Sağlık

İşkembenin Faydaları ve Vücuda Etkileri

İşkembenin Faydaları ve Vücuda Etkileri Nelerdir?

İşkembenin Faydaları ve Vücuda Etkileri

İşkembe ülkemizde elit kesimlerde pek yenmeyen aslında tadı enfes olan bir tür sakatat çeşididir. Özellikle işkembe çorbası, mumbar dolması, şırdan, kokoreç gibi işkembeye bağlı ürünler hem lezzetli hemde oldukça faydalıdır. Bu gibi ürünleri iyi temizleyip yedikten sonra en sevdiğiniz yemek listesinde ilk 5’e girebilecek lezzettedir. İşkembenin Faydaları ve Vücuda Etkileri de oldukça fazladır. Özellikle işkembe çorbası bağışıklık sistemine doğrudan olumlu etkide bulunan bir üründür. Bu ürünler genelde kış aylarında tüketilir ve vazgeçilmeziniz olur.

Selenyum Kaynağı

Her 90 gramlık işkembe porsiyonunda 10 mikrogram selenyum vardır. Bir insanın günlük ihtiyacının yüzde 14’ünü karşılar. Selenyum, serbest radikal adı verilen zararlı bileşiklerden hücre hasarını sınırlamak için bir antioksidan görevi gören temel bir mineraldir. Ayrıca bağışıklık fonksiyonu, tiroid fonksiyonu ve DNA oluşumunda yardımcı olur. Et, tavuk, deniz ürünleri, yumurta, fıstık ve kahverengi pirinç, selenyumun diğer iyi kaynaklarıdır.

Temel Beslenme Değerleri

90 gramlık pişirilmiş işkembenin porsiyonu, 1.2 gram doymuş yağ dahil 80 kalori, 10 gram protein, 1.7 gram karbonhidrat ve 3.4 gram yağ bulunmaktadır. İşkembedeki yağ oranı bir insanan günlük alması gereken yağ oranının sadece yüzde 6′ sıdır. Bu da işkence göreceli olarak düşük yağ seviyeli bir besin yapar. Ancak kolestrolü yüksektir. Bunun için işkembe yediğinizde gün içinde kolestrolü yüksek başka yiyecek yemeyin.

B-12 Vitamini

Hayvansal ürünlerde yalnızca doğal olarak önemli miktarda bulunan B-12 Vitamini, vücudunuzda oksijen taşıyan DNA ve kırmızı kan hücrelerinin oluşması için önemlidir. Linus Pauling Enstitüsü’ne göre diyetinizden yeterince B-12 vitamini almak homosistein seviyenizi ve dolayısıyla kalp hastalığı riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. İşkembe porsiyonlarının her biri 0,6 mikrogram B-12 vitamini var. Ayrıca B-12 vitaminini zenginleştirilmiş kahvaltı gevrekleri, deniz ürünleri, tavuk, hindi ve sığır etinden alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İçinde Gizli Şeker Olan Yiyecekler başlıklı makalemizde Gizli Şeker Taşıyan Yiyecekler, İçinde Gizli Şeker Olan Yiyecekler ve Şekerli Yiyecekler hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu