Araç çubuğuna atla
Faydalı BilgilerGenelSektörelWeb Dünyası

ICO Initial Coin Offering Nedir?

ICO Nedir? ICO Tarihi Initial Coin Offering Nedir?

ICO Initial Coin Offering Nedir?

ICO Initial Coin Offering Nedir? Coin dünyasına yeni girecek olan coinlerin borsaya sunulmadan önce yatırım yapmak için satışa sunulmasıdır. Initial Coin Offering ler Kripto paralardan olan bitcoin ve etherum ile alınır. ICO lar son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelerek Blockchain  meraklıları tarafından en çok konuşulan konular arasına girmeye başladı. ICO’lar iki farklı kesim tarafından iki farklı şekilde yorumlanıyor bazı ICO analistleri ICO’ların güvenilir olmadığını savunurken diğer bir kesim gayet güvenilir olduğunu sürekli olarak dile getiryor. ICO’lar için herhangi bir yatırım sınırlaması bulunmamakla beraber ICO havuzlarına yatırılan paralar dünya genelinde çok ciddi rakamlara ulaşıyor. ICO yatırımlarımcılarının en büyük korkusu ortada henüz bir ürün çıkmaması ve yatırımın riski olmasıdır işte asıl mesele tam olarak budur. Şöyle düşünelim bir şey üretildiğinde talep artarsa fiyatta doğru orantılı artar ICO alımı başladığında ortada ürün olmadığı için fiyatlar makul seviyede olur ve yatırımcılar ürün çıkar çıkmaz çok büyük kâr elde eder.

 

ICO’nun Tarihi ICO Initial Coin Offering Nedir?

Ptojelerin çoğu, bu modeli kullanarak 2013’te kendini fonlamak için çaba gösterdi. Ripple, Bir milyar XRP’yi daha evvelden madenleyerek, almak isteyen coin yatırımcılarına Dolar veya bitcoin karşılığında sattı. 2014’ün ilk çeyreğinde Ethereum bu model ile 18 milyon dolardan fazla yatırım ve yatırımcı topladı. Bu yatırım o zamana kadarki en büyük ICO konumuna gelmişti. DAO, Ethereum aracılığı ile bir coin yaratarak yatırım toplamanın bilinen ilk denemesiydi. Öteki blockchain projelerinin önünü dahada açacak gelişmeler vaat etmişti ve yönetimin coin sahiplerinde olması ile mükemmel bir projeydi. Para toplama konusunda başarılı oldu ve 150 milyon dolardan daha fazla bir yatırım toplayarak büyük bir başarıya imza attı. Tüm bunlar gayet yolunda ilerliyordu, ta ki bir hacker, sistemin güvenliğine girip tüm parayı çalana kadar. Bu olaydan sonra ETH-ETC ayrımı oldu. Yatırımcıların bazıları geçmişte olan bu olayları dikkate alarak bu sistemin Ethereum’un bu olaydan yara almadan çıkamayacağını düşünüyor. Tarihteki hiç bir yatırım ICO’lar kadar başarılı olamadı Aragon adında bir Coin çeyrek satte 25 milyon dolar toplayarak erişilmesi zor bir başarıya imza attı. Toplanan paralar bu kadar çok olunca yatırımcılar ICO’lara yaklaşmaktan hep korktular.

Bir önceki yazımız olan Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız Belirtiler başlıklı makalemizde Evcil Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız 5 Ölüm Belirtisi, Evcil Köpekler Neden Ölürler Köpekler Neden Ölür ve Köpekler Neden Ölür hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu