SağlıkÜrünlerYemek

İçinde Çok Fazla Tuz Barındıran Ürünler

İçinde Çok Fazla Tuz Barındıran Ürünler Nelerdir? Sürekli Tükettiğimiz Fakat İçinde Ne Oranda Tuz Olduğunu Bilmediğimiz Ürünler

İçinde Çok Fazla Tuz Barındıran Ürünler

İçinde Çok Fazla Tuz Barındıran Ürünler insanların çoğu günde 3400 miligram tuzdan fazlasını tüketerek günlük tuz ihtiyacını tamamen karşılıyor. Ürünlerin çoğunda fazladan tuz bulunduğu için insan vücudu günlük 5 gram tuz oranını istemsiz şekilde geçmektedir. Günlük tüketilen gıdaların içinde 3.4 gram tuz bulunuyor ve biz farkında olmadan tuz ihtiyacımızın çoğunu karşılamış oluyoruz. Paketli hazır yiyecekler alırken dikkat etmemiz gereken en önemli husus içindeki tuz miktarıdır. Tuz miktarı fazla olan yiyeceklerden kaçınmalı ve dikkat etmeliyiz.

Soslar: Hazır salata soslarının bir çorba kaşığı en az 250 miligram tuz barındırıyor. Salata sosunuzu kendiniz yapmanız hatta salataya mümkün olduğunca az yağ ve tuz koymanız sağlığınız için çok önemli bir durumdur.

Unlu Mamüller: Fırınlardan ve pastanelerden satın aldığımız ekmek, poğaça, simit, börek gibi ürünlerin her birinin içinde 500 miligram tuz bulunmakta. 1 adette bu kadar tuz bulunduğu için bir kaç tane yediğimiz takdirde ciddi bir tuz oranına maruz kalmış oluyoruz.

Dondurulmuş Yiyecekler: Sonradan ısıtılıp yenen donmuş yiyeceklerin içinde 1000 miligram ile 1800 miligram arasında tuz bulunuyor ve günlük tuz ihtiyacımızın üçte birini hazır yiyecekler kaplamış oluyor. Bu tür ürünleri alırken çok dikkat etmemiz gerekiyor.

Tahıl ve Gevrekler: Tahıl gevreklerinin hepsi kurutulduğu için içlerine bir miktar tuz konuyor bu tuz oranı 250-300 miligram arasında değişiyor.

Konserve: Konserveler evde yapılmış olsun dışarıda olsun fark etmez hepsi içerisinde ciddi oranda tuz barındırır. Konservelerin bozulmaması için içlerine çok fazla tuz atılır.

İçinde Çok Fazla Tuz Barındıran Ürünler

Saydığımız ürünlerin tamamında çok fazla tuz bulunmaktadır. Daha öncede söylediğimiz gibi ürün satın alırken tuz oranına mutlaka bakmamız gerekiyor. Günlük tuz tüketimimiz 5 gramı geçmemeli ve bu durumu hem kendi adımıza hemde ailemiz adına kontrol etmeliyiz. Tuz tüketimi belli bir oranı geçince ileri ki yaşlarda kemik erimesi başta olmak üzere bir çok sağlık sorununa neden olabiliyor. Evde yapılan yemeklere ve ev içinde yenen tüm yiyeceklere atılan tuz miktarını kontrol etmeli ve aile bireylerini bu konu hakkında uyarmalıyız.

 

 

Bir önceki yazımız olan Ramazan Ayında Uyku Düzeni Problemi başlıklı makalemizde Ramazan Ayında Uyku Düzeni Problemi, Ramazan Ayında Uyku Sorunu ve Ramazanda Uyku Düzeni Nasıl Çözülür? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu