Araç çubuğuna atla
GenelGezi

Kapadokya ve Peri Bacalarına Gidilir Mi?

Kapadokya ve Peri Bacalarına Gidilir Mi? En Eski Yerleşim Yerlerinden Biri Olan Kapadokya'da Görülmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

Kapadokya ve Peri Bacalarına Gidilir Mi?

Kapadokya ve Peri Bacalarına Gidilir Mi? 60 milyon yıl onca Hasan Dağı, Erciyes Dağı ve Gül Dağının püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu Kapadokya en eski yerleşim yerlerinden biridir. Kapadokya’nın dünyaca ünlü peri bacalarının bir kısmına, binlerce yıllık erozyon ve aşınma ile meydana gelen değişim sonucunda doğanın yardımı ile bu şekli almıştır. İzin verildiğinde ve akışı bozulmadığında, bağımsız doğa olaylarının böyle doğaüstü figürler çıkardığını görmek, mükemmel bir duygudur. Kapadokya’daki yapıların en ünlüsü ve en bilineni Deve’ adı verilen peri bacası dır. Bakıldığında şekli itibariyle bir deveye çok fazla benzer.


Uçhisar Kalesi, Kapadokya’nın zirve noktası olarak bilinir. Bölgenin hemen her yerinden görülebilen kale, en büyük ve en güzel peri bacası olarak gösterilmektedir. Kalenin içerisinde bulunan sığınaklara gitmek için, tarihi yolda Uçhisar’daki Kesek Meydanı’na doğru yürürken kaleyi, Şapkalı Kaleyi, Cevizli Peri Bacalarını ve Eski Uçhisar Evlerini seyrederek kale girişine kadar gdiebiliriz.

Deve

Göreme Açık Hava Müzesi

İlk Hristiyanların kiliselerini Göreme Açık Hava Müzesinde görmek mümkündür. Buralardaki İsa Peygamber çizimlerinin gözlerinin silindiğini görebilirsiniz. Sıklıkla insanlar bunu vahşi bir hareket olarak görseler de, İslam dininde peygamberlerin çizilmesi yasak olduğundan, tüm resimleri yok etmek yerine sadece gözlerini silerek dine uygun hareket etmek istemişlerdir. Bazı kiliselerde güzel ve renkli resimler görürken, diğerlerinde basit çizimler ile karşılaşmak, resmin evrimi ile zamanın değişimini gözler önüne sermektedir.

Göreme Açık Hava Müzesi

Ihlara Vadisi

Jeolojik özelliklerinden dolayı keşiş ve rahipler için uygun bir inziva ve ibadet yeri olmuşken, olağanüstü zamanlarda ise gizlenme ve korunma bölgesi olmuştur. Ihlara Vadisindeki kiliselerdeki süslemelerde 6. yüzyılda başlayarak 13. yüzyılın sonuna kadar devam eden sürecin izlerine rastlamak mümkündür. Aynı zamanda burada bulunan birçok kilise bilim insanlarının oldukça ilgisini çekmektedir çünkü kiliselerin yaptıranları tespit edilse de ne zaman yapıldıkları kesin olarak tespit edilememektedir. Bu kiliselerin bazılarında, Hz.İsa’nın annesi Meryem’e müjdelenmesi, doğumundan ölümüne kadar birçok an resimle gösterilmiştir.

Ihlara Vadisi

Kapadokya ve Peri Bacalarına Gidilir Mi?

Kapadokya’nın ziyaretçilerine en büyük sürprizi mükemmel yeraltı şehirleridir. Bunların en ünlüleri ise; Derinkuyu Yeraltı Şehri, Kaymaklı Yeraltı Şehri, Mazı Yeraltı Şehri ve Özkonak Yeraltı şehirleridir. Toprağın işlenmesinin kolay olduğu yerlerde 30 kadar yeraltı şehrinin oluşturulduğu görülmektedir.

Aşırı yumuşak olan kayaçlar bu bölgede yamaçların birçoğunda kaya mezarı, konut ya da güvercinlik gibi amaçlarla kullanılabilen yapıların yapılabilmesine ve insanların kolayca kazımasına imkan sağlamıştır. Anlatılanlara göre bölgede, keşfedilmemiş olanlar ile birlikte tahminen 30’dan fazla yeraltı şehri bulunmakta ve bu şehirler, en uzununun 90 kilometre civarında olduğu düşünülen tünellerle birbirine bağlanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan 2020'nin En Etkileyici Sözleri başlıklı makalemizde 2020'nin En Etkileyici Sözleri, En Etkileyici Sözler ve Etkileyici Sözler hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu