Sağlık

İçinde Gizli Şeker Olan Yiyecekler

İçinde Gizli Şeker Olan Yiyecekler Hangileridir?

İçinde Gizli Şeker Olan Yiyecekler

Şekerli yiyeceklerin ne kadar zararlı olduğu artık herkesçe bilinen bir gerçek. Şekerli yiyecekler insan sağlığını ciddi anlamda tehdit eden yiyecekler olarak biliniyor. Özellikle obezite, şeker hastalığı, diş çürüğü gibi hastalıkların ana nedeni olan şeker farklı sağlık sorunlarına da yol açabiliyor. Bir insna günlük ortalama 50 gr şekerden fazlasını almamalı. Fakat dünyada ve ülkemizde bu ortalama 100-150 gram arasında değişiyor. Bizler şekeri ne kadar az tüketmeye çalışsak ta İçinde Gizli Şeker Olan Yiyecekler şekeri vücudumuza almamıza neden olabilir. Bu yiyecekleri bilmek ve uzak durmak sağlığımız açısından oldukça önemlidir.

İçinde Gizli Şeker Olan Yiyecekler Hangileridir?

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi yiyorsanız, mümkün olduğunca sağlıklı olduğunuzu düşünüyorsunuz. Ve sıklıkla öylesin. Yulaf ezmesinin kan şekeri stabilize ettiği, enerjiyi artırdığı, şeker hastalığını önlediği, kalbi koruduğu, kilo vermeye yardımcı olduğu ve çok daha fazlası olduğu biliniyor.

Kahve İçecekleri

Evinizdeki kahveye şeker eklememeye dikkat etseniz de en sevdiğiniz paket kahvelerdeki şekeri kontrol ettiniz mi? Standart bir siyah kahve iyidir, ancak diğer çeşitlerde şeker bulunduğunu unutmayın.

Vitaminler Suyu

İçme suyu vücutlarımız için çok önemlidir, ancak bazen biraz sıkıcı olabilir. Bir şişe Vitamin Suyu ile karıştırmak çok caziptir. Fakat bu suların şişelerinde 32.5 gr kadar şeker bulunabilir.

Ekmek ve Sandviçler

Herkesin en sevdiği yemek, ekmek şekeri içeriği, bu basit karbonhidrat ile aşk ilişkimizi açıklıyor olabilir. % 100 kepekli doğal tahıl ekmeği seçerek şekerden kaçamazsınız. Bunlar genelde 2 dilim başına 6 gr’a kadar şeker içerebilir .

Kahvaltılık Hububatlar

Çoğumuz sabah hemen yola çıkmak için hazır bir kase hububat yiyoruz. Ancak, bu sağlıktan çok zarar verebilir. 20 kahvaltılık tahıl için yapılan yeni bir analiz , bunların aslında bir şeker oranlarının çok yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Çocuklara yönelik pek çok şekerli tahıl bundan daha da kötü. Bunun için size geleneksel kahvaltıyı öneriyoruz.

Tahıl Karşımı Tatlılar

Genellikle hububat için sağlıklı bir alternatif olarak pazarlanmaktadır. Granola (Genellikle diğer tahıl gevrekleri gibi süt ya da yoğurt ile tüketilir. İçinde tahıl, kuru meyveler, bal ve yağlı tohumlar bulunur) Oysa içinde çok fazla şeker vardır.

Protein Çubukları

Protein vücudumuzdaki her hücre için hayati önem taşır . Parlak saç ve güçlü tırnaklardan sorumludur; Kemikler, kaslar ve kan üretme; ayrıca hormonların ve enzimlerin üretilmesine yardımcı olur. Doğal olarak, lezzetli ama yüksek proteinli bir kaynak gördüğümüzde, cazip geliyor, örneğin, bir Çikolatalı Brownie Protein Barı gibi. Bazı protein çubukları şeker kamışı şurubu, fruktoz şurubu ve malitol şurubu gibi çeşitli tatlandırıcılardan 27 g şekere kadar sahiptir.

Reçel ve Meyve Marmelatları

Bu bir sürpriz olmayabilir. Ancak bazı reçellerin şeker miktarı sizi şok edebilir. Bazı reçellerde bir çorba kaşığı kadar miktarında 12 grr şeker bulunur. İki dilim ekmek üzerine reçel sürerseniz 30 gram şeker almış olursunuz.

Makarna Sosları

Sadece yarım fincan makarna sosunda 11 gr’a kadar şeker olabileceğini biliyor muydunuz? Üreticilerin neden domates sosuna şeker ekleyeceğini merak ediyorsanız, daha ucuz bitkisel yağların ve kurutulmuş sebzelerin lezzetini gizlemek olabilir.

Salata Sosu

Sağlıklı yağ, protein, sebzeler ve kompleks karbonhitlerle dolu dengeli bir salata, en sağlıklı öğle seçeneklerinden biridir. Fakat seçtiğimiz salata sosları, öğünlerimizin beslenme kalitesini yükseltebilir veya bozabilir.

Vitaminler

Bazı vitamin ve takviyeleri, şeker ve yapay tatlandırıcıların gizli bir kaynağıdır , özellikle çocuklarda pazarlanan çiğneme vitaminleri. Bebek formulü gibi, birçok marka mısır şurubu ve şeker içerir.

Sporcu İçecekleri

Pazarlama şirketleri kadar sağlıklı değilsiniz, buna inanırsınız, spor içecekleri genellikle yüksek fraktoz mısır şurubu içerir. 100 gram spor içeceğinde 50 gr şeker bulunabilir.
Bu içecekleri, şeker eklenmemiş, elektrolit bakımından zengin bir doğal içki olan hindistancevizi suyu için değiştirin.

Meyve suyu

İnanılmaz bir şekilde, yakın tarihli bir araştırmada , meyve suyunun, her gün sodaya rakip olabilecek bir fruktoz konsantrasyonu bulunduğu bulundu. Küçük bir şişe yüzde yüz doğal elma suyu içinde 26 gr şeker vardır. Bir cola kadar.

Konserve Meyveler

Ancak bütün konserve meyveler eşit olarak yaratılmıyor. Örneğin, ağır bir şurup halinde konserve edilmiş meyve kokteyli – boşaltıldığında bile – fincan başına 37 g şeker içeriyor . Hafif şurup konserve edilmiş ve boşaltılmış haldeyse , bardak başına 30 gr şeker arıyor olacaksınız .

Konserve Çorba

Aldığınız bir porsiyon konserve çorbada örneğin domates çorbasında 12 gr şeker olduğunu biliyor musunuz? Bunun yerine kendi çorbanızı yapın. Ya da satın alacaksanız şekersiz olanına bakın. Bazı markalar küp başına yarım gram şeker içerebilir ve sodyum oranı oldukça yüksektir.

Fıstık Ezmesi

Fıstık ezmesinin kan şekeri düzeylerini olumlu olarak etkilediği ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olduğu gösterilse de , doğru markayı seçmelisiniz. Bazı fıstık ezmeleri, 2 çorba kaşığı porsiyon başına 3gr’dan fazla şeker içerebilir .

Ketçap ve Barbekü Sosları

Bazen canınız ketçap mı çekiyor? Aslında özlem duyduğunuz şeker olabilir. Bir çorba kaşığı ketçapta 4 gra şeker vardır. Barbekü soslar daha da kötü. Bir çorba kaşığı barbekü sos da 6 gr şeker bulunuyor.

Bir önceki yazımız olan Böbreklere Zarar Veren Yiyecekler başlıklı makalemizde Böbrek Sağlığını Korumanın Yolları Nelerdir?, Böbreklere Zarar Veren Yiyecekler ve Böbrekleri Çürüten Gıdalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu