İş Fikirleri ve İmkanlarıSektörel

Kanola Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Kanola yetiştiriciliği özellikle İkini Dünya Savaşı ile göçmenler tarafından yurdumuzda tanınan bir bitki olmuştur. Yağ üretiminin ham maddesi olan bitkilerden bir tanesidir kanola bitkisi. Dünya çapında birçok ülkenin önemli tarım ürünlerinden bir tanesidir.

Kanola Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Kanola yetiştiriciliği özellikle İkini Dünya Savaşı ile göçmenler tarafından yurdumuzda tanınan bir bitki olmuştur. Yağ üretiminin ham maddesi olan bitkilerden bir tanesidir kanola bitkisi. Dünya çapında birçok ülkenin önemli tarım ürünlerinden bir tanesidir. İki çeşit olarak karşımıza çıkan kanola bitkisinin hem yazlık hem de kışlık çeşitleri bulunmaktadır. Ülkemizde ise daha çok kışlık çeşitleri üretilmektedir. Bu ürünler -15 dereceye kadar dayanıklıdır ve burada ekim zamanına dikkat etmek gerekmektedir. Kanola yetiştiriciliğinde belli şartların oluşması gerekmektedir.

 

Toprak Seçimi ve Ekimi

Kanola yetiştiriciliği yapmak için topraklar iyi seçilmelidir. Çok fazla toprak seçiciliği olmayan kanola bitkisi Anadolu’da birçok bölgede yetiştirilebilmektedir. Özellikle çok kumlu ve su tutan topraklar dışında diğer toprak türlerinde ekimi yapılabilmektedir.

Ekim yaparken toprak minerallerini korumaya özen gösterilmelidir. Toprak üzerine çıkması uzun süreceği ve küçük tohumlu olduğu için yatağının iyi hazırlanması gerekmektedir. İç bölgelerde buğday hasadından sonra gölge tavına sürülme şeklinde yapılmalıdır. Toprağın yüzeyi tapanla düzeltilmeli va bastırılmalı. Toprak yüzeyi düzgün olmazsa sıkıntı yaşarsınız.

 

İklim Şartları

İklim Şartları
İklim Şartları

Kanola bitkisinde ekim zamanı oldukça önemlidir. Toprak sıcaklığının 10 derece civarında olması gerekir. Kanola yetiştiriciliğinde çimlenme yapılarak üretim yapılmalıdır. Bu yüzden her bölgede genel olarak farklı tarihlerde ekimi yapılmaktadır. Yaz ortalarında ve sonlarına doğru ekim başlamaktadır.

Güneydoğu Anadolu, Ege ve Marmara’da Eylülün üçüncü haftasından itibaren Ekimin ikinci haftasına kadar.

Karadeniz Bölgesinde Eylülün üçüncü haftasından ekimin üçüncü haftasına kadar.

İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesinde Eylülün Son haftasından Ekimin üçüncü haftasına kadar.

 

Gübreleme ve Bakım

Kanola yetiştiriciliğinde gübreleme söz konusudur. Kaliteli ve daha iyi bir verim almak istiyorsanız gübreleme olayına dikkat etmeli, toprak analizi yaptırarak ta gübrelemenin hangi yöntemlerle ne kadar olması gerektiğine karar vermelisiniz.

Yetişme zamanında gür bir bitki olduğu için bakımı çokta zor olmayan bir bitkidir. Gür olduğu için çok fazla yabani otla karşılaşmamaktayız; ancak özellikle ilk yetişme dönemlerinde geç olgunlaşmaya başladığı için yabani otlarla mücadele bu dönemde önemlidir. Bu yüzden ilk başlarda bu duruma dikkat göstermelisiniz. Aksi takdirde verimi %20-30 civarında düşürebilmektedir.

 

Kanola Yetiştiriciliğinde Tohum Bağlama

    Kanola yetiştiriciliğinde çeşidin tozlanmasına bağlı olarak yüksek miktarda bal arılarına ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle çiçeklenme dönemlerinde arı kovanlarını bu bölgelere yakın yerde bulundurmak önemlidir. Bu durum döllenme ve tane tutmayı arttırır. Nisan ve mayıs aylarında çiçeklenen kanolalar arılara bol miktarda çiçek tozu sağlamaktadır.

 

Hasat Dönemi

Hasat Dönemi
Hasat Dönemi

Kanola hava şartlarına bağlı olarak ta çiçeklenemeye başladıktan sonra yaklaşık olarak 40-50 gün arasında hasat durumuna hazır hale gelmektedir. Bölgeye göre değişmekte olan hasat zamanı genel olarak mayıs ve haziran aylarıdır. Kanola yetiştiriciliğinde hasat dönemine dikkat etmek lazım. Kanola tohumu kahverengi bir hal almışsa hasat dönemi gelmiş demektir. Bu dönemde danelerdeki nem oranı %10-14 arasında olmalıdır. Taneler küçük olduğu için biçerdöverin ayarı dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

 

Para Kazanır Mıyım

    Kanola yetiştiriciliğinde para kazanabilirsiniz elbet, daha iyi gelir için şartların uygun olmasına ve özellikle ya ani otlarla mücadele konuşa hassasiyet göstermelisiniz. Dünya çapında büyük bir pazara sahip ve yağ üretiminde kullanıldığı için her zaman alıcısı bulunmaktadır. Ülkemizde de uygun şartlar taşıdığı için üretim imkanı yüksektir. Her ne kadar zahmetli iş olsa da üreticisini güldürebilen bir bitkidir.

 

Kanolanın Faydaları

Kanola yağının faydası ve zararı her zaman uzmanlar tarafından tartışma konusu olmuştur; ancak genel olarak kanola bitkisinin tek başına kullanılmaması düşüncesi hakimdir.

  • Doğmuş yağ oranı düşük bir bitkidir.
  • Kanser, sinir ve kan hastalıklarına karşı faydası var.
  • Omega 3 desteğinde dünyadaki en zengin üründür.

 

Kanolanın Zararları

Faydalı yanlarının yanında zararları da olan bir bitkidir kanola.

  • Kalp hastalıklarına
  • Kansızlık hastalığına
  • Anfizem hastalıklarına
  • Bağırsak problemlerine neden olduğu belirtilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı başlıklı makalemizde Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı, Kredi Notu Nedir ? Ne İşe Yarar? ve Kredi Notunuzun Değerlendirmesi Nasıl Yapılır ? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat
Araç çubuğuna atla