Araç çubuğuna atla
Faydalı Bilgiler

Kefir Nedir Faydaları Nelerdir?

Kefir Nedir Faydaları Nelerdir? Kefir Nasıl İçilir?

Kefir Nedir Faydaları Nelerdir?

Kefir Nedir Faydaları Nelerdir? Kefir uzun yıllarca önce ilk kez Kafkasya’da Orta Asya Türkleri tarafından yapılmış fermente süt diyebileceğimiz tadıyla ayrana çok benzeyen bir içecektir. Mayalanarak yapılan bir içecek olan kefir çoğu insan tarafından bilinmeyen yeni yeni öğrenilen bir içecektir. Hazırlanışı biraz zahmet gerektiren bir içecek olduğu için pek bilinmiyor. Bu yüzden, kefir nasıl içilir sorusu birçok kişinin aklına gelmektedir. Günümüzde özellikle Çin, Rusya, Avrupa ülkeleri ve Amerika olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde içilir. Hem lezzeti hem de sağlığa faydalı oluşu nedeniyle günlük olarak tüketilen bir içecek haline gelmiştir. Bu yazımızda size kefirin nasıl içildiğini ve faydalarını anlatacağız.

Kefir Nedir Faydaları Nelerdir?

Hücre yenileme özelliğine sahiptir. Tansiyonu düşürür. Sindirim sistemini güçlendirir, bağırsak florasını düzenler. Kolesterolü azaltır. Antioksidan özelliğe sahiptir. Genç kalmanın ve uzun yaşamanın sırrı olduğu söylenir. Kafkas halkının uzun yıllar sağlıklı yaşamış olmaları düzenli kefir tüketimiyle bağdaştırılır. Çocukların sık sık içmesi tavsiye edilir. Bir bardak kefir ortalama 132 cal’dir. Günde en az bir bardak kefir içmek çok faydalı olacaktır.

Yapılışı: Kefir yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler; Kefir mayası, süt, cam kavanoz ve plastik süzgeç. Kefiri evde hazırlarken çok iyi bir lezzeti elde edebilmek için keçi sütü kullanmanızı tavsiye ediyoruz. İnek sütü kullanacaksanız kutu süt yerine mutlaka taze süt tercih edin. Çevrenizde varsa günlük süt satın alarak yada marketlere gelen günlük şişe sütlerden satın alabilirsiniz.

Kefir mayasını kavanozun içine koyun, üzerine süt ekleyin. Damak tadınıza uygun ölçüyü zamanla bulmak mümkündür. İlk kez kefir yapacaksanız 1 yemek kaşığı kefir mayasına yarım litre oda sıcaklığında süt kullanmanız gerekmektedir. Süt ve kefir mayasını kavanoza koyduktan sonra, cam kavanozun kapağını sıkıca kapatın ve karanlık yerde oda sıcaklığında bekletin. Kefirin kavanozda bekleme süresi 24-48 saat arasıdır. Kefir bekledikçe ekşir, ekşi içmek istiyorsanız bekleme süresini 48 saate kadar çıkarabilirsiniz. Daha tatlı isterseniz 20-24 saat bekletmek yeterli. Mayalandıktan sonra çıkarıp genişçe bir kabın içinde plastik süzgeçle süzün. Süzdüğünüz kefiri dolaba kaldırabilirsiniz. Kefir mutlaka soğuk içilmesi gereken bir içecektir.

Bir önceki yazımız olan Giysilerde Oluşan Tüylenme Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizde Giysilerde Oluşan Tüylenme Nasıl Temizlenir?, Kıyafetlerde Oluşan Tüylenme Nasıl Geçer? ve Kıyafetlerde Oluşan Tüylenmenin Sebebi Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu