Araç çubuğuna atla
Sosyal Medya

İnstagramda Fenomen Olmanın Yolları Nelerdir?

İnstagramda Fenomen Olmanın Yolları Nelerdir? İnstagramda Nasıl Fenomen Olunur?

İnstagramda Fenomen Olmanın Yolları Nelerdir?

İnstagramda Fenomen Olmanın Yolları Nelerdir? İnstagram eskisi gibi sadece fotoğraf paylaşımının olduğu bir sosyal medya uygulaması değil. Çok daha büyük işler yapan bir sosyal içerik sitesi. Bu büyük sosyal içerik sitesinde fenomen olmak ve tanınmak için bir kaç öz çekim yeterli olmuyor maalesef. Fenomen olmak ve tanınmak için instagram uygulamasını çok daha iyi kullanmak gerekiyor. Bir çok insan dönemin şartlarına uygun olarak harket edip en popüler konuda hep göz önünde olmak ister. 90’lı yıllarda misketleri çok olanlar popülerken 2020 yılına gelindiğinde ise sosyal medyada en çok takipçi olanlar popüler oluyorlar. Devir değiştikçe ayak uydurmak ve o dönemin şartlarına göre yaşamak gerekiyor. Özellikle 15-22 yaş aralığındaki gençler instagram uygulamasında tanınmak ve çok fazla takipçi kazanmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Sizlere bu yazımızda bu uygulamada sizi fenomen yapacak detaylar hakkında bilgi vereceğiz. Umarım işinize yarar ve dilediğiniz popülerliği kazanmış olursunuz.

İnstagram fenomenliği popülaritenin yanı sıra bir ek gelir kapısı haline de gelebiliyor. Eğer bu uygulamada takipçiniz çoksa büyük şirketler, kişiler ve kurumlar sizlere reklam vererek onların adını duyurmanızı istiyorlar. Bu sayede genç yaşta para kazanmaya başlayarak bu durumun devamlılığını sağlayabiliyorsunuz. İnstagram fenomenleri takipçi sayılarını belli bir seviyeye getirdikleri zaman reklam alıyorlar ve reklam aldıkları kurumlardan takipçi sayılarına göre para kazanıyorlar. Örneğin 100.000 takipçisi olan bir hesap aylık 1.500-2.000 TL civarında bir para kazanabiliyor. Büyük sayfaların kazandıkları paraları gelin siz düşünün.

Fenomen Nedir?

Fenomen denince insanların aklına ilk olarak instagramda çok takipçisi olan hesap sahipleri geliyor. Fakat işin aslı pekte öyle değil. Fenomen kelimesi aslında ‘ünlü’ kelimesinin devşirilmiş halidir. Sosyal medya ünlüleri kendilerine ünlü denmesinden rahatsız oldukları için fenomen olarak anılmaktadırlar. Fenomenler aslında yeni nesil ünlülere verilen adlardır. Özellikle 50.000 ve üzeri takipçisi olan her insan fenomen olarak adlandırılıyor ve para kazanıyor. Fenomenler arasında tabi ki ünlülerde olduğu gibi ciddi rekabetler var. Her fenomen takipçi sayısını arttırmak için çalışmalar yapıyor ve rakibini geçmeye çalışıyor. Bu rekabetler bazen legal bazende illegal olabiliyor. Legal faaliyetler ile takipçi çekmek oldukça zor olduğu için bazı fenomenler illegal yollara başvurarak sahte takipçi satın alarak rakibini geçiyor. Peki durum böylesine karmaşık bir haldeyken nasıl instagram fenomeni olunur?

Fenomen Nedir?
Fenomen Nedir?

 

İnstagramda Fenomen Olmanın Yolları Nelerdir?

Bu konuyu daha derinlemesine işleyeceğimiz için alt başlıklara ayırdık. Zira fenomen olmak sandığınız kadar kolay bir iş değil. İnstagram fenomeni olmak için bazı aşamalardan ve zorluklardan geçmek gerekebiliyor. Yada çok şanslı olmak…

Özgün İçerikler Oluşturun

Şuan dünya üzerinde bulunan tüm instagram fenomenlerinin ilk söylediği söz özgün içerik sahibi olmak. Yani başkalarından gördüklerinizi değil kendi tasarladığınız şeyi paylaşmak gerekiyor. Tasarlanan şey tamamen size ait olmalı ve daha önce denenmiş olmamalı. Biliyorsunuz ki ilk defa duyulan şeyler her zaman ön plana geçerler. Başkalarının yaptıklarını yapmak yerine kendiniz bir şeyler tasarlayın. Bu durum düşünüldüğünde zor gibi görünebilir fakat zamanla yeni fikirler ve yeni oluşumlar kafada şekillenmeye başlar. Siz yeter ki bir şeyler denemeye çalışın.

Bir başkasının yaptığını yaparak onun yapmış olduğunu yüceltmekten başka bir işe yaramaz. ‘Taklitler aslını yüceltir’ bunu sakın unutmayın. Taklitten kaçının ve kendiniz olun. Fazladan bir yeteneğiniz varsa ne güzel; ama yoksa kendiniz olarak ta bir şeyler başarmak mümkün. Denenmemiş ve asla faaliyete geçmemiş konular bulun ve onlar üzerinden kendinizi geliştirin. İşte fenomen olmak için atmanız gereken ilk adım budur.

Benliğinizi Koruyun Ama Gelişime Ayak Uydurun

Yazımızın başında sizlerle bir şey paylaşmıştık. 90’lı yıllarda misketi olanlar en popüler tiplerdi fakat 2020 yılına gelindiğinde durum farklılaştı. En çok takipçisi olanlar en popüler kişiler haline geldi. Sizlerde popülerlik yolunda adımlar atın fakat içinizde ki çok misketi olan çocuğu asla kaybetmeyin. Her insan kendi cevherini yaratır sizde çağa ayak uydurun ve içinizdeki fenomeni ortaya çıkarın. Fenomen olmak gibi bir hayaliniz varsa başarmanız gerekenlerden biride budur.

Daha önce görüştüğüm bir instagram fenomeni şu sözleri söyledi. ”Hayatım boyunca bakış açımı başkalarıyla bütün özgünlüğüyle paylaşmak gibi bir hedefe ulaşmak istedim, üstelik sayfamı açtığım o ilk dönemler Ankara’ya yeni taşınmıştım ve henüz kimseyi tanımıyordum… Bu yüzden bu işi hele de bu şartlarda gerçekleştirmek benim için çok zor oldu. Ne zaman ki takipçilerim gittikçe artmaya başladı, ancak o zaman projeler, topluluklar ve markaların en koyu savunucu olabileceğim gerçek bir platforma sahip olduğumu fark ettim. Demem o ki yaklaşık üç yıl önce yarattığım marka günden güne değişip gelişmeye başladı, hatta başlangıçtaki moda ve güzellik üzerine çalışan biri olma kimliğimi rekabetçi bir sporcu olmaya kadar taşıdım. İlk günlerde bunu hayal dahi edemezdim ama markam değiştikçe her şey değişti”

Klişe gelebilir fakat instagramda fenomen olmak için değişmemeli sadece dönemin şartlarına ayak uydurarak ilerlemek gerekir. Bir yerlerde takipçiniz varsa yada olmaya yatkınsa onlar sizi görmek isterler. Buradaki siz fotoğraflarınız değil gerçek siz. Huylarınız, ses tonunuz, kişiliğiniz, sevdiğiniz yemekler, arkadaşlarınız, aileniz,yakın çevreniz. Bunları başarmak için sürekli onların resmini paylaşmanıza gerek yok. Kendiniz olun ve fırsat buldukça sizi sevenlere ve takip edenlere bunu anlatın. Karşınızda duran insanların birer takipçi değilde sizin gibi etten kemikten olduklarını asla aklınızdan çıkarmayın. Farklılıklarınız sizi fenomen yapabilir fakat sizi siz yapan şey kişiliğinizdir. Kişilikli bir fenomen olmaya gayret edin.

İnstagramda Fenomen Olmanın Yolları Nelerdir? Hedef Kitleye Fokuslanın

İnstagramda bir isim oluşturmak ve tanınmak istiyorsanız özgün ve değişime açık olmanızı daha önceden anlatmıştık. Bu konunun önemini bu konuyla fenomen olmanın alakasına değineceğiz.

Hiç bir instagram fenomeni onu takip eden insanlarla bir bağ kurmadan yükselemez. Yani sadece para kazanma amacı gütmek tamamen maddi değerleri ön planda tutmak en yüksekte olsanız bile zamanla sizi en geriye çekecektir. Bu yüzden her zaman hedef kitleye uygun hareket etmeniz gerekecek. Onların sevdiği şeyleri yaparak, onlara değer verdiğinizi göstermeniz sizi çok daha yükseğe çıkaracaktır. Hedef kitlenizin isteklerini yapabilmeniz için onları çok iyi tanımanız gerekecek tabi ki binlerce insanın karakterini bilmeniz mümkün değil fakat; anlamanız mümkün. Paylaştığınız bir gönderinin beğeni oranı bile size hedef kitleniz hakkına ipucu verecektir.

Yaşça büyük insanlar sosyal medya fenomenliğine çok karşı olsa da yeni nesil ve özellikle Z kuşağı için fenomenlik bir çok sanatçının yaptığı işten daha önemli görülüyor. Evet onları bu düşüncelerinden dolayı eleştirebilir, yanlış yaptıklarını düşünebiliriz fakat daha öncede dediğimiz gibi çağa ayak uydurmak zorundayız. İlk yapmanız gerekenlerden biri hedef kitlenizin ne istediğini anlamak olmalı. Sizi takip edenler sizin en çok hangi özelliğinizi merak ediyorlarsa sizde onlara onu vermelisiniz. Örneğin doğada resim çeken biri olarak fenomen olduysanız; herkes sizin her sabah yataktaki instagram hikayenizi görmek istemez. Bazı durumlarda bu tür paylaşımlar normal karşılanabilir fakat sizi takip edenler sizden görmeye alıştıkları şeyi ve o şeyin daha gelişmiş hallerini görmek isterler. İşte bu yüzden hedef kitle çok önemlidir. Sizden bekleneni veremez yada vermezseniz kitleniz zamanla yok olacaktır. Fakat her geçen gün üzerine koyarak devam ederseniz çok daha iyi yerlere gelebilirsiniz.

Fotoğraf Becerilerinizi Geliştirin

Evet instagram sadece fotoğraf paylaşmak için kullanılmamalı fakat; bu uygulamanın temelinde iyi fotoğraflar var. Sizlerde geniş kitlelere sahip olmak istiyorsanız bu yönünüzü geliştirmeniz gerekiyor. Yazımızın başında da dediğimiz gibi herkes sizin her gün basit öz çekimlerinizi görmek istemeyebilir. Bu yüzden fotoğraf çekme ve poz verme anlamında uzmanlaşmanız gerekiyor.Eğer bir kitleye hitap ediyorsanız fotoğraf çekmek bir eğlence değil iş haline gelir. Takipçiler sizden çok iyi fotoğrafar görmek ister ve her defasında farklı pozlarda farklı yerlerde çekilmiş iyi ışık almış fotoğraflarınıza bakarlar.

İnstagram için iyi fotoğraflara sahip olmak istiyorsanız iyide bir fotoğraf makinesine sahip olmanız gerekiyor. Fotoğraf makinesi dilediğiniz yerde dilediğiniz şekilde fotoğraflar çekmenize yarayacaktır. Günün sonunda en beğendiklerinizi takipçelirinizle paylaşarak onların tepkisini ölçersiniz. Beğenilirse kendinizi daha da geliştirip çok daha iyilerini sunarsınız. Fakat beğenilmeyen fotoğrafları ısrarla paylaşıp beğenmelerini beklemek çok büyük bir yanlıştır.

İnstagramda Fenomen Olmanın Yolları Nelerdir? Son Olarak Asla Pes Etmeyin

Neredeyse her işin zorluğu vardır. İnstagram fenomenliği de bu zor işlerden biridir. Eğer zorluklarla baş edemeyecek biriyseniz bu işe hiç kalkışmayın. Hatta hiç bir işe kalkışmayın. Gerçekten başarabileceğinize inandığınız bir an gelir ve tamda o anda başlayın. Şunu düşünün dünya üzerinde 1 milyona yakın fenomen var ve çoğunun sizden bir fazlası yok. Neden sizde onlar gibi fenomen olmayasanız ki. Sadece inanın ve başlayın.

Asla Pes Etme
Asla Pes Etme

 

Bir önceki yazımız olan Ekşi Sözlük Nasıl Bir Site? başlıklı makalemizde Ekşi Sözlük Kime Ait?, Ekşi Sözlük Nasıl Bir Site? ve Ekşi Sözlük Sedat Kapanoğlu kimdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu