SağlıkYemek

Kahvaltıda Tüketilmemesi Gereken Besinler

Kahvaltı Yaparken Yememeniz Gerekenler Nelerdir?

Kahvaltıda Tüketilmemesi Gereken Besinler

Kahvaltı bildiğiniz gibi günün en önemli menülerinin başında gelmektedir. Besleyici ve doyurucu ürünler tüketmemiz gereken bu öğünde bazı hatalar yapıyoruz. Bu hatalar maalesef ki kahvaltını yararını ortadan kaldırıyor. Kahvaltıda Tüketilmemesi Gereken Besinler insan sağlığını hem olumsuz yönde etkiler hemde kahvaltının tüm besleyici özelliğini ortadan kaldırır. Bu besinler ve gıdalar nelerdir? hep birlikte bakalım.

Kahvaltı Yaparken Yememeniz Gerekenler Nelerdir?

Beyaz Ekmek

Beyaz ekmek kahvaltıda olabilecek en kötü besinlerden biridir. Beyaz ekmek hızla sindirim sırasında emilir, rafine tahıllar gibi yüksek glisemik indeksi (GI) sahiptir. Bu kan şekeri ve insülin düzeyinin hızlı bir şekilde yükselmesine neden olur. Yüksek GI gıdalar kilo alımı, Tip 2 diyabet ve kalp hastalığı riskini artırır. Ayrıca, beyaz ekmeğin lif içeriği düşük olduğu için genellikle öğle olmadan kendinizi yine aç hissedeceksiniz. Bu ekmeklerde temel besin düşüktür ve hatta sağlık üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Daha sağlıklı bir alternatif için kepekli, tam yulaf veya tam çavdar gibi tahıllardan yapılan ekmekleri tercih edin.

Meyve Suyu

Meyve suyu başka lifli kahvaltı öğesidir. Sorun hazır meyve sularıdır. Bunların içinde şeker ve koruyucu maddeler bulunuyor. Ayrıca işlenmiş meyve sularında sağlıklı lif, enzimler, mineraller, antioksidanlar ve vitaminler çok düşüktür. Sağlıklı bir kahvaltı menüsü için meyve suyu yerine meyvenin kendisini yiyin. Bütün meyve gerekli tüm vitamin, mineral ve lifi vücudunuza sağlayacaktır.

Şekerli Tahıllar

Tahıllar, ideal kahvaltılık olarak kabul edilir, ama en iyi olanlarını seçmek gerekir. Ancak tahılları seçerken kesinlikle şekerli olanları seçmeyin. Bu tahıllarda şeker ve yapay tatlandırıcılar vardır. Bu tahıllar obezite riskini artırır, şeker yağ ve kaloriye dönüşür. Kahvaltılık olarak gevrekleri ve kepekli tahılları seçin. Ayrıca, tam tahıllı tahıllarda bulunan vitaminler, antioksidanlar ve mineraller obezite gibi sorunlara, sindirim sorunlarına, kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlayabilir.

Hamur Ürünleri

Birçok kişi kahvaltı için hamurlu yiyecekleri tüketiyor. Oysa bunlar kahvaltı için kötü seçimlerdir. Bu kızarmış hamur işleri, şeker, beyaz un ve trans yağ doludur. Yüksek şeker içeriği sebebiyle kan şekerini yükseltir ve zamanla önemli ölçüde kilo artışına yol açabilir. özellikle diyabetli kişilerin mümkün olduğu kadar şekerli yiyeceklerden kaçınması gerekir. Pastaneden satın alınan börekler yaklaşık 35 ila 40 oranında trans yağdan meydana gelir. Yapılan araştırmalara göre doymamış trans yağ alımı kardiyovasküler hastalık riski, koroner kalp hastalığı, iskemik inme ve Tip 2 diyabet ile ilişkili olduğunu ortaya çıkmıştır.

Kahve

Birçokları için bir fincan kahve sabah ruh ve beyin fonksiyonlarını artırmak için lezzetli bir yoldur. Ama kahvaltı menüsünde kahveden kaçırmanız gerekir. Kafein kan basıncı ve nabzı arttırmaktadır. Kahvenın içine krema veya şeker de ekliyorsanız aşırı karbonhidrat ve şeker almış olursunuz. Bu hem kilonuz hem de kalp sağlığınız açısından iyi değildir. Kahve içmek yerine her gün bir bardak yeşil çay içmek çok daha faydalıdır.

Bir önceki yazımız olan Diş Hassasiyetlerini Azaltmanın Yolları başlıklı makalemizde Diş Hassasiyeti Nasıl Geçer?, Diş Hassasiyeti Nedir? ve Diş Hassasiyetlerini Azaltmanın Yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu