Faydalı BilgilerGenelSağlık

Kaliforniya Sendromu Nedir?

Kaliforniya Sendromu Nedir? Kaliforniya Sendromu Nasıl Anlaşılır?

Kaliforniya Sendromu Nedir?

Kaliforniya Sendromu Nedir? Amerika Birleşik Devletlerinde bir eyalet olan Kaliforniya son zamanlarda insanlar üzerinde bıraktığı etkiyle anılıyor. Sınırsız tüketim, zevk, eğlence,bencillik, vurdumduymazlık,acımasızlık, düşüncesizlik gibi duyguların ön plana çıktığı Kaliforniya Sendromu kişiyi sorumsuzluğa iten ve her şeyi yapma özgürlüğüne sahipmiş gibi hissettiriyor. Kaliforniya Sendromu Amerikan halkını en çok etkileyen sendrom olarak biliniyor. Amerikan psikologlarına göre hızla artan bu sendrom genç nüfusu fazlasıyla etkiliyor ve gençler arasında bir tüketme yarışı başlıyor.Bu sendroma kapılan her bireylerin ortak noktası mutsuzluk ve zevk alamamak hayatın sunduğu hiç bir şeyden zevk alamayan gençler mutluluğu bulmak için durmadan tüketiyor. Tek amaçları tüketim olan bu kişiler kendilerini evrenin merkezindeymiş gibi görüp kendileri dışındaki herkesin salak olduğunu düşünüyor. Kaliforniya Sendromu bireyi belli bir zaman sonra insani değerlerden özelliklerden tamamen uzaklaşıyor ve bambaşka biri haline geliyor.

Sadece kendisini düşünen, para harcayan, para için her şeyi yapabilen ve asla mutlu olmayan Kaliforniya Sendromuna kapılmış insanlar sorumluluklarından tamamen uzaklaşıyor ve sadece kendisi için yaşıyor. Mutlu olmadığı için ailesinden uzaklaşıyor kendini daha iyi bir iş ve paraya layık gördüğü için işinden ayrılıyor. Asla eleştiri kabul etmeyen bu kişiler kendilerine yöneltilen tüm eleştirileri hakaret gibi  görüp karşısındakine saldırabiliyor ve asla birinin ona akıl vermesini kabullenemiyor. Kaliforniya Sendromuna tutulan erkekler güçlerini ve paralarını kadınlar ise güzelliklerini kaybedince hayatı yaşanmaz görüp intihar ediyor.

Kaliforniya Sendromu Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Bu psikolojik rahatsızlığın bazı belirtileri vardır bu belirtilerin bir kısmı bir çok insan görülebilir fakat bahsettiğimiz Kaliforniya Sendromuna kapılan kişiler belirtilerin tamamını en uç noktada da yaşıyor ve asla geri adım atmıyorlar. Okuduğunuz bazı özellikleri kendinizde görmeniz bu rahatsızlığa kapıldığınız anlamına gelmez.

  • Sürekli eğlenme isteği
  • Bedensel hazlar dışında bir şey düşünmemek
  • Para kazanma hırsı ve kontrolsüz para harcamak
  • Hayatı tüketim için yaşamak
  • Tüketirken ve üretirken kaybettiği paranın acısını tekrar tüketerek unutmaya çalışmak
  • Bencilce düşünmek, hırsızlık yapmak, ben merkezcilik, aşırı hırs…
  • Manevi duyguların yok olması
  • Gerçek sevgiye inanmamak aileyi bir kenara atmak

Bu sendromun tedavisi olarak uzmanların bazı görüşleri var. Kaliforniya Sendromlu kişi toplumsal hayata katılıp insanlarla sohbet etmeli ailesi ile beraber sofraya oturup onlarla hayatın zorluklarını paylaşmalı ve bencilce düşünmemesi.

Kaliforniya Sendromu

Bir önceki yazımız olan Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız Belirtiler başlıklı makalemizde Evcil Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız 5 Ölüm Belirtisi, Evcil Köpekler Neden Ölürler Köpekler Neden Ölür ve Köpekler Neden Ölür hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu