Araç çubuğuna atla
GenelYemek

Istakoz Nasıl Yenir?

Istakoz Nasıl Yenir? Istakoz Nasıl Pişer?

Istakoz Nasıl Yenir?

Istakoz Nasıl Yenir? Yenilecek büyüklüğe ortalama 6 yılda gelen ıstakoz kabuklu deniz mahsulleri arasında en lezzetli olanlardan biridir. Çamurlu sularda, tatlı sularda, denizlerde, yosunlu kayalıklarda bulunabilen ıstakoz ülkemizde son zamanlarda sıkça tüketilir. Istakoz dış kabuklarından dolayı yemesi zor ve zahmetli bir yiyecektir. Dişi olan Istakozlar lezzetinden dolayı erkek ıstakoza nazaran daha çok tercih edilir.

Istakoz Nasıl Pişer?

Haşlanmakta olan suya atılan ıstakozun piştiği sırada çıkardığı ses kabuk içindeki havanın dışarı çıkmasıyla oluşan bir sestir. Istakoz tuzlu suda haşlandığı takdirde daha lezzetli bir hale gelir. Musluk suyu yerine temiz deniz suyunda haşlanırsa mükemmel bir tadı olur.
Büyük bir ıstakozun haşlanma süresi ile küçük ıstakozun farklıdır. 500 gram bir ıstakoz ortalama 10-12 dakika, 750 gram ıstakoz 15-17 dakika, 1 kilogram 20-22 dakika, 2 kilogram ıstakoz 30 dakika kaynatılmalıdır. 1 kilogramlık bir ıstakoz için tencereye 4 adet orta boy soğan 1 demet maydanoz 1 tatlı kaşığı tuz atılmalıdır. Istakoz sofraya genelde ana yemek olarak değil çorba sonrası ara sıcak olarak servis edilir.

Istakoz Nasıl Yenir?

Tüm halde servis edilen ıstakozu yemek ilk defa yiyen biri için bir hayli zor olacaktır. Istakozun kollarındaki ve kıskaçlarının içindeki eti yerken etrafa dökme, sıçratma ihtimali çok yüksektir bu yüzden ıstakoz yerken mutlaka bir mendil kullanarak kıyafetinizi koruyun.
Servis yapılırken geniş ve düz bir tabağa başını, hemen yanına kıskaçlarını, etlerini karın kabuğuna, bacaklarını olmaları gereken yerlere yerleştirin. Yardımcı aparat olarak ıstakoz kıracağı, mutfak makası, balık bıçağı ve küçük bir kaşıkta servis tabağının yanında bulundurmalısınız.
Istakoz kıracağı kullanarak kıskaçlarını çevirin ve gövdeden ayırın. Mutfak makası ile göğüs ve karın kısmı başa kadar olan bölgeyi kesin. Gövdesini çevirerek kuyruk kısmından kopartın. Çatal kullanarak kuyruktaki etleri çıkarın. Sonra sırtını gövdesinden ayrın. Kollardaki etleri üfleme yolu ile dışarı çıkartarak yiyin. Küçük bir kaşıkla kafanın içindeki etleri sıyırın.
Eğer ıstakoz dilimlenmiş halde masaya servis edilmişse balık çatalı kullanarak yiyin.
Istakozun yenmeyen kısımları ve kabukları çorbalara tat verme amacı ile kullanılır.

 

Bir önceki yazımız olan Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız Belirtiler başlıklı makalemizde Evcil Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız 5 Ölüm Belirtisi, Evcil Köpekler Neden Ölürler Köpekler Neden Ölür ve Köpekler Neden Ölür hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu