Araç çubuğuna atla
Faydalı BilgilerHayvanlar Alemi

Kedilerin Vücut Dilleri Ne Diyor?

Kediler Vücut Dilleri Ne Demek İstiyor? Kedilerin Vücut Dilleri Ne Diyor?

Kedilerin Vücut Dilleri Ne Diyor?

Kedilerin Vücut Dilleri Ne Diyor? Her ne kadar biz anlamasak da, hayvanlar da aynı bizim gibi iletişim kurarlar. Bu iletişim, kelimeler ile değil, vücut dili, davranışlar ve her hayvanın kendine özgü hareketleriyle kurulur. Kedilerin vücut dili hakkında fikir edinebilir, minik dostlarımızın bize neler anlatmaya çalıştıklarını anlayabilirsiniz.

Tehlike!

Kediler sık sık, tüylerini kaldırır ve kamburları çıkacak şekilde sırt bölgesini havaya kaldırırlar. Eğer yavru kedi bunu yapıyorsa, genellikle oynamak istiyordur. Yetişkin kedilerde bu hareket, bir şeylerden doğan korku ve/veya yalnız kalma isteği anlamına gelebilir. Kedi aynı zamanda gurulduyor ve size doğru bakıyorsa, kesinlikle onu yalnız bırakmalısınız. Ayrıca, ağzını açıp tıslayan, benzeri, tehditkar bir şekilde duruyorlarsa, kesinlikle ondan uzaklaşmanız gerekiyor. Bu hareket, kendilerini köşeye sıkışmış ve/veya tehlikede hissettikleri için, karşı tarafı korkutmak amacıyla yapılır.

Oyun

Kediler çevrelerindeki yuvarlak ve hareket eden şeylere çok fazla ilgi duyarlar bazen meraktan bu tür şeyleri kovalasalar bile çoğu zaman oyun oynamak için yapıyorlardır. Kediniz oyun oynamak istiyorsa ona mutlaka zaman ayırın ve onunla iyi bir bağ kurmak için sürekli vakit geçirin. Bu sayede kedinizle aranızdaki bağ güçlenecektir.

Kedilerin Vücut Dilleri Ne Diyor?   Sevgi

Bütün hayvanlar gibi, kediler de feromon adı verilen, karşı cinsin veya sevilen birinin ilgisini çekmek için yayılan hormonu, salgı bezlerinden dışarı bırakırlar. Bunu genellikle kafalarını, ilgisini istedikleri kişiye veya çevredeki cisimlere sürterek yaparlar. Kedilerin hoş kokusu, bu hormondan kaynaklanır. Bir kediyi sevdiğinizde kafasını size sürtmesi, bundan dolayıdır.Eğer sizi veya evdeki mobilya benzeri eşyaları tırmalıyorlarsa, dikkatinizi çekmek istiyordur. İlgi görmek istediği zamanlarda, bunu miyavlayarak da anlatabilirler. Onunla ilgilenebilir veya ona tırmalama tahtası alabilirsiniz. Ancak miyavlama sesi, yumuşak ve hafif bir tonda geliyorsa, kucağınızda bir yer kapmak istiyordur.

Kedilerin Vücut Dilleri Ne Diyor?   Kavga

Kulaklarını diken bir kedi, dikkatini çeken bir şeye bakıyordur; dikkat çeken bir hareket, karşısından geçen başka bir kedi gibi şeyler olabilir. Yere yatıp, hareketsiz bir şekilde bakıyorsa, saldıracak bir şey arıyor olabilir. Bu sırada göz bebeklerine dikkat edilirse, büyüdükleri görülebilir.Kediniz, kulakları dik ve arkaya dönük bir şekilde duruyorsa, muhtemelen bir sonraki hareketini düşünüyordur Ortaya çıkacağını düşündüğü bir tehlikenin geçtiğini hissederse, sırt üstü, karnı açık bir şekilde yatar. Kendini güvende hissetmedikleri durumlarda, kediler daima karınlarını korurlar.

Bir önceki yazımız olan Doğalgazdan Tasarruf Etmenin Yolları Nelerdir? başlıklı makalemizde Doğalgaz Tasarrufu, Doğalgazdan Tasarruf Etmek ve Doğalgazdan Tasarruf Etmenin Yolları Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu