Araç çubuğuna atla
Sağlık

Kadınların Mutlaka Alması Gereken Takviyeler

Kadınların Mutlaka Alması Gereken Takviyeler ve Vitaminler Nelerdir?

Kadınların Mutlaka Alması Gereken Takviyeler

Sağlıklı ve dengeli bir hayat yaşamak her insan için önemli bir durumdur. Doğru ve sağlıklı yaşam tarzı herkesin hayatına rahatlıkla uygulayabileceği kolaylıkta değildir. Özellikle kadınların sağlıklı yaşamak için bir çok nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenler kadın sağlığını ve geleceğini pozitif yönde etkileyebilecek nedenlerdendir. Gün içerisinde Kadınların Mutlaka Alması Gereken Takviyeler bulunmaktadır. Bu takviyeler düzenli olarak kullanıldığında kadın sağlığı bir dengeye oturur ve bu denge ilerleyen yaşlarda dahi devam eder.

Kadınların Mutlaka Alması Gereken Takviyeler ve Vitaminler

B Vitaminleri

Toplamda, sekiz farklı B vitamini türü vardır ve bunların hepsi enerji üretimi için zorunlu olmasına rağmen, her biri de sistemlerimizde çok farklı fakat önemli fonksiyonlara hizmet eder. B vitaminleri ne yazık ki vücut tarafından depolanamaz ve bu nedenle düzenli olarak tüketmeleri gerekir. B6 ve B12 vitaminleri , kalp hastalığına katkıda bulunan bir faktör olan homosisteinin kontrolden çıkmasını önleyerek kalp komplikasyonlarını azaltma ihtimalini azalttığı için kadınlar için özel öneme sahiptir . Biotin ve niasin ise saçınızı ve cildinizi sağlıklı tutmak için gerekli vitaminlerdir.

Kalsiyum

Kalsiyum, insan vücudunun diyetle geçirmesi gereken temel besinlerden biridir ve özellikle kadınların kalsiyuma ihtiyacı vardır. Genel olarak kadınlar, osteoporoz ve diğer kemik hastalıklarının gelişimine erkeklerden daha yatkındır. Bu nedenle kalsiyum takviyelerinin her yaştan kadınlar için, özellikle de otuzlu yaşlarından itibaren bir zorunluluktur. Sizler yinede yeteri miktarda su içmeye önem verin. Aksi takdirde böbrek taşı oluşma riski çok yüksektir.

Çinko

Çinko genellikle vejeteryan veya vegan olmadıkça kadınlarda eksik değildir. Bu aynı zamanda, kesinlikle et ve süt içermeyen bir diyet yiyen erkekler için de geçerlidir, ancak hamile ve emziren kadınlar için, özellikle embriyonun yeterli gelişimi için artan günlük çinko tüketimi gereklidir . Hem vejeteryanlar hem vejetaryenler, hekimiyle konuştuktan sonra açığı uygun miktarda çinko takviyesi ile tamamladıklarından emin olmalıdırlar.

Demir

Demir, kalsiyumun yanı sıra, kadınların normal şartlar altında erkeklerden daha fazla miktarda ihtiyaç duydukları diğer bir temel besin maddesidir. Tahmin edebileceğiniz gibi, bunun, menstrüel sikluslar sırasında kadınların genel olarak erkeklerden çok daha fazla kan kaybetmeleriyle ilgisi var. Adet akışı sırasında yoğun akış gibi kronik komplikasyonlar yaşıyorsanız, günlük diyetinize fazladan demir almayı düşünmelisiniz. Kadınlar için farkında olmadan bile anemik olmaları oldukça yaygındır, bu yüzden eksik kalmadan önce demir takviyesi almanın genellikle gerekli olmasının bir nedeni dahadır.

Omega-3

Balık yağı, yani omega-3 yağları, dünyanın en sağlıklı yağlarıdır ve bu yağdan elde edilen yağ, sadece kadınlar için değil, herkes için birçok fayda sağlar.

  • Çok fazla kardiyovasküler sağlığı iyileştirir ve aktif olarak trigliseritleri azaltır
  • Yağlar vücuttaki iltihaplanmayı azaltır ve eklem ağrıları çekenlere rahatlama sağlar
  • Esansiyel yağların, hamile kadınlar tarafından tüketildiğinde genel olarak ve embriyolarda bilişsel işlevleri geliştirdiği bilinmektedir.
  • Omega 3 yağları depresyon, endişe ve hatta Alzheimer’a karşı yardımcı olabilir
  • Tip-1 diyabet, ülseratif kolit, Crohn hastalığı, sedef hastalığı, multipl skleroz gibi otoimmün rahatsızlıklarının bir çok etkisini azaltabilecek güçtedir.

Bir önceki yazımız olan Elma Sirkesinin Vücutta Meydana Getirdiği Değişiklikler başlıklı makalemizde Elma Sirkesi İçilir Mi?, Elma Sirkesi Ne İşe Yarar? ve Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu