Araç çubuğuna atla
Kendin Yap

Kayısı Şarabı Nedir, Nasıl Yapılır ?

Kayısı Şarabı birçok insanın yaptığı ama genelde yanlış yöntemlerle yapıldığı için güzel sonuçlar alınmayan bir şarap türüdür. Sizlere en doğru şekile kayısı şarabı nasıl yapılır anlatacağız.

Kayısı şarabı bir bardakta bir yudum güneş gibidir. Turuncu sarıdan turuncu kırmızıya bir renge sahiptir, aroması hafiftir, neredeyse belirsiz, ılık ve tatlıdır, tadı hafiftir, yumuşaktır ve belirgin asitliği yoktur. Bunu masaya vermek, bardaklara dökmek, bir noktanın üzerinde nasıl yüzdüğünü, yazları hatırlatarak çok keyifli. Peki evde kayısı şarabı yapmak mümkün mü? Deneyimli şarap üreticileri bu konuda zor bir şey olmadığını söylüyor, ancak sabırlı olmanız ve birkaç önemli noktaya dikkat etmeniz gerekecek.

Evde Kayısı Şarabı Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Evde kayısı şarabı hazırlamak diğer meyvelerden daha zordur, çünkü bir yandan hemen bol miktarda meyve suyu almanıza izin vermeyen çok fazla lif ve küspe vardır. Buna ek olarak, kayısı şarabı yaparken bazı önemli noktaları göz önünde bulundurmalısınız:

 • Sadece taze ve olgun meyveler kayısı şarabı pişirmeye uygundur. Yeşil veya çürük olmamalıdır. Aksi takdirde, bitmiş içeceğin tadının ve aromasının beklenen tatla eşleşmesi olası değildir.
 • Meyveleri doğrudan ağaçtan toplamak gerekir. Zeminden toplamamak gerekir, mükemmel görünseler bile, kullanılamazlar: Zeminden toplanan meyveler bütün şarabı mahvedecekler, ev şarabına hoş olmayan tatlar vereceklerdir.
 • Şarap yapmak için toplanan kayısıların yıkanması tavsiye edilmez. Yıkanan meyvelerden şarap, sadece şarap mayası kullanılarak yapılır. Gerçek şu ki kayısı derisinde fermantasyon sağlayan doğal maya vardır. Onları yıkamak çok kolaydır, yoğun yağmur bile başa çıkabilir (bu nedenle şarap için çilek toplamazlar). Kayısıların aşırı özen göstermeden sadece yumuşak bir bezle temizlenmesine izin verilir. Markette veya süpermarkette kayısı alırken, ihtiyaç duyduğunuz koşullarda toplandıklarından emin olamazsınız. Şarabın onlardan çıktığından emin olmak için, mayalı bir tarif kullanmak daha iyidir.
 • İçeceği maya ile hazırlasanız bile kayısıyı soymanız gerekmez. Bitmiş şarabın tadı ve aroması kabuğa bağlıdır.
 • Kayısı çekirdeği, şaraba, acı badem aroması verir. Ancak, elenmeleri gerekecek. Bunun nedeni, içeceğe bir koku veren, prusik asitin kayısı çekirdeğinde bulunmasıdır. Bu madde zehirlidir ve küçük dozlarda bile vücutta onarılamaz bir hasara neden olabilir. Asil notalardan bir buket vermek için, hindistan cevizi ile bir tarif kullanabilirsiniz.
 • Tüm pişirme sürecine, meyveyi çekirdekten soyarak başlayın ve masaya ev yapımı şarap servisi yapmadan önce, gelecekteki içeceğin hava ve ışıkla temas etmesini önleyin. Oksijenle temas ettiğinde, şarap yaşlanır, olağandışı notlar alır. Işık, içecek kalitesinin daha da bozulmasına yol açar. Kayısı dahil şaraplar soğuk ve karanlık odalarda saklanır (optimum sıcaklık yaklaşık 10 derecedir).

Ek olarak, ev yapımı kayısı şarabının üç yıla kadar depolandığı söylenirken, lezzet ve aroması hazır olduktan yalnızca bir veya iki yıl sonra tamamen tüketilmelidir.

Evde Kolay Klasik Kayısı Şarabı Tarifi

Malzemeler

 • kayısılar ( yıkanmamış) – 1 kilogram;
 • toz şeker – 1 kilogram;
 • su  (ideal olarak yumuşatılmış) – 3,5 litre.

Kayısı Şarabı Yapılışı

 • Homojen bir hamur elde etmek için meyveleri iyice ezin, paslanmaz çelik bir tepsiye koyun.
 • Suyu oda sıcaklığının (27-30 derece) biraz üzerinde bir sıcaklığa ısıtın, bir kilogram şeker karıştırın, kayısıyı dökün, tavayı ince bir bezle örtün (gazlı bez de uyuyor) ve karanlık bir yere koyun yeterince sıcak (24-28 derece civarında).
 • 8 saat sonra, tahta bir çubukla ya da sadece elinizle (tabii ki, temiz bir el olmalı) karıştırın, sonra günde iki kez karıştırın, alttan bir kağıt hamuru batırın. Daha sonra, günde 2-3 kez yapın. Aynı zamanda fermantasyon belirtileri olup olmadığını da gözlemleyin: yüzeyde köpük, ıslık sesi. Eğer yaparsan, süreç iyi gidiyor. 4 gün sonra, bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Fermantasyon belirtilerinin yokluğunda, başlatıcının hazırlanmasından bir gün sonra bir miktar şarap mayası eklemeniz gerekir.
 • Suyunu boşaltın. Meyve suyunu içeren bir kapta birkaç kat katlanmış bir gazlı bezden hamurun süzülmesi. Bir bardak şeker dökün, karıştırın. Bir cam şişeye dökün. Kapasitesi, elde edilen meyve suyunun hacminden en az % 33 daha fazla olmalıdır. Üstüne bir su damlası koyun. Bir parmak ile delinmiş bir iğne ile ortak bir ev eldiveni başarıyla yerini alacak.
 • Şişeyi karanlık ve sıcak bir yere yerleştirin. Bir hafta sonra bir bardak sıvı dökün, şekerle karıştırın (tarife göre ne kadar kalır) ve tekrar dökün.
 • Bundan sonra bir buçuk ay kadar şişe sıcak olmalıdır. Takvime bakmak gerekmediği için zaman yaklaşıktır, püre davranışları: su tuzağı “sessiz” olduğunda (veya eldiven sönerse) ve tortu dibinde durduğunda, tortunun şeffaflığını engellemeden önceki sıvı, bir sonraki adıma geçme zamanıdır.
 • Şarabı (berrak kısım) şişeler içerisinden geçirerek daha sonra tortulaştırmak için şişelere dökün. Neredeyse tamamen dökmek, sıkıca kapamak ve böylece oksijene erişimi olmaması gerekir. Şişeler 4 ay boyunca karanlık ve soğuk bir odada kalmalıdır. Bu zamanda gözlemlenmelidir, çünkü şarabın biraz daha dolaşmak istemesi mümkündür. Bu durumda tortuları gidermek için yine bir pipetten boşaltılması gerekir. Aynı şey, atış yüksekliği iki santimetreden fazlaysa yapılmalıdır.,
 • Bu süreden sonra, şarap uzun süreli depolamaya gönderilebilir: tadı ve aroması sadece bir yıl sonra hatta bir buçuk yıl sonra açılabilir, ancak zaten içebilirsiniz.

Kayısı şarabının verimi yaklaşık olarak% 60’tır, yani, tarifnameye göre kullanılan terkip maddelerinin miktarından, yaklaşık olarak% 11’lik bir konsantrasyonla 3-3,5 litre şarap alacaksınız.

Kayısı Şarabı Mayası Hazırlanışı

 • kayısı – 3 kilogram;
 • toz şeker – 2.5 kilogram;
 • limon – 2, 5-3 adet (her 2.5 litre meyve suyu için bir adet);
 • şarap mayası (genel fırınlar, bira üreticileri uyum sağlamaz: şaraba ev yapımı biralara hoş olmayan bir koku verir) – 2-3 çay kaşığı (her 2, 5 litre meyve suyu için 1 çorba kaşığı);
 • su – 5 litre.

Hazırlama Yöntemi

 • Soyulmuş meyveleri ezin, üzerlerini suyla kaplayın ve baskı altında gönderin.
 • Hamuru suyunu birkaç kat katlanmış bir gazlı bezden sıkın. Taze sıkılmış limon suyu, maya ve şekeri ekleyin. Tüm bu drenaj, yeterli kapasiteye sahip bir şişede (boşluğun üçte biri boş olmalıdır), önceki tarifte olduğu gibi bir su contası takın veya lastik bir eldivenin üzerine koyun.
 • Çalkantının sona ermesinden sonra, çalkantılı olacak ve sadece 2-3 hafta dayanacak, 10-15 gün daha bekleyin, ardından sıvıyı boşaltın, böylece tortu girmez. Şişe, biraz boşluk bırakın, iyice kapatın, 4 ay bekleyin.
 • Gerekirse süzün, çökeltiden arındırın, şişelere geri dökün. Serin bir yerde saklayın. Şarabı altı ay içinde tadabilirsiniz.

Acı tatlı bir tada sahip olacak. Gücün yaklaşık 10-12 derece olacak. Yaklaşık 6-7 litre olacak.

Not: Bu içerik ispanyolcadan amatör olarak çevirildiği için farklı kaynakları incelemenizde de fayda vardır. Bu içerik sadece genel bilgilendirme amaçlıdır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu