Araç çubuğuna atla
Sağlık

Hormonları Dengelemenin Doğal Yolları

Hormonları Dengelemenin Doğal Yolları Nelerdir?

Hormonları Dengelemenin Doğal Yolları

Buluğ çağına erişmiş bir kadınsanız muhtemelen hormonlarınızda devamlı değişiklikler meydana gelmekte. Bunun yanı sıra hormonlarınız dengesiz olduğunda hayatınızda da inişli çıkışlı günler yaşamanız normal. Hormonlar sizi hem duygusal hem de fiziksel olarak etkiler, çünkü hormonlar vücudunuzdaki her hücre tarafından kullanılır! Kadınlar için hormonlarımız üreme, cinsellik ve genel refahın temel bileşenleridir. Hormon seviyeleri dengesiz olduğunda ruh halini olumsuz yönde etkileyebilir, beyniniz karışabilir ve sivilce, uykusuzluk, hatta kilo alma gibi durumları gösterebilir. Bu makalemizde Hormonları Dengelemenin Doğal Yolları hakkında bir araştırma yaptık ve bu konu hakkında neler yapmanız gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz.

Hormonları Dengelemenin Doğal Yolları Nelerdir?

Sebze Tüketin

Brokoli, lahana gibi sebzeler sağlıklı östrojenlerin üretimini teşvik eden indol-3-karbinol adı verilen bir bileşiğe sahiptir. Bu özel östrojenler şu anda çalışılmaktadır, ancak erken sonuçlar bazı kanser türlerine karşı koruyucu bir etkiye sahip olabileceğini göstermektedir.

Egzersiz Yapın

Egzersiz, endorfinler, testosteron, büyüme hormonu veya insülin, stres seviyelerinin azaltılmasına, bağışıklık sisteminizin geliştirilmesine, metabolik fonksiyonların düzenlenmesine ve sizi vücudunuzun tasarladığı ağırlığında tutmanıza yardımcı olur.

Çevresel Hormon Bozuculardan Uzaklaşın

Kimyasal hormon endokrin bozucuları çok sayıda insan kadın üreme bozukluğuna neden oluyor. Bilhassa sorunlu olan iki bilinen endokrin bozucu BPA ve parabenlerdir. BPA bazı plastiklerde ve çoğu teneke kutuda bulunur, bu nedenle BPA içermeyen gıda ürünleri ve saklama kapları tercih edilir. Parabenler kozmetik ürünlerde çok yaygındır, ancak giderek artan sayıda

Kafeini Azaltın

Çok fazla kafein neredeyse yeterince uyumamak kadar kötü. Kortizol seviyenizi yükseltir, tiroid hormon seviyenizi düşürür ve temel olarak vücudunuzda hasara yol açar. Biraz desteğe ihtiyacınız varsa, bir bardak yeşil çay deneyin. Hormonlarınızı kontrol altında tutacak, kilo vermenin ve kanserden korunmanın tadını çıkaracaksınız!

Yeteri Kadar Uyuyun

Son araştırmalar, tek bir uykusuz gecenin bile kadınlarda kortizol ritimlerini ve leptin seviyelerini etkileyebileceğini göstermektedir. Kortizol ve leptin, dengesiz olduğunda obezite ve diyabet dahil olmak üzere majör kronik hastalıklar için büyük risk faktörleri olan iki hormondur.

Süt ve Süt Ürünlerini Daha Az Tüketin

Bugün içtiğimiz süt, östrojen ve progesteron seviyelerinin çok yüksek olduğu hamile ineklerden üretilmektedir. Eğer hormon seviyeleriniz tükenirse, süt ürünlerinden ilave östrojenler işleri daha da kötüleştirebilir.

Stresten Uzak Durun

Her şeyi doğru yapıyor olsanız bile, stres altındaysanız, yüksek seviyede kortizol hormonlarınızı dengeler. Yüksek seviyede kortizol genellikle sadece kilo alımı ile mücadele eden insanları etkileyen bir şey olarak düşünülürken, zayıf insanların bile kortizol için endişelenmeleri gerekir.

Hindistan Cevizi Yağı Kullanın

Temel bir yağ asidi olan hindistancevizi yağı, hormon üretimi için temel bir yapı taşıdır ve düzenli olarak tüketilmesi, kilo kaybına yardımcı olabilir, iltihaplanmayı azaltabilir ve ayrıca antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Kadınların Mutlaka Alması Gereken Takviyeler başlıklı makalemizde Gün İçerisinde Alınması Gereken Takviyeler, Kadınların Alması Gereken Mineraller Nelerdir? ve Kadınların Alması Gereken Vitaminler Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu