Faydalı BilgilerGenelSağlık

Kalojen Proteini Nedir?

Kalojen Nedir? Kalojen İçeren Gıdalar Nelerdir

Kalojen Proteini Nedir?

Kalojen Proteini Nedir? kalojen proteini her insanda bulunan yaşam desteği sağlayan bir protein çeşididir. Kalojenin görevi iskelet ve kas sistemini dirençli tutmak ve aralarındaki bağı kuvvetlendirmektir. Protein olarak lifli bir yapıya sahip olan kalojen kaslarda bulunan lif yapılarına yardımcı olarak kas yapısını güçlü tutar. Kas yapısını güçlü tutan bu protein çeşidi yaşam kalitesini ve güçten doğan öz güveni sağlar. Kalojeni yediğimiz besinlerden alsak bile insan vücudu bu proteini devamlı olarak üretiyor kalojen insan vücudu ve derisi ile doğrudan alakalıdır. Hepimiz çevremizde ilerleyen yaşına rağmen kırışıklıkları olmayan insanları görmüşüzdür bu insanların vücudu normal insanlara oranla çok daha fazla kalojen üretmektedir. Tam tersi olan durumları da görmüşüzdür zira genç yaşlarda olan birinin vücudunun kırışmaya başladığını görmek o kişinin vücudunun az miktarda kalojen ürettiğinin kanıtıdır.

Kalojen Arttırılır Mı?

Kalojen Proteini Nedir? Kalojen arttırılır mı? bu gibi sorular sıkça sorulan ve araştırılan konular arasındadır. Vücudun kalojen üretimini arttırmak mümkündür fakat bunun bazı zorlukları vardır. Bu zorlukları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Sağlıklı beslenmek
  • Yaşam tarzını değiştirmek
  • Yağ tüketiminden uzak durmak
  • Bol miktarda sebze ve meyve yemek
  • Spor yapmak
  • Yüzmek
  • Bol su içmek (yağ oranını azaltmak için)
  • Kalojenli kremler kullanmak

Kalojen İçeren Gıdalar Kalojen Proteini Nedir?

Kalojen içeren bir çok gıda vardır bu gıdalar sizi hem daha sağlıklı yapacak hemde yaşam kalitenizi yükseltecek gıdalardır. Ispanak, maydanoz, roka, lahana, et, tavuk, sarı ve turuncu meyveler, kırmızı meyveler, kuruyemişler, süt ve süt ürünleri saydığımız gıdaların hepsi düzenli kullanıldığı taktirde insan vücudunda bulunan kalojen miktarına direkt etki eden gıdalardır. Mevsimsel dönemlere göre yetişen meyve ve sebzeleri tüketerek kalojen miktarını arttırabiliriz. Örneğin kış aylarında portakal,limon, mandalina gibi gıdalar kalojen seviyesine etki eder ve kış aylarında rahatlıkla bulunabilir. Bunların yanı sıra yüksek miktarda lif içeren kuş burnu kırmızı meyveler kategorisine girer ve kalojen miktarının artmasına yardımcı olur. Avakado saydığımız gıdalar arasında en en önemli olandır. Avakado mucizevi bir şekilde elastin üreterek vücudun yaşlanmasın geciktirir. Avakado suyunu sıkabilirsiniz ham şekilde yiyebilirsiniz ayrıca artan kabukları ile yüzünüze maske yapabilirsiniz.

Avakado İçinde Bulunan Elastin Nedir?

Kalojen ile beraber hareket eden sistematik bir şekilde insan vücudunun yaşlanmasını önleyen protein çeşitleri hayati önem taşırlar. Bir vücut içerisinde yeterli miktarda elastin ve kalojen bulunursa o vücudun yaşlanma, kırışma oranı çok düşüktür. İskelet sistemini çalıştıran bu iki mucizevi protein kas gelişimi içinde çok önemlidir küçük yaşlardan itibaren devamlı alınması gerekir. Bilindiği üzere insan vücudunda ki hücreler sürekli olarak kendini yeniler ve bu hücreler yenilendikçe daha sağlıklı bir hale geliriz işte burada vücuttaki elastin ve kalojen miktarı çok önemlidir. Kalojen ve elastin miktarı ne kadar çoksa insan vücudundaki hücrelerde o kadar hızlı tazelenir.

Bir önceki yazımız olan Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız Belirtiler başlıklı makalemizde Evcil Köpeğin Ölmek Üzere Olduğunu Anlayacağınız 5 Ölüm Belirtisi, Evcil Köpekler Neden Ölürler Köpekler Neden Ölür ve Köpekler Neden Ölür hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu