri döndü fakat 2011 yılında hayata gözlerini yumdu.

Steve Jobs
Steve Jobs

Ingvar Kamprad’ın Başarı Hikayesi

27 Ocak 2018 günü hayatını kaybeden IKEA kurucusu Kamprad, İsveç’in bir kasabasında dünyaya geldi. Yoksul bir ailenin çocuğu olan Ingvar Kamprad, 6 yaşındayken kibrit satarak ailesinin geçimine destek sağladı. 10 yaşına geldiğinde ev ev dolaşıp yılbaşı süsü satıyordu. Babasının okuldaki başarısından dolayı verdiği parayı IKEA’nın kuruluşuna harcadı. Kamprad, insanların mobilya ve ev eşyalarına büyük ihtiyaç duyduğunu fark etti. Rakiplerinden de daha uygun fiyata satış yapan Kamprad, yerel mobilya şirketleri tarafından boykot edilerek büyük tepki gördü. Ölmeden önce 60 milyar dolarlık serveti geride bıraktı.

Ingvar Kamprad
Ingvar Kamprad

Gabrielle Coco Chanel’in Başarı Hikayesi

Gabrielle “Coco” Chanel, 1883 yılında Fransa’da dünyaya geldi. Babası tarafından terk edilen ve bir yetimhanede büyüyen Chanel, bu yetimhanede terziliği öğrendi. Daha fazla kazanmak için gündüz terzilik gece ise bir barda garsonluk yapıyordu. Kadınların para kazanması banka hesabı açmaları o dönemlerde yanlış görülüyordu. Chanel barda çalıştığı sırada bir adamla tanıştı ve o adamla beraber yaşamaya başladı. Bu zengin adam sayesinde elit ortamlara girmeye başladı. Bu elit ortamlardan çevre edindikçe kendi tasarımı olan kıyafetleri ucuz kumaşlar kullanarak yaptı ve bu kadınlara sattı. Coco’nun tasarımları kısa zamanda dünyanın bir çok yerinde satılmaya başladı. Coco daha sonra Chanel markasını kurdu ve geliştirdi.

Gabrielle Coco Chanel
Gabrielle Coco Chanel

Ferruccio Lamborghini’nin Başarı Hikayesi

Lamborghini ilk üretildiğinde spor araçlarıyla değil traktörleri ile meşhurdu. Kurucusu Ferrucio Lamborghini ise tam bir spor araba tutkunuydu. Ferrari arabasını çok seviyordu. Ferrari aracıyla ilgili bir şikayetini firmaya bildirince tarihin en ilginç başarı hikayelerinden birinin ilk adımını atmış oldu. Enzo Ferra ile görüşme talebinde bulunan Ferrucio Lamborghini’nin talebi geri çevrildi ve aldığı cevap onu kamçıladı. Çünkü Enzo Ferrari ona sen traktörlerle ilgilen ve bizim spor arabalarımıza karışma demişti. Ferrucio Lamborghini o günden sonra spor araba üretimi yaptı ve dünyanın en büyük araba markalarından biri haline geldi.

Ferruccio Lamborghini
Ferruccio Lamborghini

Larry Ellison Başarı Hikayesi Hikayeleşmiş Başarı Öyküleri

Larry Ellison 35 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insanlarından biri. İyi bir üvey anneye sahip olmasına rağmen babasını onu terk etti. Biyolojik annesi ile 9 aylıkken onu evlatlık verdi zira Ellison bebekken kan kanseriydi. Zeki bir çocuk olmasına rağmen okulda pek başarı gösterememişti Ellison, yazılıma ilgi duymaya başladı ve Kalifoniya’ya yerleşti. Burada Oracle’ı kuran Ellison, şu an Silikon Vadisi’nin en büyük isimlerinden biri olarak kabul edilmiş durumda.

Larry Ellison
Larry Ellison

Mark Zuckerberg Başarı Öyküsü

İnternet dünyasını ve dijital iletişimi kökünden değiştiren Mark Zuckerberg, çocukluğunda normal bir öğrenciydi. Fakat tutkusu ve bitmeyen projeleri sayesinde kendini sürekli geliştiren Mark Zuckerberg, Facebook adında bir sosyal paylaşım sitesini hayatımıza kattı.Mark Zuckerberg, bugün bile çalışanlarının kendi projelerine zaman ayırmalarını istiyor. Bu da aslında her şeye karşın bir insanın kendine özgü projeleri olması gerektiğini kanıtlar nitelikte. Mark ise bunu teşvik ederek dijital dünyanın daha da iyi bir yer olması için sürekli çaba harcıyor. Sürekli araştıran Mark daha 12 yaşındayken bir mesajlaşma programı oluşturdu. Lisedeyken farklı bir kolejden eğitim aldı ve asla araştırmaktan vazgeçmedi. Facebook sosyal paylaşım sitesini yurt odasında uzanırken kurdu.

Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg

Bir önceki yazımız olan Leonid Rogozov Kendi Kendini Ameliyat Eden Doktor başlıklı makalemizde Kendi Kendini Ameliyat Eden Doktor, Leonid Rogozov Apandisit Ameliyatı ve Leonid Rogozov Kendi Kendini Ameliyat Eden Doktor hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu