Banka - KrediSektörel

İnternet Bankacılığı Güvenliği İçin Yapılması Gerekenler

Merhaba arkadaşlar, bildiğiniz gibi son dönemlerde internet bankacılığı dolandırıcıları oldukça artmaktadır. Bu durumla baş etmek internet bankacılığı kullanıcılarının elinde. Peki internet bankacılığı güvenliği için yapılması gerekenler nelerdir bunları bir inceleyelim.

İnternet Bankacılığı Güvenliği İçin Yapılması Gerekenler

Merhaba arkadaşlar, bildiğiniz gibi son dönemlerde internet bankacılığı dolandırıcıları oldukça artmaktadır. Bu durumla baş etmek internet bankacılığı kullanıcılarının elinde. Peki internet bankacılığı güvenliği için yapılması gerekenler nelerdir bunları bir inceleyelim.

İnternet bankacılığı güvenliği için antivirüs programı kullanın

Arkadaşlar eğer bilgisayarınızda internet bankacılığı yada bunun gibi önemli sistemler kullanıyorsanız iyi bir antivirüs programı olmazsa olmazınız olmalıdır. Antivirüs programı ile bilgisayarınıza indirdiğiniz dosyaların ve yüklediğiniz programların temiz olup olmadığınızı kontrol eder virüslü dosya mağduru olma ihtimalinizi düşürürsünüz. Aksi takdirde logger içeren  bir dosya indirdiğiniz zaman bilgisayardan girdiğiniz bütün bilgiler ve bütün dosyalarınız kötü niyetli hackerler tarafından ele geçirilebilir. Bunun yanında kullandığınız internet bankacılığı hesabınızı da riske atmış olursunuz. Eğer antivirüs kullanıyorsanız ve antivirüs varken zararlı bir dosya indirmeye kalktığınız zaman antivirüs uygulaması hemen devreye girerek tehlike altında olduğunuzu size bildirir ve dosya inmeden silme imkanınız olur. Bunun yanında internette gezindiğiniz zaman virüs içeren web sayfalarında karşınıza çıkabilmektedir. Antivirüs yazılımları aynı zamanda sizleri böyle zararlı web sayfalarından da korur ve hesaplarınızı riske atmamış olursunuz. İşte bu sebepleri göz önüne aldığımız zaman özellikle internet  bankacılığı hesabımızı koruyabilmek için olmazsa olmazlarımızın başında bir antivirüs programı olmalıdır.

İnternet bankacılığı güvenliği için önemli bir durumda güvenlik duvarınızın her zaman açık olmasıdır.

Güvenlik duvarının antivirüsten farkı sizin bağlı bulunduğunuz ağdaki diğer kullanıcılardan korunmanızdır. Güvenlik duvarınızın kapalı olması durumunda bağlı bulunduğunuz ağı kullanan başka kullanıcılar sizin bilgisayarınız üzerinden işlemler yapabilmektedir. Ve bu şekilde bir tehlikeyle karşı karşıya kaldığınız zaman herşey sizin bilgisayarınızdan yapmış gibi görünür ve mağduriyetinizin giderilmesi çok zor olur.

E Posta adresinizi sürekli olarak güvende tutmaya ve kontrol etmeye özen gösterin.

Son dönemlerde e posta adreslerine sık sık sahte kampanya mailleri gelmektedir. Bu mailler virüsler içerebilir. E postanıza gelen kampanya maillerini ilgili kurumun veya kuruluşun web sayfasını Google üzerinden kontrol ederek doğruluğunu yetid edin. Gelen mailllerde mailin geldiği adresi kontrol edin ve güvenmediğiniz linklere tıklamayıp güvenmediğiniz dosyaları sakın indirmeyin.

Mobil imza kullanımını aktifleştirin.

İnternet bankacılığının en yoğun kullanım alanı aslında mobildir. Mobilden internet bankacılığı bilgisayara göre çok daha yoğun kullanılmaktadır. Eğer internet bankacılığını mobilden kullanıyorsanız mobil şifre ve mobil imzanızı kesinlikle aktifleştirin.

Facebookdaki banka reklamlarından kesinlikle uzak durun.

Son dönemlerde internet bankacılığı dolandırıcıları facebookda sahte sitelerle reklamlar yayınlayarak kullanıcıların hesaplarını çalmaktadırlar. Facebookda bir internet bankacılığı reklamı gördünüzmü bilinki dolandırıcıdır. Bir banka asla sosyal medyada internet bankacılığı sayfasının reklamını vermez.

 

Bunların dışında arkadaşlar bilmediğiniz sitelerden bilmediğiniz dosyaları indirmemeye dikkat ediniz. Googledan online virüs tarayıcılarla indiridğiniz dosyaları tarayınız virüslü olmadığına kanaat getirip daha sonra açınız. Hack ile ilgili sitelerden uzak durunuz genelde bu site sahipleri avcılar olmaktadırlar. Av peşinde koşan amatörleri avlamakla meşguldürler. Bilgisayardan internet bankacılığına giriş yaptığınız zaman mümkün oldukça ekran klavyesini ve sanal klavyeyi kullanınız.

Bir önceki yazımız olan Döviz Hesabı Nedir başlıklı makalemizde Döviz Hesabı, Döviz Hesabı Nasıl Açılır ve Döviz Hesabı Ne Demek hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat
Araç çubuğuna atla