Sağlık

Kadınların Tüketmesi Gereken Vitaminler

Kadınların Mutlaka Tüketmesi Gereken Vitaminler Nelerdir?

Kadınların Tüketmesi Gereken Vitaminler

Bir çok bilim adamının yaptığı araştırmaların neticesine göre erkeklerin vücudunda en çok eksik olan vitaminler belirlendi. Bu vitaminler erkeklerde kadınlara oranla daha az oluyor ve erkekleri ilerleyen yaşlarda sağlık sorunları ile karşı karşıya bırakabiliyor. Bu makalemizde Kadınların Tüketmesi Gereken Vitaminler hakkında detaylı bir araştırma yaptık. Bu vitamin eksikliklerini giderip gidermemek size bağlı.

Kadınların Tüketmesi Gereken Vitaminler

Kadınların Mutlaka Tüketmesi Gereken Vitaminler Nelerdir?

B6 Vitamini

Piridoksin olarak da bilinir B6 vitamini, sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gerekli olan temel bir vitamindir. Bu özel vitamin aynı zamanda depresyon, kalp hastalığı ve hafıza kaybını azaltmaya yardımcı olur, vücudun hormon ve beyin kimyasallarını üretmeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra B6 vitamini kan şekerini düzenlemektedir. B6 vitamini almak için, bazı tahıllar, avokado, muz, et, fasulye, balık, yulaf ezmesi, fındık, tohumlar ve kuru meyveler yiyin.

A Vitamini

A vitamini antioksidan özellikler içerir. İskelet ve kemikleri, dişleri, yumuşak doku, cilt ve mukoza zarlarını en aza indirmek için her yaştan kadının A vitaminine ihtiyaçı vardır. A vitamini ayrıca, kronik hastalık riskini azaltır, yaşlanma sürecini yavaşlatır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. A vitamini açısından zengin olan gıdalar havuç, kavun, kabak, kayısı, domates, karpuz, guava, brokoli, lahana, papaya, şeftali, kırmızı biber, ıspanak, yumurta,
karaciğer, süt ve güçlendirilmiş tahıllardır.

C Vitamini

Bağışıklık güçlendirici olarak bilinen, C vitamininin kadınlar için pek çok sağlık faydası vardır. Doku büyümesine yardımcı olur, kanser, kalp hastalığı ve doku hasarının bazı türlerinin riskini azaltır. Ayrıca kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda önemli bir rol oynar. C vitamini yönünden zengin besinler; Brokoli, greyfurt, kivi, portakal, biber, patates, çilek, domates filizidir.

D Vitamini

D vitamini kemikler güçlenmesi için önemli rol oynayan kalsiyum emilimini sağlamaktadır. D vitamini, multipl skleroz, romatoid artrit ve kanser türlerinin riskini azaltır. Açık tenli insanların günde 10-15 dakika güneş ışığını maruz kalması, günlük D vitamini ihtiyacını karşılar. Buna ek olarak, yağlı balık, güçlendirilmiş süt, karaciğer ve yumurta da D vitamini açısından zengin yiyeceklerdir.

E Vitamini

E vitamini hücre hasarıyla mücadele eder ve vücudunuzdaki yaşa bağlı değişiklikleri yavaşlatır. Anti-aging özellikleri içerir. Bu vitamin ayrıca kalp hastalığı, katarakt, hafıza kaybı ve bazı kanser türlerini önlemeye yardımcı olur. E vitamini cilt ve saç derisine çok iyi gelen bir vitamin olarak bilinmektedir. E vitamini açısından zengin olan gıdalar; buğday tohumu, fındık, badem, ıspanak, margarin, mısır yağı, morina karaciğeri yağı, fıstık ezmesi, aspir yağı ve ayçiçeği tohumudur.

K Vitamini

K vitamini, normal kan pıhtılaşmasını sağlar ve çeşitli kalp hastalıkları riskini azaltır. Kemiklerin güçlü olmasına yardımcı olur. Bu özel vitamin aynı zamanda bağışıklık sistemi ve enerji için de gereklidir. K vitamini en iyi gıda kaynaklarından bazıları; tam tahıllı gıda ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, soya yağı ve balık yağıdır. Her gün beş porsiyon meyve ve sebze yemeniz yeterli gelecektir.

Vitamin B12

Her kadının alması gereken bir diğer önemli vitamin B12 dir. Metabolizmada normal hücre bölünmesi ve protein sentezi için önemlidir. B12 kalp hastalığı, hafıza kaybı ve anemiyi önlemeye yardımcı olur. B12 açısından zengin gıdalar; peynir, yumurta, balık, et, süt, yoğurt ve güçlendirilmiş kahvaltılık tahıllardır.

Vitamin B7

Biotin olarak bilinen B7, A vitamini yağ asitlerinin hücre büyümesi ve sentezi için gereklidir. Bu vitamin ter bezlerini, saç ve cildi sağlıklı tutar. Saçların uzamasını ve tırnakların kırılmalarını önler. Ayrıca, B7 vitamini kemik büyümesi ve kemik iliği için gerekli kolesterol seviyelerini korumaya yardımcı olduğunu. B7 vitamini için yiyeceğiniz besinler, balık, tatlı patates, badem, havuç, muz, kavun, sarı meyveler, yeşil yapraklı sebzeler, mercimek, kahverengi pirinç, biber, yumurta sarısı, soya fasulyesi, yulaf ezmesi, süt, peynir, yoğurttur

B2 vitamini

Riboflavin olarak bilinen B2 vitamini sağlıklı normal büyüme ve metabolizma için çok önemlidir. B 12 enerji artırmak, karıncalanma ve uyuşma, anksiyete, stres ve yorgunluğu azaltırken, bağışıklık sistemini güçlendirir. B2 vitamini açısından zengin gıdalar, sakatatlar, peynir, süt, yoğurt, yapraklı sebzeler, maya, yumurta, tahıllar, kepekli tahıllar, soya fasulyesi, badem, fındık ve mantardır.

Vitamin B9

Kalp hastalığı, yüksek tansiyon, Alzheimer, depresyon, kanser ve hafıza kaybını önlemeye yardımcı olur aynı zamanda folik asit olarak da bilinen Vitamin B9, her kadın için önemlidir. Beyin sağlığını korur, hücresel işleyişi geliştirir ve doğurganlığı artırır. Gebelik sırasında bebeğin gelişimi için de çok önemlidir. B9 vitamini açısından zengin besinler; koyu yeşil yapraklı sebzeler, portakal suyu, kuşkonmaz, kavun, çilek, güçlendirilmiş tahıllar, baklagiller, fasulye, maya ve yumurtadır.

Bir önceki yazımız olan Erkeklerin Tüketmesi Gereken Vitaminler başlıklı makalemizde En Gerekli Vitaminler Nelerdir?, Erkeklerin Mutlaka Tüketmesi Gereken Vitaminler Nelerdir? ve Erkeklerin Tüketmesi Gereken Vitaminler hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu