Araç çubuğuna atla
KültürTarih

İskenderiye Kütüphanesinin Özellikleri ve Bilinmeyenleri

İskenderiye Kütüphanesinin Özellikleri ve Bilinmeyenleri İskenderiye Kütüphanesi Hakkında Bilmediğiniz Her Şeyi Yazımızda Bulabilirsiniz.

İskenderiye Kütüphanesinin Özellikleri ve Bilinmeyenleri

İskenderiye Kütüphanesinin Özellikleri ve Bilinmeyenleri İskenderiye Kütüphanesi, Büyük İskender’in ölümü üzerine onun komutanlarından olan Ptolemaios’un, Mısır’ın İskenderiye şehrinde yaptırdığı büyük kütüphanedir. Ptolemaios, İskenderiye’yi başkent yaptıktan sonra hemen imar işlerine başlamış, saray civarında güzel bir yer seçerek buraya bir müze ve ona bağlı bir kütüphane yaptırmıştır.

Ptolemaios, müzede, o devirde bilinen bütün ülkelerdeki hayvan ve bitkilerin bir örneğini toplatarak geniş bir araştırma ortamı hazırladı. Bunun yanında müzeye, botanik bahçesi ve bir rasathane de dahil inşa edildi. Oluşturulan yapı kapsamına aldığı, fizik, kimya, tıp, astronomi, matematik, felsefe, edebiyat ve fizyoloji bilgileri için evler ve otopsi yoluyla insan vücudunun incelenmesi için bir anatomi salonu kurdu. Burası bir kütüphaneden çok araştırma merkezi halini almıştı.

Müzenin en önemli bölümü kütüphanesidir. Kütüphanede, papirüs üzerine yazılı 650-750 bin kitap bulunuyordu. Kütüphane müdürü, bulduğu her yazılı eseri alma yetkisine sahipti. Mısır’a giren her kitabın önce bu kütüphaneye götürülmesi zorunluluğu vardı.Burada gelen kitabın bir nüshası çıkarılıp sahibine verilir, kitabın aslı ise kütüphanede tutulurdu. Öte yandan, başka ülkelerde buldukları kitapları satın alıp getirmesi için özel memurlar bile görevlendirilmişti. Bu sayede, o zamana kadar birçok bilime ait dağınık halde ve kaybolabilecek durumda olan eserler güvenilir bir yerde bir araya getirilmişti.

İskenderiye Kütüphanesinin Yıkılışı

Günümüzde kütüphanenin varlığı ile ilgili farklı tartışmalar olduğu gibi nasıl yok olduğu da merak konusudur. Bu konuda pek çok düşünce mevcuttur. Kütüphanenin varlığını 4. yüzyıla kadar sürdürdüğü biliniyor. Genel kanı bu kütüphanenin, antik Pagan tapınakları ve yapıların imhası sırasında Hristiyanlar tarafından yakıldığı düşünülmektedir.

 

İskenderiye Kütüphanesinin Özellikleri ve Bilinmeyenleri

Mısır hükümeti bu eski kütüphaneyi yeniden oluşturmak için UNESCO’nun desteğiyle hare kete geçmiş, milyon dolarlara mal olan bu proje 2002 yılında bitirmiştir. Yeni İskenderiye Kütüphanesi dönemin Yunanistan Cumhurbaşkanı Costas Stefanopoulos, Fransa Cumhurbaşkanı Frcınçois Mitterrand ve dünyanın önde gelen pek çok liderinin de yer aldığı bir törenle açılmıştır. Teras biçiminde tasarlanmış olan yeni kütüphane aynı anda 3.500 kişinin araştırma yapa-bileceği bir kapasiteye sahiptir. Kütüphane hazırlanırken 10 milyon kitap alabilecek bir düzenleme yapılmıştır. Fakat şuan 700 bin kitap ve el yazması mevcuttur.

Bir önceki yazımız olan Piri Reis Dünya Haritasını Nasıl Çizdi? başlıklı makalemizde Piri Reis, Piri Reis Dünya Haritasını Nasıl Çizdi ve Piri Reis'in Dünya Haritası hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu