Araç çubuğuna atla
Hayvanlar Alemi

Kedi Bakımı Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

Ülkemizde son yıllarda hayvanlara olan ilgi ve sevginin arttığı şüphesizdir. Birçok insan evinde hayvan bakımına başladı. Bu durum hem hayvanların yararına olmakta hem de onlara bakan insanlara rahatlık ve huzur vermektedir

Kedi Bakımı Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

Ülkemizde son yıllarda hayvanlara olan ilgi ve sevginin arttığı şüphesizdir. Birçok insan evinde hayvan bakımına başladı. Bu durum hem hayvanların yararına olmakta hem de onlara bakan insanlara rahatlık ve huzur vermektedir. En fazla bakılan hayvanların başında kediler gelmektedir. Hem onlarla ilgilenmenin verdiği huzur hem de onlarla geçirilecek eğlenceli zaman bizler için paha biçilemez bir durumdur. Hayvan bakan insan sayısı oldukça fazla olmasına rağmen onların bakımı hakkında bilgi sahibi olmayan birçok insan da bulunmaktadır. Kedi bakımı hakkında bilinmesi gereken hususlar yazımızda anlatılacaktır.

 

Kedi Sağlığı

Kedi Sağlığı
Kedi Sağlığı

Kediler bazı dönemlerde hastalıklara yakalanabilmektedir. Burada sizlerin takibi oldukça önemlidir. Bazen farkına varabileceğimiz belirtiler gösterse de bazı hallerde farkına varamıyoruz. Bu yüzden düzenli olarak veteriner kontrolüne götürmek gerekmektedir. Bununla beraber kedi bakımı hakkında bilinmesi gereken hususlar da kedilerimizin gözlemleyebileceğimiz bazı davranışları da onların hastalandığı hakkında bilgiler verebilmektedir bizlere. Örneğin kedileriniz normalinden daha fazla çıkarsa, fazla gergin ve stresliyse, tüylerini daha sık yalıyorsa, fazla tüy döküyorsa, burnu akıyorsa veya hapşırıyorsa bu kedinizin rahatsızlandığı anlamına gelebilmektedir, en kısa sürede veteriner hekime göstermek yararlı olacaktır. Bunun yanında kediler hareketli hayvanlar olduğu için bazı zamanlarda kendilerine zarar verebilmektedir, kalıcı rahatsızlıklar yaşamaması için de en kısa zamanda tedavi ettirilmelidir. Bazı bitkiler kediler için zehirli kimyasallar barındırabilmektedir. Bu bitkilerin özelliklerine bakıp zararlı ise onu kedilerden uzaklaştırmak gerekmekte. Birde bazı kimyevi temizlik malzemeleri kedilere zarar verdiği için mümkün olduğunda onların ulaşamayacakları yerlere bırakmak lazım.

 

Kedi Temizliği

Kedi Temizliği
Kedi Temizliği

Kedi bakımı hakkında bilinmesi gereken hususlardan önemli bir tanesi de kedilerin temizliği meselesidir. Kediler sürekli tüy dökebilen hayvanlardır. Bunlar normal bir durumdur. Ancak tüy dökmesi fazlalaşırsa veterinere götürmek yararlı olacaktır. Bunun yanında sürekli tüylerini taramak ve tüylerine takılan bir şeyler varsa onları çıkarmak kedilerinizi rahatlayacaktır. Banyo yapma meselesi de oldukça önemli bir meseledir. Kediler genel olarak suyu pek sevmez, mümkün oldukça az banyo yaptırmak gerekmektedir, ancak çok kirlenmişse yıkamak gerekir. Özellikle soğuk havalarda kedilere banyo yaptırmamak gerekmektedir. Bünyeleri zayıf olduğundan hastalanma ihtimalleri yüksektir. Bununla beraber kediler zaten sürekli kendilerini yalayarak temizleyen hayvanlardır. Ağızlarında bulunan bir salgı onların temizlenmelerine yardımcı olmaktadır. Kedilerin temizliğinin yanında kullandığı malzemelerin de temizliği çok önemlidir. Belli dönemlerde kumları değiştirilmeli, evleri temizlenmeli ve özellikle mama kaplarının sürekli temiz olduğuna dikkat edilmelidir.

 

Kedilerde Beslenme

Kedilerin Beslenmesi
Kedilerin Beslenmesi

Kediler canlı varlıklar olduğu için doğal olarak beslenmeleri de önemlidir. Bu yüzden onların bakımını kolaylaştıracak hazır kedi mamaları oldukça fazla alternatiflerle marketlerde ve pet shoplarda satışa sunulmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken bazı meseleler bulunmaktadır. Mamaların arkasında bazı değerler bulunmaktadır veterinerinize de danışarak kediniz için hangilerinin daha uygun olacağına birlikte karar verebilirsiniz. Eğer tek kedi besliyorsanız daha çok ufak paketler almanız faydalı olacaktır; çünkü büyük paketlerde nemlenme ve bozulma olabileceği için çöpe atmak zorunda kalabilirsiniz. Eğer çok sayıda kediye bakıyorsanız büyük paketler almanız bütçeniz için daha iyi olabilir. Kuru ve yaş mama olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır kedi yemlerinin. Ne kadar verileceği konusunda da kafanıza göre hareket etmemeniz hayvanınızın sağlığı için önemli bir meseledir. Kedi bakımı hakkında bilinmesi gereken hususlardan önemli bir tanesi olan beslenme meselesinde yem paketlerinin markalarında kaç yaşında kaç kilo olan kediye ne kadar yemek verilmesi yazmaktadır. Bunları düzenli takip edip öğünlerine gereken önemi vermeniz lazım. Yemeğin fazlası da azı da kediye zarar verebilir. Bazen acıyıp çok fazla yemek verebiliyoruz, bu durum kedilerimizin rahatsızlanmasına neden olabilmektedir. Bununla beraber vitaminlerine de dikkat edip beslenmelerini takip etmeliyiz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu