Gezi

İç Anadolu Bölgesinin Gezilebilecek Beş Doğal Güzelliği

Tıpkı diğer bölgelerimizde olduğu gibi İç Anadolu Bölgesinin de gezilebilecek oldukça fazla yeri vardır. Coğrafi olarak ülkemizin ortasında bulunmasından dolayı her bölgeden ulaşımın en rahat olduğu bölge olmaktadır.

İç Anadolu Bölgesinin Gezilebilecek Beş Doğal Güzelliği

Tıpkı diğer bölgelerimizde olduğu gibi İç Anadolu Bölgesinin de gezilebilecek oldukça fazla yeri vardır. Coğrafi olarak ülkemizin ortasında bulunmasından dolayı her bölgeden ulaşımın en rahat olduğu bölge olmaktadır. Gerek kendi araçlarınızla gerek uçaklar ve otobüslerle gerekse de tur şirketlerinin düzenliği organizasyonlarla bu bölgenin doğal güzelliklerini keşfetme imkanına sahip olabilirsiniz. Bu yazımızda ülkemizin ortasında bulunan beş mekan hakkında bilgiler sunacağız.

Kapadokya

Kapadokya
Kapadokya

    İç Anadolu Bölgesinin gezilecek mekanları dendiğinde akla ilk gelen yerlerin başında Kapadokya gelmektedir. Nevşehir iline bağlı olan Kapadokya’nın en önemli özelliği peribacalarının bulunmasıdır. Peribacaları coğrafi olaylarla oluşan doğal görünümlü yapılardır. Yerli ve yabancı birçok turistin bu bölgeye uğramasına katkı sağlayan peribacaları ülkemizin doğal güzelliklerinden biridir. Ayrıca burada yapılan balon turları da burayı ayrı cazibe merkezi haline getirmiştir. Konaklama imkanıyla geniş bir kitleye hitap eden bu mekan mutlaka gezilmesi gereke yerlerden biridir.

 

Erciyes

Erciyes
Erciyes

Kayseri ili sınırları içerisinde bulunan Erciyes Dağı kayak yapmak için ve kış turizmini değerlendirmek için önemli merkezlerden bir tanesidir. Hava şartları olarak soğuk olan bu bölgeye yılın belli dönemlerinde yerli ve yabancı turist akını olmaktadır. Sönmüş volkan üzerinde bulunan bu bölge Kayseri il sınırlarına 25 km uzaklıkta bulunmaktadır.

 

Meke Gölü

Meke Gölü
Meke Gölü

İç Anadolu sınırlarında bulunan Meke Gölü Konya’nın Karapınar ilçesinde bulunmaktadır. Yukarıdan bakıldığında adeta bir nazar boncuğu havası yansıtan bu bölge doğal güzellikler arasında yer almaktadır. Volkanik bir göl olan Meke Gölü yağmur suları ve yeraltı sularıyla beslenirken içerisinde bulunan adalarla eşsiz bir görüntü sunmaktadır.

 

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi
Ihlara Vadisi

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesine bağlı olan bu vadi il merkezine 40 km uzaklıkta bulunmaktadır. Volkanik olaylar sonucunda oluşan bir kanyonla doğal bir güzellik sunan Ihlara vadisi özellikle bölgeden çok sayıda insanın uğradığı yerlerden biri olmuştur. İç Anadolu Bölgesini geziyorsanız ve imkanınız varsa buraya uğramdan geçmeyin.

 

Gümüşler Manastırı

Gümüşler Manastırı
Gümüşler Manastırı

Gümüşler Manastırı da Niğde ili sınırlarında bulunurken Niğde’den buraya ulaşım kolaydır. Bizans döneminde yapılan bu manastır bölgenin en büyük manastırı olurken, manastır şu an için koruma altına alınmıştır. Büyük bir kayanın oyularak yapıldığı manastır turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir.

Bir önceki yazımız olan Karadeniz Bölgesinin Nefes Aldıran Beş Harika Yeri başlıklı makalemizde Karadeniz Bölgesinde Nefes Aldıran Ayder Yaylası, Karadeniz Bölgesinde Nefes Aldıran Çal Mağarası ve Karadeniz Bölgesinde Nefes Aldıran Uzungöl hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat
Araç çubuğuna atla