Gezi

Karadeniz Bölgesinin Nefes Aldıran Beş Harika Yeri

Karadeniz bölgesinin gezilip görülecek çok sayıda yeri ve mekanı vardır. Eşsiz güzelliğiyle en az bir defa görülmesi gereken bu yerlerden beşini yazımızda sizlere sunmaya çalışacağız. Ormanların içinde ve deniz kenarında olan bu bölge eşsiz doğal ve yapay güzellikleri sizlere sunuyor.

Karadeniz Bölgesinin Nefes Aldıran Beş Harika Yeri

Karadeniz bölgesinin gezilip görülecek çok sayıda yeri ve mekanı vardır. Eşsiz güzelliğiyle en az bir defa görülmesi gereken bu yerlerden beşini yazımızda sizlere sunmaya çalışacağız. Ormanların içinde ve deniz kenarında olan bu bölge eşsiz doğal ve yapay güzellikleri sizlere sunuyor. Bu sene nereye gideyim diye düşünüyorsanız yazımıza mutlaka göz atın.

 

Uzungöl

Uzungöl
Uzungöl

Trabzon’da bulunan Uzungöl, ismini buradaki gölden almıştır. Dağların ve ormanların arasında bulunan bu göl ve çevresindeki yerleşim mekanları yerli ve yabancı turistleri kendine hayran bırakmaktadır. Temiz hava ve güzel manzarasıyla Karadeniz bölgesinin cazibe merkezleri arasında yer alan Uzungöl, ailenizle beraber gezebileceğiniz ve dinlenme imkanı bulabileceğiniz bir ortamdır. Dilerseniz burada konaklama imkanı da bulabilirsiniz. Burada yılın belli zamanlarında organize edilen festivaller, yamaç paraşütü imkanı, doğa yürüyüşü gibi imkanlar sizleri cezbedecek türdendir.

 

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı
Sümela Manastırı

Yine Trabzon’dan bir yerle Karadeniz Bölgesinin doğal ve yapay güzelliklerini tanımaya devam ediyoruz. Sarp kayalıklar üzerinde kurulan Sümela Manastırı vadiden yaklaşık 300 metre yukarıda kurulmuş bir yapıdır. Manastır Bizans Döneminde inşa edilmiş daha sonra da gerek Bizans döneminde gerekse de Osmanlı Devleti döneminde çeşitli restorasyon işlemleriyle canlandırılmaya çalışılmıştır. Merdivenlerle ulaşılabilen manastıra yerli ve yabancı çok sayıda turist akın etmektedir.

 

Ayder Yaylası

Ayder Yaylası
Ayder Yaylası

Bu sefer Rize kentinde bir bölgeden bahsedeceğiz. Adı üzerinde yayla olan bu mekan kafa dinlemek isteyen ve muhteşem manzaranın tadını çıkarmak isteyen seyahat severlerin Karadeniz Bölgesine gelirken uğraması gereken yerlerden biri olmuştur. Yaylada gerek yerleşim imkanı gerekse de tatil imkanı söz konusudur. Yaz aylarında bile bazen kar ile karşılaşmanın mümkün olduğu Ayder Yaylası, ülkemizin önemli doğal güzellikleri arasında kendine yer edinmiştir.

 

Anzer Yaylası

Anzer Yaylası
Anzer Yaylası

Anzer Balını duymayanınız yoktur. Gerek lezzetiyle gerek sağlığa faydası ile gerekse de fiyatıyla tanınan bu balın yetiştiği bölgedir Anzer Yaylası. Büyük ormanlara ve tepelere sahip olan bu bölgede balın yanında çok fazla sayıda çiçek türü de görsel bir şölen sunmaktadır. Karadeniz’in yüksek dağlarının ve ormanlarının kendini en net gösterdiği alanlardan biridir.

 

Çal Mağarası

Çal Mağarası
Çal Mağarası

Trabzon ili sınırlarında bulunan bu mağaranın en önemli özelliği dünyanın en uzun ikinci mağarası olmasıdır. Mağaranın üzerinde bir kale bulunmaktadır; ayrıca mağaranın içerisinden geçen dere de harika bir görsel şölen sunmaktadır. Bununla beraber Çal Mağarası içesinde çok sayıda sarkıt ve dikitlerde gezinizde sizlere eşlik eden detaylar arasında yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Doğu Anadolu Bölgesinde Gezilecek Beş Muhteşem Yer başlıklı makalemizde Doğu Anadolu Bölgesinde Gezilecek Beş Muhteşem Yer, Doğu Anadolu Bölgesinde Gezilecek Muhteşem Yerler ve Doğu Anadolu Bölgesinde Gezilecek Yer Akdamar Adası hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu