SağlıkYemek

Karidesin İnanılmaz Faydaları

Karidesin İnanılmaz Faydaları Nelerdir?

Karidesin İnanılmaz Faydaları

Karides en sevilen deniz ürünlerinden biridir demek yanlış olmaz. Karidesi beslenmenize eklemenizi gerektiren için pek çok sağlık faydası bulunmaktadır. Karidesin İnanılmaz Faydaları başında, beyin sağlığı, kilo yönetimi ve düşük kalp hastalıkları gelmektedir. Karides hem sağlıklı hemde lezzetli olan besinlerden biridir. Ülkemizde herkesin çok kolay ulaşamadığı karides lüks yemekler kategorisindedir. Karides, çeşitli sağlık rahatsızlıklarının riskini azaltmaya yardımcı anti-inflamatuar, kanser önleyici ve anti-aging özelliklerine sahiptir. Ayrıca adet sancılarının da azalmasına yardımcı olarak çok daha iyi hissedilmesini sağlar. Beslenmelerinden karbonhidratı çıkarmak isteyen kişiler bol bol karides tüketmelidir. Çünkü karidesin içinde karbonhidrat bulunmamaktadır. Karideste bol miktarda protein ve çok az miktarda yağ bulunmaktadır.

Karidesin İnanılmaz Faydaları Nelerdir?

Karides Yaşlanmayı Geciktirir

Güneş ışığı, cilt yaşlanmasını teşvik eden başlıca nedenlerden biridir. Koruma olmadan, güneş ışığına ve UVA’ya birkaç dakika maruz kalmak bile kırışıklıklara, lekelere veya güneş yanığına neden olabilir. Günlük veya haftalık diyetlerin içine bol bol karides eklerseniz yaşlanmaya karşı çok iyi bir önem almış olursunuz. Karides, UVA ve güneş ışığı ile ilgili ciltte yaşlanma belirtilerini büyük ölçüde azaltabilen güçlü bir antioksidandır. Aynı zamanda astaksantin adı verilen belirli bir karotenoidin yüksek seviyelerini içermektedir. Bu sayede lekeler ve buruşuk ciltlere takıntılı kişiler için cilt kırışıklıkları uzun bir süre başa bela olmaz.

Karides Kalp Damar Hastalıklarını Önler

Gıdaların popüler bir manipülasyonu olan fermente karides ezmesi, trombolitik tedavi için kullanılabilecek bir fibrinolitik enzim içermektedir. Trombolitik tedavi, bir kişinin kan damarları içindeki tehlikeli kan pıhtılarını kırmanın bir yoludur. Karidesde bulunan bu enzim, dünya çapında pek çok insanı etkileyen kardiyovasküler hastalıkların tehlikelerine karşı savaşa bilen bir güç olabilmektedir. Ayrıca, yüksek oranda bulunan omega-3 yağ asidi kan dolaşımındaki kolesterolü de ortadan kaldırır bu sayede kalp krizi, felç, inme gibi riskler oldukça azalır.

Karides Beyin Sağlığını Geliştirir

Karides, yüksek demir seviyelerine sahiptir. Sistemdeki ek demir sayesinde, kaslara oksijen artışı daha fazla güç ve dayanıklılık sağlarken, aynı zamanda beyindeki oksijen akış hızı da artmaktadır. Bu sayede hafıza ve konsantrasyonu iyileştirir. Çalışmalar, karideste bulunan astaksantinin bellek performansını, beyin hücrelerinin hayatta kalmasını ve beyin iltihabına bağlı yaşanan hastalıkların riskini en aza indirmektedir.

Karides Adet Sancılarını Azaltır

Karides yararlı bir kolesterol, omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Bunlar, omega-6 yağ asitlerinin iyi çalışılmış olumsuz etkilerini dengeleyecek ve kadınlarda adet kramplarının hafifletilmesine yardımcı olacak, ayrıca kandaki diğer zarar verici kolesterol formlarını azaltarak üreme organlarına daha sağlıklı kan akışının sürekli hale gelmesine yardımcı olacaktır.

Karides Saç Dökülmesini Azaltır

Karidesde bulunan mineraller saçlarınızın sağlığına katkıda bulunur. Çinko eksikliği saç dökülmesine neden olabilir. Çinko, saç ve cilt hücreleri dahil bir çok hücreyi yeniler ve saç derisini besleyerek olası saç dökülmesinin büyük oranda önüne geçer.

 

Bir önceki yazımız olan Erkeklerde Saç Dökülmesini Durdurmanın Yolları başlıklı makalemizde Erkeklerde Saç Dökülmesi, Erkeklerde Saç Dökülmesini Durdurmanın Yolları ve Saç Dökülmesi Nasıl Durur? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu