Faydalı BilgilerSağlık

Karanfilin Kullanım Alanları Nelerdir?

Günlük Hayatta Karanfil Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Karanfilin Kullanım Alanları Nelerdir?

Bu makalemizde Karanfilin Kullanım Alanları Nelerdir? sorusunun cevabını vereceğiz. Karanfil; evde, iş yerinde, güzellik ve cilt için kullanılabilen ürünlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Detaylarına hep birlikte bakalım.

Karanfilin Kullanım Alanları Nelerdir? Evde Kullanımı

Hava spreyi yapın
Karanfil yağı spreyi yaparak evinizdeki kokuları kolaylıkla giderebilirsiniz. Bir sprey şişesini su ile doldurun ve suya 5-10 damla karanfil yağı ekleyin ve kullanmadan önce iyice çalkalayın.

Tuvalet ve küf kokusunu yok edin
Tuvalet veya küf kokusunu gidermek için, bir pamuk içerisine birkaç parça karanfil koyun ve bir yere yerleştirin.

Rutubeti giderin
Rutubet için, ½ çay kaşığı karanfil yağı ve 2 bardak su içeren bir karışımı rutubetli alana püskürtün. Çözeltiyi bir dakika bekletip fırçalayın.

Mutfak kokularını giderin
Mutfağınızdaki yemek kokularını bastırmak için, kaynayan suyun içine karanfil atın. Su buharlaştıkça kokular çabucak kaybolacaktır.

Karanfilin Sağlık Alanında Kullanımı

Kan şekerini düzenler
Araştırmalar, tarçın ve karanfilin kan şekeri seviyelerini düzenlediğini ortaya koymaktadır. En iyi sonuç için, günlük beslenmenize ½ çay kaşığı öğütülmüş tarçın ve karanfil ekleyin. İçme suyunuza ya da çayınıza ekleyebilirsiniz.

Serbest radikal nötralize eder
Serbest radikaller, hücresel işleve ve sağlığa etki eden oksidatif hasara neden olur. Antioksidanlar bu hasara karşı korunmaya yardımcı olur. Baharatlar güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Karanfildeki antioksidanlar, normal yaşlanmayı ve optimal bağışıklık fonksiyonunu desteklemeye yardımcı olur.

Diş ağrısını geçirir
Karanfil, ağrının giderilmesi ve bakterilerle savaşmada etkili olduğu için, diş ağrısı ve diş eti hastalığı ve diş eti iltihabı gibi ağız rahatsızlıklarının tedavisinde sıklıkla kullanılır.

Stresi azaltır
Karanfil, stres ve anksiyete ile mücadele için sakinleştirici bir özelliğe sahiptir. Stresi düzenleyen ve ruh halinizi yükselten hormonları uyarırlar. Karanfilden yapılan çayı yudumlamak stresli bir günün ardından rahatlamak için mükemmel bir yoldur.

Kemik korur
Karanfil özleri, kemik yoğunluğunu ve kemik mineral içeriğini korumak için yardımcı olur. Ayrıca osteoporozda kemiklerin gerilme mukavemetini artırmaya da yardımcı olurlar.

Gaz ve şişkinliği giderir
Karanfil yağı, gazı ve şişkinliği azaltmak için kullanılabilir. Gazın mideye verdiği baskıyı azaltır. Ayrıca hıçkırık, kusma ve mide bulantısı için de etkili olabilir.

Tümörün büyümesini önler
Araştırmalar, karanfillerin, özellikle akciğer kanseriyle ilişkili tümörlerin büyümesini büyümesini önleyebileceğini göstermektedir.

Yaşlanma karşıtı
Temiz ve sağlıklı bir cilt için, bir damla karanfil yağı ile ısıtılmış Hindistan cevizi yağını karıştırın ve cildinize sürün. Dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Yıkamadan önce biraz bekletin.

Sivilce
Cildiniz sivilce yapma eğilimindeyse düzenli karanfil kullanabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı karanfil tozunu biraz bal ile karıştırın ve sivilceye uygulayın. Kurumasını bekleyin ve yıkayın. Sivilce kaybolana kadar tekrarlayın.

Sivilce izleri
Sivilceden kaynaklanan izleri varsa, karanfil yağı izlerin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Bir çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ile 3 damla karanfil yağını karıştırın ve uyumadan önce izlerin üzerine uygulayın.

Güzel ve Doğal Saçlar
Karanfil yağı, saçlarınızı kalınlaştırıcı özellikler içerir. 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, 5 damla karanfil yağı ve 5 damla çay ağacı yağını birleştirerek besleyici bir saç maskesi yapın. Bunu saç derisine uygulayın. Saçınızı kapatın ve maskenin yaklaşık 30 dakika beklemesine izin verin.

Bir önceki yazımız olan Doğurganlığı Arttırmanın Yolları Nelerdir? başlıklı makalemizde Bebeğim Olmuyor Ne Yapmalıyım?, Doğurganlığı Arttırmanın Yolları Nelerdir? ve Doğurganlık Nasıl Arttırılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu