Araç çubuğuna atla
Sağlık

İnflamasyonu Azaltmanın Etkili Yolları

İnflamasyonu Azaltmanın Etkili Yolları Nelerdir?

İnflamasyonu Azaltmanın Etkili Yolları

Enflamasyon, birçok farklı sağlık sorununda, özellikle “iltihapla sonuçlanan”, yani iltihap anlamına gelen, oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Enflamasyon, kalp hastalığı, kanser, diyabet, artrit, sindirim bozuklukları ve ayrıca obezite, depresyon, demans ve hatta erken yaşlanma gibi neredeyse tüm kronik hastalıkların kökü olarak kabul edilir. İnflamasyonu Azaltmanın Etkili Yolları adlı makalemizde bu durumun nedenlerini ve üstesinden gelebilme yöntemleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Enflamasyon, vücudun çeşitli hastalığa neden olan bakteriler, virüsler ve parazitler ile savaşmasına ve bunlardan kurtulmak için defansif bir saldırı görevi görmesine izin verir. Bu işlem durduğunda iyileşme başlar. Ancak başarısız olunduğunda sorun başlar. Enflamasyon geçici olmak yerine kronikleştiğinde, vücut kendi kendine dönmeye başlar ve hastalığın kökü olduğu söylenen farklı etkiler yaratan bir durumdur.

İnflamasyon (Enflamasyon) Nedenleri

Birçok hekim ve beslenme uzmanı tarafından önerilen ilk adım, hayatınızdaki iltihaplanma nedenlerini tanımlamak ve ardından anti-inflamatuar bir yaşam sürdürmektir. Anti-inflamatuar yaşam tarzının genel sağlığını çok iyi geliştirdiği bilinmektedir ve sonuçta enerji ve canlılığı arttırır, yaralanma ve hastalık için iyileşme süresini hızlandırır ve hatta çoğu zaman yaşlanmayla ilişkili semptomların çoğunu önler veya geciktirir.

Günlük alışkanlıklarınıza fazla dikkat etmiyorsanız, şimdi bunu yapma zamanı. Günlük yaşamınızın her yönünü göz önünde bulundurun, diyet ve yaşam tarzı gibi faktörler de dahil olmak üzere, her gece ne kadar uyuduğunuz gibi, çok fazla şeker, yağ veya hatta protein tüketmeniz, yeterince su içip içmememiz, çok fazla kafeinli içecek veya soda tüketmek ve ne kadar aktif olduğunuz önemlidir. Gıdalar, sigara dumanı, kirlilik ve böcek ilaçları gibi stres ve çevresel toksinlerin hepsi iltihaplanmaya katkıda bulunabilir.

İnflamasyonu Azaltmanın Etkili Yolları Nelerdir?

Yeterli Uyku

Araştırmalara göre her gece bir kaç saat uyumak aşırı iltihaplanmayı tetikleyebilir. Her gece en az yedi saat uyuyun. Uyumakta zorluk çekiyorsanız yatmadan en az bir saat önce elektronik cihazlara bakmayı bırakın. Karanlık odada yatın. Uykuya dalmakta zorlanıyorsanız, yatmadan önce sıcak bir banyo yapmaya çalışın, papatya çayı içmek rahatlatıcı bir performans sağlar.

Yeteri Kadar Güneş Işığı Alın

Hepimiz çok fazla güneş almanın cildimiz için iyi olmadığını ve kansere bile neden olabileceğini biliyoruz, ama sorun şu ki, pek çok insanda tehlikeli olabilecek “güneş fobisi” oluşuyor. Vücut D vitamini üretmek için güneş ışığına ihtiyaç duyar ve bu çok önemli bir bağışıklık sistemi düzenleyicisidir. Güneş ışığından yeteri kadar vitamin almazsanız, bağışıklık sisteminizi bozar ve düşük dereceli kronik sistemik inflamasyona karşı en güçlü savunmanızı ortadan kaldırır. D vitamini bağışıklık için gerekli olduğundan, bir eksiklik, vücudun enfeksiyona neden olabilecek kötü bakteriler ve mantarlar gibi patojenlerden daha az mücadele edebileceği anlamına gelir.

Düzenli Egzersiz

Her gün programınıza en az 30 dakikalık fiziksel aktivite ekleyin. İnflamasyonu azaltacak ve bağışıklık fonksiyonunu güçlendirecek, aynı zamanda kardiyovasküler faydalar sağlayacak, ruh halinizi yükseltecek, stres seviyelerini azaltacak ve size enerji verecektir. Çok fazla egzersizin aslında inflamasyonu artırabileceğini aklınızdan çıkarmayın, bu yüzden aşırıya kaçmayın. Günde 10.000 adımı başarmayı hedeflemek, başlamak için iyi bir yerdir.

Diyet

İnflamasyonu azaltmada en önemli faktörlerden biri, anti-enflamatuar bir diyettir . Bunun anlamı, mümkün olduğunca çok sayıda tam ve taze gıdaya dayalı bir diyettir. Çoğu insan gibi karbonhidratınızın büyük kısmını işlenmiş nişastalardan ve şekerlerden elde edersiniz, genellikle aşırı iltihapla el ele giden metabolik işlev bozukluklarına sahip olabilirsiniz. Bunun yerine, antioksidanlar açısından zengin olan tüm gıdalara odaklanın. Pigmentli sebzeleri ve meyveleri, turp ıspanak ve roka gibi koyu renkli yeşilliklerin yanı sıra zengin renkli mor, kırmızı, parlak turuncu ve sarı meyve ve sebzeleri tüketin.

Toksinlere Maruz Kalmamaya Dikkat Edin

Bağışıklık sistemi çevresel toksinler gibi yabancı maddelerle karşılaştığı zaman, tipik olarak iltihap oluşturarak tepki gösterir. Sigara dumanına maruz kalmanın yanı sıra temizlik ürünleri, kuru temizleme ve oda spreylerinden gelen toksin ve kimyasalları etkileyerek vücudunuzu detoksifiye etmeye başlayın. Güvenli, doğal ev temizleyicilerine ve kişisel bakım ürünlerine geçin ve tüm pestisit ve herbisitlerin kullanılmasını önleyin. Kokular, kozmetikler, losyonlar, saç boyaları, kremler ve temizleyiciler gibi güzellik ürünleri sıklıkla enflamatuar ajanlar içerir, bu nedenle daha doğal alternatifler ve ftalat içermeyen ürünler ararlar.

Kendinizi Unutmayın

Unutmayın, eğer kendinize bakmazsanız, başkalarına iyi bakamazsınız, bu yüzden “ben” i önemsemelisiniz. Her gün, sizi dindirecek bir şey yapın. Kendinize zaman ayırmaktan dolayı suçluluk hissetmeyin. Ekstra 15 dakika, yarım saat, öğleden sonra veya tüm gününüz varsa, kendinizi genç, mutlu ve rahat hissettirmek için ne yaparsınız? Bir liste yazın ve bu şeylerin bazılarını programlamaya başlayın.

Bir önceki yazımız olan Diyabet Üzerinde Etkili Ev İlaçları başlıklı makalemizde Diyabet Riskini Azaltan Yiyecekler, Diyabet Üzerinde Etkili Ev İlaçları ve Şeker Hastalığı Nasıl Geçer? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu